Alamar's chest

Aktuality

Ostravský koník - holanďany!
| Pátek 6.května 2011, 19:04

Dne 3. 5. 2011 se uskutečnil v rámci Ostravského koníka turnaj v holanďanech. Dohodl jsem s Markem Krásou, že na ten turnaj vyrazíme a pokusíme se ho vyhrát. Chtěli jsme si zahrát proti loňským vítězům (Novotný, Šklíba), v Pardubicích se mi trochu nezdáli jejich poznámky a tak jsem chtěl vyzkoušet tuhle verzi. Naposledy jsem ji hrál před x lety. Vyrazili jsme do Ostravy v předstihu, hrací místnost jsme našli bez problémů. Dorazili jsme okolo 19 hod, turnaj měl začínat v 21 hodin. Zaregistrovali jsme se a podívali se na probíhající partie.

Ještě před turnajem jsem si vyjasnil některé mé otázky na pravidla. Pochopil jsem základní věc, že se od hráčů očekává fair play. Nikdo nedělá žadné problémy, jde si o to zahrát. Tohle se dá označit termínem "pohodová atmosféra" (je to rozdíl oproti jiným turnajům, kde se hraje na výsledek a hraje se v rámci pravidel). Samotný turnaj probíhá v uvolněné a přátelské atmosféře. Turnaj začal s mírným zpožděním asi okolo 21:30 - 45. Toto nám nevadilo, naopak se dá říci že to bylo lepší.

Samotného turnaje se účastnilo 8 týmů. Hrálo se tedy na 7 kol, 2x 5 min na partii. Stručně pravidla: Nesmí se nasadit do matu (byly povolené dvojtahové maty nasazenou figurou), pěšec na poslední řadě propadá. Remíza prakticky nemůže nastat kromě pádu praporky obou soupeřů. Po prohře si soupeři přesadají, barvy zůstávají.

V prvním kole jsme narazili na dvojici rusko-lotyšskou dvojici Ivanov-Strebkovs (velmistr s mezinárodním mistrem). První partii jsme celkem hladce vyhráli, to jsem nečekal. Přeci jenom jsem si říkal, že nám zabere více času rozehrát se. Ve druhé partii jsme se oba dostali poměrně rychle pod tlak, já při útoku nastavil figuru a pak už s tím nešlo nic moc udělat. Výsledek 1:1 byl pro mne docela nepříjemný šok.

Ve druhém kole jsme hráli proti dvojici Klíma, Neděla. Jak jsem začínal tušit proti našim hlavním soupeřům, společně se silnými šachisty z prvního kola. Podařilo se nám zase uhrát jen 1:1. Bohužel jsem si vybral další slabší okamžik a bylo to po zásluze potrestáno. Klíma viděl přesně tolik, kolik jsem viděl já. Hravě vykryl mé pokusy o mat a následně mi mat dal on. Musím uznat hrál hodně dobře, nečekal jsem to (v Pardubicích jsem ho neviděl hrát, takže jsem dopustil chyby podcenění). Výsledek 1:1 pro nás znamenal 2 body 4 možných po 2 kolech. Ztráta 1 bod na první místo, při zbývajících 5 kolech jsem si nebyl jistý zda to není moc.

Ve třetím kole jsme změnili strategii, pochopil jsem že to co jsem původně chtěl hrát k úspěchu nevede. Sice trochu kostrbatě, ale přeci jsme vyhráli nad dvojici Kratochvíl, Adámek 2:0. Rusko - lotyšská dvojice zaznamenala ztrátu a srovnala počet bodů na naší úroveň. Dvojice Klíma, Neděla se s 5 body osamostatnila na čele turnaje.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Pavera, Solný. Vyhráli jsme 2:0 a díky ztrátě zbývajích soupeřů (hráli 1:1) jsme dělili s dvojici Klíma, Neděla 1. místo se 6 body a nabrali bodový náskok na další dvojice.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Trapl, Žídek. Vyhráli bez problémů 2:0, oba naši další soupeři také vyhráli 2:0. Pořadí na čele se tedy nezměnilo.

V šestém kole jsme hráli proti Kudla, Jarolím. Vyhráli jsme zase 2:0 a udělali další krok k cíli. Dvojice Klíma, Neděla hrála tentokrát 1:1 a rusko - lotyšská dvojice prohrála dokonce 2:0 s dvojicí Kratochvíl, Adámek (asi rozhodlo, že Kratochvíl to hraje o něco častěji). Měli jsme tedy 1 bod náskok a stačilo v posledním kole vyhrát a cíl byl splněn. Zapamatoval jsem si partii ze 6. kola a tak vkládám závěrečnou pozici:


Můj soupeř nemohl zabránit matu jak normálním tahem Bg2 mat, tak po Vg1 nasazení pěšce s dvoutahovým matem p@g2+ Vxg2 Sxg2. Tato pozice je jedna z těch, kterou lze považovat za teoretickou výhru (pozici jsem už hrál několikrát a prakticky vždy vyhrál). Soupeř si vzetím dámy, vlezl do pozice, kde bylo jedno jaká se hraje verze holanďanů ( bughouse).
PartiezOstravy

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Jelínek, Malík. Nejtěžší často bývá udělat poslední krok, nám se ho povedlo udělat a tak jsme mohli slavit.

1. Jezbera, Krása 12 bodů ze 14 2. Klíma, Neděla 11 bodů 3. Adámek, Kratochvíl 9 bodů

Na závěr bych chtěl napsat několik věcí. Nejtěžší bylo hledat maty s nasazením figur, aby to byl mat druhým tahem. Asi 2x mi trvalo 30s než jsem je spočítal a našel. Musím poděkovat mému spoluhráči Markovi Krásovi za předvedený výkon. Dvojice Klíma, Neděla byla pro nás těžkým soupeřem a porazit ostatní nebylo taky jednoduché. Turnaj probíhal v pohodové atmosféře, takže ho mohu všem jen doporučit. Bylo to takové příjemné oproti některým jiným turnajům. Po turnaji jsem si zahrál několik blicek, zkoušel řešit úlohy co mi zadávali a pobavil se příjemnými lidmi. Okolo jsme 1 hod jsme vyrazili na nádraží a pak směr HK. Kromě turnaje jsem potkal nové lidi a tak účast na turnaji získala díky tomu nový význam ( i když původní cíl byl jiný).

Diskuze
Alamar: Re: Rychlost
| Sobota 7.května 2011, 11:44

SKA: Je to v popisu u prvních dvou kol. Snažil jsem se to hrát jak bughouse s přihlédnutím ke změnám. Byla to špatná cesta, když soupeři vidí stejně co my, tak se musí hrát jinak. Při rovnosti bodu na 1. místě by rozhodoval rozstřel, jak bylo řečeno (bral se tedy v potaz vzájemný zápas, ten byl 1:1). Teprve v rozstřelu by se ukázalo, zda jsme vymysleli dobrou strategii. Nedošlo na něj, tak nevím. :(

SKA: Rychlost
| Sobota 7.května 2011, 11:16

Na nss se vytasil bond s argumnetem, že prý při těhlech pravidlech se méně mlátí do hodin (hraje se pomaleji = čas má menší cenu) i při tempu 5 0. Tak jak to bylo, vyhrávali ste díky lepšímu času ? A nejlepší týmy co vám sebrali boda hráli výrazně pomaleji než vy ?

Sandokanom: Pohodička
| Sobota 7.května 2011, 08:01

Musím poděkovat svému spoluhráči.Byl to krásný přátelský turnaj se štastným koncem pro nás. Jedno je jisté,že východní Čechy nemají v této hře a bughouse doma konkurenci.

SKAcz: Lepší pravidla
| Pátek 6.května 2011, 20:07

Jinak nemyslím si že nějaká pravidla sou lepší či horší výrazně. Určitě mají každá své klady a zápory, ale co je jasné, nejlepší pravidla sou taková co hraje nejvíce lidí, páč si člověk snadno najde soupeře a zároveň ikdyž to hraje čas od času někdo třeba jen, může se postupně zdokonalovat v tom. Si nedokážu představit, že bych hrál jeden den třeba bleskovku v níž pěšec propadá a druhý den kde je z něj dáma , na takový rozdíl se musí člověk safra duševně připravit :) Zase je to výzva pravda, no kdoví třeba se za rok nás sejde v Ostravě víc ;)

SKAcz: Pěšec propadá
| Pátek 6.května 2011, 20:01

To že pěšec propadá též oslabuje útok, páč je to bez šachu, znovu umocňuje mou otázku "když se méně hraje na taktiku, nehraje o to větší roli čas při tempu X 0 speciálně" páč mi umožní soupeře postupně zežrat (nehraje se tak o krále ale o materiál, který pak nasázím poblíž krále) ... No kdoví. Pro prokázání této hypotézy by to chtělo aby se zúčastnilo takového turnaje co nejvíce rychlých hráčů a ještě to měli nějak natrénované. Ale kdo to bude trénovat, když pak všude jinde bude hrát mezinárodní pravidla. To působí poněkud riskantně aby pak člověk nebyl z toho úplně zmatený, přecijenom při tempu X 0 hrát to rychle ... No mám rád více her ale ne když se liší jen detaily podstatnými, to je pak na zblbnutí anebo na dobu kdy se dlouho nekoná nic podobného přinejmenším, aby si člověk zase odvykl :)

SKAcz: Hypotéza
| Pátek 6.května 2011, 19:56

Je otázka zda v téhle verzi kde nelze stavět do přímého (kontaktního) matu, ale jen do matu kde může soupeř (aspoň hypoteticky pokud mu někdy přide figurka jestli sem to pochopil) tomu zabránit představením, nemá čas větší roli jak v klasickém bughouse mezinárodně hraném. Přecijenom snižuje se možnost bránit se protiútokem, tudíž jakmile se nasadí na jednu stranu pak metoda vyčisti a sázej (kde čas hraje zásadní roli) funguje stále, ale je potřeba více místa na sázení dvoutažek - tedy více hraje roli čas, páč protiútok se nekoná často. Ale to je jen má hypotéza.

SKAcz: Pohoda
| Pátek 6.května 2011, 19:52

Já si myslím, že pohoda je vždy hodně též o hráčích. Pokud se na turnaji objeví někdo nepříjemně se chovající a rozhodčí ho nezpacifikuje či se tomu hráči nebrání, tak pak může vzniknout i značná nepohoda. Ale většinou čím lepší hráči, tím víc hrají fair play, a sou tam kvůli hře samotné a dobrým tahům, ikdyž samozřejmě v nuancích se někdy liší. Je to o zažitém standardu trošku nepochybně též. Ale to je něco jiného drobné detaily a nepohodlní hráči rušící ostatní hrou mimo rozumný rámec. Např. ono něco jiného je když soupeř sbourá figurku omylem a ještě ji rovná ihned a pokud možno na svůj čas a něco jiného když evidentně dělá paseku na šachovnici cíleně třeba. Což nutno říct sem zažil spíše nezapomenutelně na bleskových turnajích kde se takto někteří snažili třeba schválně tahat králem mezi dvě pole (pokud někdo poskočí králem o dvě pole prosím, zareklamuju to když si všimnu on uzná že udělal nemožňák a pohoda) a pak reklamovat že mi že mi vezmou dámu anebo že já hraju nemožný tah když sem jim sebral figurku na oli kde sem si myslel že stojí (což bylo jedno z těch dvou), třeba takovouhle prasárnu sem na turnajích v bughouse nikde nezažil :)

Nový komentářNew commentEN


V komentáři nelze přímo používat html tagy. Můžete použít [b]pro tučný text[/b], [i]pro kurzívu[/i], respektive [cite]pro citaci[/cite]



 
zpět