Alamar's chest

Aktuality

Ostravský koník 2017! (Zázrak v Ostravě)
| Sobota 6.května 2017, 11:05

Tak jsme letos, po dvou letech, kdy jsme v Ostravě nehráli, se zase s Markem Krásou vypravili na každoroční turnaj v holanďanech v Ostravě. Turnaj se začíná v 21:00, letos se konal 5. 5. 2017, vyšel na termín prodlouženého víkendu, což je ideální. Tentokrát nebyli před turnajem soupeři na tréning, a to se nám zrovna pro samotný turnaj nehodilo. Když jsem přemýšlel nad titulkem článku, tak mne napadlo přidat do názvu zmínku o zázraku. Nazval bych to přesněji „Květnový zázrak v Ostravě“ (May Miracle on the Ostrava). Pokud vydržíte číst dále, pochopíte proč.

Před turnajem rozhodčí zopakoval pravidla a zdůraznil, že se bude hrát fair play. Základní část byla na 8. kol, každý s každým, startovalo totiž 9 družstev. První čtyři postupovali do play off. Vždy se v rámci kola hrají 2 partie, po prohře se dvojice prohodí. V prvním kole jsme tak měli volno.

V druhém kole jsme hráli proti dvojici Cieslak P., Cieslak W.. Na mé desce obě partie dospěly k matu, akorát na desce Marka jsme v obou případech měli -40s a hodně složitou pozici. Naštěstí jsme obě partie vyhráli. Marek zbytečně prostával čas a chtěl figury, které dostat nemohl. Zatím jsem si to plně neuvědomil, ale měl všechny příznaky „Šípkové Růženky“.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Dostál, Albertovič . Partie probíhaly bez větších problémů, měli jsme totiž minimálně 30s navíc. Vyhráli jsme snadno i přes několik jasných vypuštění soupeře ze strany Marka. Tento tým nás zatím neprověřil, těžší chvíle měly teprve přijít.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Kudla, Veselý. Naši tradiční soupeři Adámek, Veselý spolu nehráli, tak jsem čekal, že to bude o něco slabší tým. Přesto jsem čekal, že to bude první vážnější prověrka pro nás, jak jsme na tom. V první partii se mi podařilo získat iniciativu, akorát jsem ji přetavil ve výhodu o něco pomaleji než obvykle. Soupeř se houževnatě bránil a tak mi trvalo o zhruba deset tahů déle než jsem získal matový útok. Do toho začala pracovat Markova nervozita, že nehlásím už mat, tak se mne zeptal co potřebuji. Na to jsem mu dal pokyn, že má stát dobře, že už o moji desku nejde. Soupeř stojí v matu a kouknu vedle a Marek v jasně lepší pozici do toho kouká a váhá. Bohužel pro nás se snažil vyhrát i u sebe, zapomněl na čas a i mé upozornění, že musí zrychlit nestačilo, padá mu praporek o 1s dříve než soupeři. „Šípková Růženka“ se projevila v úplné nahotě. Jeho hláška měl jsi toho udělat více mne úplně dorazila („Dát mat zhruba v 35 tazích místo 25 je prostě málo“). Ve druhé partii černými se Marek dostal pod příliš velký tlak (protože vzal pikem na h6 koně a musel běžet králem Kg7, Kg6 ......), že tak rychle vyhrát neumím ani když jsem naplno rozehraný. Takže prohráváme 2:0 a začínám tušit, že letos to nebude procházka „růžovým sadem“.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Plát, Zwardoň. Narazili jsme na naše hlavní konkurenty v turnaji. V minulosti jsme hrávali proti dvojici Zwardoň, Novosadová. V minulém roce se dali dohromady Plát se Zwardoněm a podle mých předpokladů a hry proti nim se jedná o nebezpečnější tým. V první partii jsme získali drobnou časovou výhodu (+5s), když pro mne naprosto nepochopitelný moment. Plát na mé desce zahraje Sc4 a zmáčkne mi hodiny. Vzápětí zjišťuje, že po Jxc4 je to ztráta figury (pronese výrok, vždyť je to ztráta figury) a umisťuje střelce na d3. Upozorňuji ho, že trvám na jeho tahu Sc4. Na to on odvětí: „Máš důkazy? Nemáš, tak máš smůlu“. Na to jsem mu odpověděl, že mi jdou hodiny. Jeho reakce byla, že je nezmáčkl a proč mi jdou neuměl vysvětlit. (Poznámka: Tento samý postup se zahraním a opravením figur až po zmáčknutí hodin mi provedl v turnaji ještě 2x, pak už jsem byl připravený). Mezitím běžel čas mně i Markovi a až po upozornění od diváka, že tu figuru položil a zmáčknul hodiny to uznal. Mezí tím nás to stálo 40s. Partii jsem chtěl vzdát, protože pokud má můj soupeř zapotřebí podvádět, tak ať si tedy vyhraje. Jednalo se o základní část a rozhodčí ve stejnou dobu hrál. Pokračovalo se tedy s -40s pro nás, dosáhl jsem vyhrané pozice, ale Marek to neutahal. Ve druhé partii se Marek nechal snadno přizabít a tak jsme prohráli 2:0. Mít po 4 odehraných kolech ztrátu 4 body bylo dost na pováženou. Další ztráta by mohla znamenat nepostup do prvních 4.

V šestém až devátém kole probíhalo vše bez větších problémů, cílem bylo skončit na druhém nebo třetím místě, neboť dvojice Plát, Zwardoň prakticky všechny porážela 2:0 a chtěl jsem na ně narazit až v případném finále (přeci jenom Vojta Plát už měl trošku upito a jako pozdější soupeř se jevil tedy vhodnější). Jediné, co mi trochu zabralo, že jsem v 8. kole hledal dvou tahový mat přes 25s. V normálním bugu by přišlo totiž D@h3+ Kh1 p@g2+ mat, tady vzhledem k tomu, že se nesmí do matu, mi došlo až po chvíli, že po mohu D@h3+ Kh1 Dxf1 a cokoliv představí na g1 vezmu Dxg1+ mat (neboť ve struktuře bílého p: h2, f2 s mým černým koněm na e2 prostě na g1 nemůže a tím pádem ještě mohu dobrat na g1. Byl to takový hezký mat co funguje v obou verzích. Na obrázku je přibližná pozice s přesnou strukturou figur u krále.

Ostrava 2017

Pořadí po základní části


1 Zwardoň- Plát 15.0
2 Kudla – Veselý 12.0 82.0
3 Krása - Jezbera 12.0 66.0
4 Jelínek – Žídek 10.0
5 Trapl – Malík 8.0
6 Cieslak P., Cieslak W 6.0
7 Dostál - Albertovič 5.0
8 Klíma - Dostál 4.0
9 Sobek - Zimniok 0.0

Semifinále i finále se hrálo na dvě partie, v případě remízy se hrála třetí. To jsem netušil, co mne v play off čeká. Ani mistr hororů Alfred Hitchcock byl nedokázal napsat „lepší horor“. Krom toho, že mám pocit, že jsem zestárl během této závěrečné části o 30 let, tak jakýkoliv horor v TV je „čajíček“ proti tomu, co se letos stalo.

V semifinále jsme hráli proti dvojici Kudla, Veselý. V první partii proti Kudlovi jsem získal celkem rychle silný útok a to znamenalo snadné vedení 1:0. A následoval horor číslo 1, který se na konci proměnil v komedii. Na mé desce se mi podařilo ztratit prakticky za nic dámu, vzápětí jsem pomocí taktických obratů získal kompenzaci v pozici. V té chvíli bylo jasné, že můžeme hrát na výhru pouze u Marka. Takže jsem se přeorientoval na čistý support Markovy desky. Marek místo, aby dal rychlý šesti tahový mat, tak tam dal víc jak dvaceti tahový mat. Jenomže jsem byl 30s dole a tak jsem musel dohrávat proti výrazně horšímu materiálu pozici u mne (ztráty při útoku Marka). Soupeř to hrál dobře, takže ani mé postupné dotahování materiálu pomocí taktických obratů nestačilo. Takže je to 1:1 a hrála se třetí rozhodující partie. Podařilo se mi získat silný útok, který by vedl k matu, pokud bych získal koně (nemohl jsem si o něj říci přímo, protože soupeř je mohl krýt, takže by je nešlo vzít a tak nezbylo než doufat). Vedle Marek v aktivní pozici ho nedokázal získat a postupně si zhoršoval pozici. U mne už to začalo stát v pozici, buď vyhraji nebo prohrávám. Musel jsem začít počítat, jak to udělat tak, abychom někde mohli vyhrát. Výsledkem bylo, že jsme měli 50s mínus. Soupeři zastavili a donutili mne tahat. Pomalu jsem viděl, že jeden scénář za druhým, jak bychom mohli vyhrát se stává utopickým a sen o finále rychle mizí. Viděl jsem, že za 5 tahů u mne se můžeme vzdát, protože buď soupeři zastaví nebo nebudu mít figury. Po 30s přemýšlení jsem použil postup, který nazývám „chytrá bestie“. Zahrál jsem pár tahů do obrany, soupeř najednou útočil a neměl důvod zastavovat spoluhráče. A v tu chvíli zrovna Marek čistě náhodou ulovil koně a dodal mi to co jsem potřeboval pro matový protiútok. Soupeř se zamyslel a najednou jsme z 50s minus ukrojili 10s. Během 30s přemýšlení jsem našel mat, který naprosto netypický, takže soupeř ho hned neviděl. V tu chvíli stáli oba naši soupeři a můj soupeř po 20s zjistit, že dávám mat příštím tahem a on tomu nezabrání. Než sdělil spoluhráči, že musí vyhrát uplynulo dalších 10s. Najednou byl Marek dole pouze 10s a vidina finále nabývala reálnějších podob. Akorát u Marka stála pozice, která nebyla vůbec jednoduchá na obranu. Takže jsem Marka zastavil, sdělil mu že má 2,5 minuty na dohrání 10s, tak ať to hraje v klidu. Marek dohrál 4s a soupeř mu pohrozil jedno tahovým matem a Marek chce tah, po kterém ho dostává. V tu chvíli si na poslední chvíli všimne, že to nemůže zahrát a vymyslí obranu. Nikomu bych nepřál být v takové chvíli nucen se na to dívat a čekat zda to dopadne nebo ne. Asi Marka „osvítili všichni svatí“, že ten mat nedostal. Čas dohrál a nakonec si jeho soupeř vlezl do samo matu. Vyhráváme tedy po neskutečném průběhu 2:1 a jsme ve finále. Pro doplnění přidávám závěrečnou pozici, kde černý u mne dostal mat. Přišlo p@h6+ a bílý má v ruce střelce na Kh8 přijde B@f6 a s dalším matem, na Kf6 přišlo S@h4 s dalším matem na g5.

Ostrava2 2017

Ve druhém semifinále vyhráli Plát, Zwardoň proti Žídek, Jelínek 2:1. Zápas byl dramatický a třetí partie rozhodla o postupu dvojice Plát, Zwardoň a tak mohlo dojít k další repríze souboje ze základní části.

Finále se ukázalo jako větší horor než semifinále. V první partii jsem získal černými proti Zwardoňovi lepší pozici, Marek při držení koně, který by dal iniciativu mému soupeři, vytvořil špatných tahů prohranou pozici. Zahrál to tak „dobře“, že pomohl vytvořit soupeři matovou síť. Na druhou stranu se mi za ty figury, co mi soupeř vzal povedlo vytvořit pozici na opakování tahů s možnosti dát taky mat, tak že si soupeř u mne nemohl nic brát. Měl jsem dvě možnosti zkoušet dát mat, pokud něco přijde nebo remizovat (na remízu jsem měl 3s než by nám zmizel lepší čas a hrozila prohra u Marka. Marek mi neoznámil, že už vše vykryl a mohu pokračovat, tak jsem pozici remizoval. Toto znamenalo stále nutnost 2 vyhraných partií pro oba finalisty. Ve druhé partii zase černými jsem vytvořil silný útok na Zwardoně a říkám Markovi, že potřebuji figurky. Marek ale chtěl figury pro svou desku, ty které jsem mu nemohl dodat a nechtěl mi brát figury pro mne. Řekl jsem Markovi znova, že figury potřebuji a Marek stále nic. Teprve po třetím důrazném připomenutí, že je nutně potřebuji, jinak prohrajeme my figury začal brát. U mne na šachovnici se konečně rozjela „ekonomika“ = za pěšce jsem bral figury a Marek mohl pak ty figury navíc vyměňovat. Za ty figury konečně přišli koně a tak jsem Zwardoňovi postavil nekrytelnou pozici a dal mu klasický dušený mat na g1. „Holt 4 koně s těžkou už projdou kde čím“. Vedli jsme tedy 1,5:0,5. Ve druhé partii se nechal Marek skřípnout a u mne stála lepší pozice. Do toho mi Plát zboural figurky a opravoval je na můj čas. Když jsem mu řekl, že to má opravovat na svůj čas, tak mi odvětil: Ty jsi taky u jedněch soupeřů zboural figurky, „tak to můžu dělat taky“. (Ano, v jedné partii jsem nechtěně zboural figury, ihned je opravil a neomezoval soupeře. On je zboural, opravoval pomalu na můj čas a ještě mi zabránil rychle odpovědět). Potřeboval jsem od Marka zase koně a on místo aby mi k šikmým ho vyměnil, měnil pěšce (zase to byla situace, že si o něj nešlo říci). Bohužel kůň za 25s co jsme měli navíc nepřišel a tak místo matu u mne z toho byla naše prohra. Takže 1,5:1,5 a hrála se poslední rozhodující partie . Podařilo se mi bílými získat proti Zwardoňovi výrazně lepší pozici, akorát se mi nechal Marek černými od Pláta přizabít. Soupeři zastavili, neboť Plát hlásil, že Zwardoň nesmí dát střelce, aby to Marek nevykryl. Při zastavení jsem spočítal, že Markovi je střelec nanic (oni to netušili), že naopak potřebuje věž, aby pozici vykryl. Potřeboval jsem zahrát jeden tah do obrany (pak by můj útok už nešel zastavit), abych nedostal mat a věděl jsem, že pokud ho zahraji, nevezmu věž co potřebuje Marek na přežití. Než soupeři domluvili za zhruba 10s, měl jsem jasno, co udělám. Budu riskovat mat u sebe, s tím že se mi třeba podaří dobrou obranou to zachránit. Beru tedy věž a můj soupeř místo N@h3 míjí a dává N@f3 po Kh1 tam žádný mat není. Chvíli taháme a můj útok proráží, Marek vedle konečně zkušeně dotahal 7s horšího času a vítězíme. Tomu říkám nejšťastnější výhra, co jsem kdy dosáhl. Snad jsem si nevyčerpal štěstí na deset let dopředu.

Zápas o třetí místo pokud si pamatuji dobře vyhráli Kudla, Veselý.

1. Jezbera, Krása
2. Plát, Zwardoň
3. Kudla, Veselý.
4. Žídek, Jelínek

Závěrem bych chtěl poděkovat spoluhráči za splnění cíle. Akorát bych příště prosil „žádný horor“. Zázraky jsou prostě zázraky, ty se neopakují. Také gratuluji ostatním medailistům. Děkuji pořadatelům za uspořádání turnaje a příjemné hrací prostředí. Jediné co mi vadilo, bylo chování V. Pláta, které bylo jednoznačně za hranou. Za rok tedy znova nashledanou!

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: sobota 6.května 2017, 20:14)
Budoucnost bughouse na Czech openu!
| Středa 3.srpna 2016, 17:44

Je možné, že příští ročník bude posledním turnajem v této disciplíně. Po druhé za sebou startovalo pouze 9 týmů a to letos počet týmů vzrostl o 2, díky Američanům. Další tým vytvořil silný šachový hráč, co hrál simultánku. Nebýt těchto lidí, tak jsme na 6 týmech a to podle mne znamená konec turnaje.

Existuje několik otázek k tomuto tématu:

1) Mazuch vyplácí na cenách 3000 Kč, vybral po druhé za sebou 1800 Kč. Nedojde tedy ke snížení cenové fondu ( v minulosti byl cenový fond v turnaji do konce 6000 Kč)?

2) Je sobota vhodný den pro tento turnaj?

3) Není špatné, že tiskovým výstupem k tomuto turnaji bylo, že turnaj překvapivě poprvé vyhráli Američané a ani zmínka o českých týmech (informace v "Deníku")?

4) Proč není tento turnaj atraktivní pro ostatní (holanďany umí hodně lidí)?

5) Nechtělo by nastavit vstupné do turnaje pro mládež na 0 Kč?

Diskuze: 12 komentářů, přidat další
(poslední: čtvrtek 18.srpna 2016, 21:56)
Czech open 2016 výsledky!
| Středa 3.srpna 2016, 17:10

Dne 16. 7. 2016 proběhl další ročník otevřeného mistrovství ČR v bughouse. Den před turnajem překvapil příjezd Američanů do Pardubic (VampyreSlayer a GusMcClain). Bylo to díky časové blízkosti turnaje v Berlíně, který skončil 14 dní před tím. Den před turnajem jsme zjistili, že dojde ke zvýšení konkurence.

Před startem turnaje jsme zjistili, že Limontas (FICS:Maras) má za spoluhráče silného šachistu, řešitele úloh. Tímto se počet favoritů na vítězství snížil. Američané překvapivě nepostavili nejsilnější tým, ale vytvořili dva slabší týmy. V turnaji startovalo 9 týmů, jeden hráč hrál simultánku. Hrálo se každý s každým na 4 partie, tempo bronstein 3 minuty a 2s/tah, s tím že se po první části prohodili soupeři.

Jak se ukázalo tým tvořený VampyreSlayer a hodně pomalým Američanem Johnem R. nebyl konkurence schopný. Druhý tým (FICS: GusMcClain + Veit) hned od startu potvrzoval, že chce bojovat o první místo. V prvním kole překvapila dvojice Krása, Cerha hrála 1:1 s dvojicí Tajovský, Menčík.

V 5. kole dvojice Tajovský, Menčík hrála proti dvojici Lee, Bareett (GusMcClain, Veit) 1:1 a poslala nás Škaloud, Jezbera do 1 bodového vedení v turnaji.

V 7. kole se mi v první partii proti Veitovi nepovedlo zahájení, ztratil jsem pěšce za nic a k tomu zahrál špatný postup, takže jsme prohráli. Ve druhé partii jsme celkem snadno vyhráli, výsledek 1:1 znamenal pokračování našeho vedení v turnaji.

V 9. kole jsme v první partii, když jsem hrál na Menčíka černými se špatně domluvili a tak jsem dostal mat. Ve druhé partii jsme pro změnu celkem snadno vyhráli. Po 9. kolech jsme tedy vedli společně s dvojicí GusMclain, Veit o 1 bod před dvojicí Tajovský, Menčík. Zbytek soupeřů už nabral velkou ztrátu a tak bylo jasné, že o vítězi se rozhodne mezi těmito třemi týmy.

V 10. kole, tedy prvním kole po pauze jsem se dopustil nemožného tahu a tak jsme hráli s dvojicí Prokop, Joukl 1:1 (ztráta se soupeřem, který nevytvoří hrozbu matu se nesmí stávat).

V 11. kole dvojice Tajovský, Menčík hrála jen 1:1 s VampyreSlayer s Johnem R.

V 12. kole jsme hráli také 1:1 s dvojicí Krása, Cerha. Špatně jsme se domluvili a pak už to nešlo zachránit. Marek Krása mi nedal šanci to otočit. Dvojice Tajovský, Menčík ztratila další body po výsledku 1:1 s dvojicí Limontas, Satkus. Vítězství v turnaji se začalo vzdalovat už jsme ztráceli 2 body na GusMcClaina s Veitem, dvojice Tajovský, Menčík ztráceli už 3 body.

V 14. kole došlo k souboji mezi dvojicí GusMclain, Veit a Tajovský , Menčík, která měla napovědět, jak bude vypadat závěr turnaje. Tajovský s Menčík Američany porazili 1,5:0,5, přičemž zbytečně remizovali ve vyhrané pozici pádem obou časů. My jsme ztratili další body po výsledku 1:1 proti dvojici Limontas, Satkus. Škaloud nedokázal proti Satkusovi černými projít, stavěl ho před úlohy a to pro silného šachového řešitele úloh byla hračka. Pozice se mu čím dál více zhoršovala až to skončilo naši porážkou. My jsme v tomto kole snížily ztrátu na na 1,5 bodu a dvojice Tajovský, Menčík na 2 body na Američany.

15. kolo bylo ticho před bouří, soupeři neměli šanci ohrozit ani jeden ze tří vedoucích týmů.

V 16. kole jsme hráli proti Američanům o naději na vítězství v turnaji. Podařilo se nám je celkem snadno porazit 2:0 a dostat se o 0,5 bodu do čela turnaje před Američany a dvojicí Tajovský, Menčík. 17. kolo nic na pořadí nezměnilo.

A tak se šlo na poslední 18. kolo, nám stačilo 1,5 bodu proti dvojici Tajovský, Menčík na vítězství v turnaji, 1:1 na udržení titulu mistra ČR. Američané potřebovali na vítězství v turnaji výsledek 1:1 mezi námi. Tajovský, Menčík potřebovali vyhrát 2:0 pro vítězství v turnaji. V první partii jsme získali výhodu, ale pak jsem začal zbytečně ztrácet materiál a nakonec nepokryl mat a tak jsme prohráli. Ve druhé partii jsem na Tajovského bílými vlítnul, dostal ho pod tlak a bezpečně jsme to dovedli do výhry. Výsledek 1:1 stačil na titul mistra ČR, ale na vítězství bohužel ne.

Celkové výsledky:
Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1.Lee, Barrett26,5157,75
2.Škaloud, Jezbera.26176,75
3.Tajovský, Menčík.25,5171,75
4.Krása, Cerha20107,25
5.Limontas, Satkus.1778,75
6.- 9..............

Vítězem se stala dvojice Lee, Barrett (GusMcClain, Veit) gratuluji ji k tomu. Spoluhráči Dušanovi chci poděkovat za trpělivost s mými nepřesvědčivými výkony v turnaji. Paradoxem je, že Američané prohráli s námi 3:1 a i s dvojicí Tajovský, Menčík 2,5:1,5 a přesto jim to stačilo na první místo. Narozdíl od nás dokázali porážet ostatní týmy 4:0 a to stačilo.

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: pátek 5.srpna 2016, 10:34)
Czech open 2016!
| Pondělí 11.července 2016, 12:22

Dne 16.7. 2016 se uskuteční již 15. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Letos se hraje jako každoročně v sobotu. Tempo bronstein, 3 minuty na partii a 2s za tah (pokud zahrajete do 2s čas se vám vrací na původní hodnotu). Finále by mělo být stejným tempem (i když je možné, že bude rychlejší).

Letos se před turnajem v pátek 15. 7. 2015 a v neděli 17. 7. 2015 koná gathering. Kdokoliv může přijít, zahrát si, potrénovat na turnaj. Při velké účasti by se dal sehrát i nějaký turnaj. Hlavním adepty na zisk titulu mistra ČR je obhájce titulu dvojice Škaloud Jezbera a předloňský mistr ČR Menčík (Wir) + Tajovský (Matejus). Letos by měl turnaj silněji obsazen, neboť Maras by měl mít litevského spoluhráče (asi Buchase).

Největší otázkou je počet účastníků, loňských 9 týmů bylo hodně slabých. Pokud se chcete pobavit přijďte si zahrát. Uvítáme i nováčky, v pátek si to můžete vyzkoušet, rádi Vám objasníme pravidla, ukážeme i nějaké finty do turnaje.

Polička 2016
| Pondělí 11.července 2016, 11:33

Dne 9. 7. 2016 se konal další ročník (pokud se nepletu je to 4. ročník) otevřeného přeboru Pardubického kraje v bughouse. Hraje se v příjemném prostředí, organizace turnaje je velmi dobrá, tak jsme si zase přijeli s Markem Krásou zahrát. V turnaji hrálo jen 5 dvojic, systémem každý s každým na 4 partie (škoda, že se nezúčastnilo více týmů), tempem bronstein 3 minuty na partii a 3s na tah.

V turnaji jsme měli prohrát pouze dvě partie. V první partii Marek Krása proti dvojici Dvořák, Novotný udělal nemožný tah, soupeři si to naštěstí pro nás neuvědomili. V druhé partii proti dvojici Tulis, Shaffer O. jsem prohodil tahy v zahájení a Marek na druhé desce nesmyslně obětoval koně a soupeř u mne dosáhl vyhrané pozice - viz obrázek.

PartiezPolicky Musel jsem zahrát Dxd5 (Jxd5 po Df7+ Kd6 končí matem koněm na e4), po Jxd5+ Ke8 (Kd8 se mi zdálo horší), zahrál soupeř chybné Jxf4 (Jxc7+ s dalším Jxa8 by nechalo černou pozici v ruinách) exf4 Dxf4, následně na druhé desce začal náš soupeř ztrácet materiál, tak jsme to otočili.

Zbytek probíhal už bez větších problémů. Vyhráli jsme s plným počtem bodů (Krása + Jezbera). Další týmy hrály mezi sebou hodně vyrovnaně, partie se občas otáčely nečekaným způsobem. To se promítlo do celkového pořadí.

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1.Krása, Jezbera824
2.Tulis, Schaffer O.410
3.Dvořák, Novotný.48,5
4.Schaffer D., Kastner3,57
5.Simon, Ryšavá.0,52

Doufám, že se uskuteční i další ročník tohoto turnaje. Děkuji pořadateli za příjemný turnaj.

Czech open 2015!
| Čtvrtek 16.července 2015, 11:28

Dne 18.7. 2015 se uskuteční již 14. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Letos se zase hraje v sobotu. Tempo bronstein, 3 minuty na partii a 2s za tah (pokud zahrajete do 2s čas se vám vrací na původní hodnotu). Finále by mělo být stejným tempem (i když je možné, že bude rychlejší).

Letos se před turnajem v pátek 17. 7. 2015 a v neděli 19. 7. 2015 koná gathering. Kdokoliv může přijít, zahrát si, potrénovat na turnaj. Při velké účasti by se dal sehrát i nějaký turnajík.

Hlavním adeptem na zisk titulu mistra ČR je obhájce titulu dvojice Menčík (Wir) + Tajovský (Matejus). Letos mají velkou šanci na celkové prvenství, neboť z Litevců bude přítomen jen Maras a ten hraje s Krásou (FICS:Sandokanom). Tato dvojice by mohla být černým koněm, pokud se jim bude dařit. Do celkové pořadí bude chtít promluvit i já (Alamar) se Škaloudem (Skacz). Budeme spolu hrát na Czech openu po 13. letech.

Diskuze: 5 komentářů, přidat další
(poslední: pátek 17.července 2015, 10:54)
Milán 2014!
| Čtvrtek 20.listopadu 2014, 18:52

Dne 15. 11. 2014 jsme vyrazili (Jezbera+Menčík) na turnaj v Miláně (konal se 16. 11. 2014). Nebyli jsme si jistí, zda všechno proběhne, tak jak bylo deklarováno. Vše bylo zaplaceno, tak jak bylo řečeno (letenky z Vídně do Milána i hotel). 16. 11. 2014 jsme tedy po snídani vyrazili do hrací místnosti (byla zhruba 12 min od hotelu).

V 9:30 jsme začali trénovat s jedním místním týmem. Turnaj měl začít v 10:00, trochu se to protáhlo, tak se začalo až v 10:45. V tréningu jsme soupeře porazili 10:2. Po jeho skončení jsme zjistili, že se jedná o dva hráče z FICS (Nonspiego + Bibbusque) ? představili jsme se navzájem.

Turnaj se hrál podle jejich italské verze bughouse (pěšec se proměňuje na 1. /8. řadě za figuru z ruky nebo zůstává na 1. / 8. řadě). Pravidla měli v italštině i v angličtině vyvěšeny v hrací místnosti. Předpokládala se větší účast, mělo se hrát 20 kol švýcarským systémem. Startovalo 23 týmů (19 italských, 2 německý, 1 německo-nizozemský a 1 český ? my). Hrálo se tedy každý s každým na 5 minut, 1 partie. Za výhru se dávají 3 body, za remízu 1 bod. Každý tým si napsal přezdívku (my Black Dragons) a určil kdo bude mít celý turnaj bílé a kdo černé v týmu. Kolo se startovalo vždy najednou, na základě pokynů hlavního pořadatele. Kdo tam v danou dobu nebyl, měl smůlu, šly mu hodiny. Na turnaj dohlíželi 2 rozhodčí. Věděli jsme, že náš tréningový soupeř (silově jsou na FICS určitě 2100 jako tým) bude náš přímý konkurent, kdo další silný tam je, jsme netušili. Měli tam ještě jednu zajímavou úpravu pravidel. Pokud hráč nepustí hodiny, partie začíná znova, hráč dostane napomenutí a po druhé už mají jako tým o 30 s méně. Turnaj byl vyhlášen jako mistrovství Evropy.

Začali jsme základní část s cílem dostat se vysoko pro nasazení ve vyřazovací části (prvních 16 týmů postupovalo) a mít větší šanci na postup co nejdále. Po 6. kolech se už začalo vyjasňovat, na čele jsme byli my a tým Latina (Nonspiego + Bibbusque) s plným počtem bodů, ostatní už měli ztrátu. Po 13. kolech byla hodinová pauza na oběd (byla zkrácena o 30 min, aby turnaj skončil dle propozic). V té době jsme vedli my s týmem Latina s plným počtem bodů (12b). Za námi byla dvojice Bernd Boetzel + André Sorder (tým: Berlin ? Architekt), Arnoud Bakker (FICS: Masacre) + Elisa Siz (tým: Killer Kukens), Denis Rombaldoni + Axel Rombaldoni (tým: I Rompiballe) s 10 body. Během těchto 13. kol (1 kolo jsme měli volno) jsme pouze 2x měli problém. Soupeři byli proti nám vyhraný a díky své nezkušenosti nám dali jednu šanci a to nepromíjím. V turnaji jsem viděl tak 6 slušných týmů (včetně nás), takže jsme dali cíl být do 3. místa po základní části.

Hned po obědě ve 14. kole jsme snadno vyhráli, neboť soupeři přišli o 3 min déle a takovou výhodu nelze na naší úrovni zahodit. S postupujícími koly bylo jasné, že lze snadno udržet aspoň 2. místo (potencionálně možný snadný postup do semifinále). Podařilo se nám porazit hlavní konkurenty Nonspiega s+ Bibbusquem. Vzápětí je porazili i Bernd Boetzel + André Sorder a tak jsme přehodnotili náš cíl na první místo. Podařilo se nám také snadno vyhrát s dvojicí Arnoud Bakker + Elisa Siz a pak už nám v cestě stály týmy z konce tabulky. Základní část jsme tedy vyhráli s plným počtem bodů (22 bodů z 22 bodů).

Pořadí po základní části (tabulka prvních 10 týmů + 16. a 17. tým):
Pořadí Název družstva Jména hráčů Body
1. Black Dragons Menčík Pavel ? Jezbera Jiří 66
2. Latina Marcello Malloni ? Marco Parpinel 60
3. Berlin Architekt Bernd Boetzel - André Sorder 58
4. Dadabus Danyyil Dvirnyy ? Daniele Genocchio 51
5. I Rompiballe Denis Rombaldoni - Axel Rombaldoni 49
6. Dateci un premio Xia Jie ? Alessio Boraso 48
7. Killer Kukens Arnoud Bakker - Elisa Siz 45
8. Death Star Stefano Ranfagni ? Andrea Stella 45
9. Furrumba Marco Massironi ? Angelo Damia 42
10. Barletta Michele Arcangelo Damato ? Gaia Paolillo 39
... ... ... ...
16. The Solly Squad Veronika Goi ? Solomon Kenneth Terence 24
17. I Runners Filippo Cedriano ? Marco Stefan 18

Byla pauza 30 min a po ní prakticky začal turnaj. Bylo důležité, jak se kdo popasuje s tlakem a možností vyřazení a konce v turnaji. Osmifinále se hrálo na 2 vítězné partie (tedy kdo jako první udělá 2 výhry), přineslo pouze 1 překvapení. Tým Arnoud Bakker + Elisa Siz po základní části 7, vypadnul s 10. týmem.

My jsme narazili na 16. tým Veronika Goi ? Solomon Kenneth Terence , měl to být snadný zápas. Velice rychle jsme získali výhodu na obou šachovnicích. U mne jsem matil koněm a Wir (jeho přezdívka z FICS) měl 15 s na jeho získání. Nejen, že se mu to nepodařilo, ale dostal do horší pozice. Na mé desce jsem nemohl kontrolovat ?tok figur? a tak se partie zvrtla. Měli jsme najednou u Wira prohranou pozici. Byl 10 s minus oproti soupeři našikmo, stál v nekrytelném matu a neměl figury na pořádný protiútok. Poradil jsem Wirovi sérii tahů na které soupeř nedokázal zareagovat tak rychle jak měl a proto se nám podařilo vykrýt u Wira mat. Pak má soupeřka zaváhala a dala mi šanci, tu jsem využil a tak jsme vyhráli. Druhá partie už probíhala bez problémů. Vyhráli jsme 2:0 a šli jsme dál. První cíl byť kostrbatě byl splněn.

Ve čtvrtfinále jsme narazili na italský tým Denis Rombaldoni + Axel Rombaldoni. Věděl jsem o nich, že to tým složený z GM a IM v normálních šachách. V základní části to byl jeden ze dvou týmů co mi dokázal na mé desce zavařit a dostat mne do výrazně horší pozice. Oni hráli týmové zahájení, které znám a které občas hrají ti nejlepší na FICS a končí to taháním v posledních sekundách. Vysvětlil Wirovi co má hrát na své desce, abychom jejich zahájení neutralizovali. Povedlo se to snadno, takže jsme je porazili bez problémů 2:0. Také naši největší soupeři Bibbusque s Nonspigem postoupili do semifinále.

Od semifinále se hrálo na 3 vítězné partie. Narazili jsme na tým Danyyil Dvirnyy ? Daniele Genocchio. To byl ten druhý tým co mi v základní části zavařil. Provedl jsem analýzu v čem problém a změnil na své desce variantu zahájení. Soupeř najednou nevěděl co s tím a tak jsme je snadno porazili 3:0. Náš hlavní soupeř Bibbusque s Nonspigem porazili tým Bernd Boetzel - André Sorder 3,5: 1,5.

Zápas o třetí místo vyhráli překvapivě hladce Danyyil Dvirnyy ? Daniele Genocchio nad dvojicí Bernd Boetzel - André Sorder 3:0. Čekal jsem, že zápas dopadne ve prospěch druhé dvojice, asi se hodně vyčerpali v semifinále.

Došlo tedy k očekávanému střetu dvou nejlepších týmů. Většina diváků na to čekala a i mně bylo jasné, že k tomuto zápasu to směřuje. Wir si myslel, že to bude snadné, já věděl že je to 50 na 50. V tréningu jsme je sice drtili, ale to hráli v opačné kombinaci než v turnaji. Po prohození soupeřů na poslední dvě partie v tréningu jsme 1 prohráli a 1 měli výrazně horší. V první partii Wir ztratil materiál, takže jsme snadno prohráli, takže 0:1. Ve druhé partii se scénář opakoval, takže 0:2. Před třetí partii jsem Wirovi řekl ať nic neztrácí i za cenu, že bude hrát pomaleji. Chvíli jsme hráli a pak jsme se zase dostali do prohrané pozice. Nevsadil bych si nás ani halíř! Zkoušel jsem najít něco, jak soupeře zmást a získat možnost jak vyhrát a stále nic. Nakonec se mi podařilo ?vyčarovat matový útok? a to prakticky nevypouštím. Myslím, že ani velký ?Merlin? by to neudělal lépe (možná trocha ?černé magie? k tomu, možná zafungovalo kouzlo názvu našeho týmu ). Takže 1:2 a žijeme. Ve čtvrté partii jsem dostal Nonspiega pod tlak, podařilo se mi za pěšce brát figury a tak to skončilo jednoduchým matem dámou na f2. Takže jsme srovnali na 2:2 a šance na první místo dál žila. V rozhodující partii Wir získal malou výhodu, pak to vypustil a chtěl figury. V té chvíli jsem zaváhal, rozhodl se mu figury dodat a dostal se tak do nepříjemné pozice. Následně jsem musel zpomalit, což znamenalo horší čas, zahrál hůře obranu a to znamenalo prohru. Prohráli jsme tedy 2:3, takže má chyba nás poslala na druhé místo.

Konečné pořadí:
1. Marcello Malloni ? Marco Parpinel (FICS: Nonspigo - Bibbusque)
2. Menčík Pavel ? Jezbera Jiří
3. Danyyil Dvirnyy ? Daniele Genocchio
4. Bernd Boetzel - André Sorder

Gratuluji vítězi dvojici Marcello Malloni ? Marco Parpinel. Musím poděkovat Wirovi za spolupráci, hrál opravdu dobře a turnaj jsem si užil. Bohužel má chyba v závěru turnaje to rozhodla.

Diskuze: 5 komentářů, přidat další
(poslední: středa 3.prosince 2014, 22:12)
Vídeň 2014!
| Úterý 18.listopadu 2014, 19:44

20. 9. 2014 proběhl ve Vídni turnaj v italské verzi bughouse -pěšec se na 8. řadě proměňuje buď na figuru v ruce nebo zůstane na 8 řaděVýsledky přišli teprve nedávno (minulý týden). Jména hráčů jsem neznal, takže to dávám na internet až v tuto chvíli. Turnaj byl kvalifikací na mistrovství Evropy v Miláně v italské verzi bughouse. Cena byla zaplacení letenek tam a zpět a 2 noci v hotelu. Postupoval pouze vítězný tým.

Startovalo 8 týmů, hrálo se systémem každý s každým na 2 partie. V případě rovnosti bodů by se hrál rozstřel. V turnaji jsme hráli Jezbera (FICS: Alamar) + Menčík (FICS: Wir).

V prvním kole jsme narazili na dvojici co známe z Berlína - Bearli, Architekt. Podařilo se nám těsně vyhrát první partii, druhá už šla snadněji. Výhra 2:0 byla dobrým vstupem do turnaje.

Ve druhém kole jsme snadno vyhráli 2:0 a pouze jeden další tým měl 2 body.

Ve třetím kole jsme hráli proti nepříjemnému, rychlému týmu. Dostali nás pod tlak ve druhé partii a ten pak uplatnili, takže 1:1. Dvoubodový tým - Enöckl/Webersberger zase vyhrál, takže byl o 0,5 bodu před námi (jednalo se místní tým, který pravděpodobně na FICS nehraje).

Ve 4. kole jsme narazili na vedoucí tým a byla z toho zase remíza 1:1. Takže nás 3 kola před koncem nechali o 0,5 zpět a museli jsme doufat v jejich ztrátu.

V 5. kole jsme snadno vyhráli 2:0, čekali nás už pouze slabší soupeři. Naši hlavní konkurenti pouze remizovali a další tým vyhrál, takže 4 z 5 měli hned 3 týmy.

V 6. kole jsme jako jediný vyhráli 2:0, ostatní remizovali a tak jsme kolo před koncem měli náskok 0,5 a postup ve svých rukou.

V 7. kole jsme si to pohlídali, snadno zvítězili 2:0. Ostatní konkurenti sice také vyhráli, ale postup byl v našich rukou.


Konečné pořadí:
1. Jezbera, Menčík 6b z 7
2. Enöckl/Webersberger 5,5b z 7
3. Bötzel/Sander (Bearli, Architekt) 5b z 7
4. Staberhofer/Diermair 4,5b z 7
5. Scheffknecht/Hofbauer 3b z 7
6. Kummer/Holzer 2,5b z 7
7. Zsifkovits/Reyes 1b z 7
8. Unger/Pingitzer 0,5b z 7

Děkuji Wirovi za spolupráci. Přes určitý kostrbatý rozjezd jsme cíl splnili. Aktualita o turnaji v Miláně vyjde tento týden.

Diskuze: 4 komentáře, přidat další
(poslední: středa 19.listopadu 2014, 13:53)
Open Hradec Králové
| Sobota 25.října 2014, 11:47

Dne 18. 10. se v rámci openu Hradec Králové uskutečnil oficiální přebor Královéhradeckého kraje v sezóně 2014-2015. Turnaj měl stanovit přeborníka kraje pro otevřené mistrovství ČR v bughouse v roce 2015. Bohužel to letos časově nevyšlo tradičním účastníkům turnaje a proto v něm hrály pouze 4 týmy. Příští rok to bude snad lepší.

Turnaj se pro nás (Jezbera, Krása) vyvíjel celkem jasně. Od začátku se nám dařilo porážet ostatní soupeře bez větších problémů. Nakonec jsme ztratili jediný bod až na konci turnaje. Marek bohužel zahrál slabě obranu a pak už partii nešlo zachránit. Mnohem dramatičtější byl boj o ostatní místa. Dvojice Škaloud, Kubelová se postupně rozehrávala, mocně dotahovala a skončila s malým odstupem třetí.

Přeborníkem se stal tým Jezbera + Krása, druhý celkově a v kraji byli Rusnák + Flašar.


Zde jsou vidět detailní výsledky:

výsledky

Diskuze: 4 komentáře, přidat další
(poslední: čtvrtek 30.října 2014, 08:13)
Czech open 2015 + bughouse gathering!
| Úterý 22.července 2014, 10:14

Od 10. 7. do 12. 7. 2015 se může konat setkání hráčů v bughouse. Součástí tohoto je sobotní turnaj 11. 7. 2015 v bughouse. Při dostatečném počtu hráčů lze zorganizovat další turnaje. Mohou to být jednotlivci, týmové turnaje v různých tempech. Všichni jste srdečně zváni.

From 10.7 to 12.7 2015, the bughouse chess meeting take place. Part of this is tournament in Saturday. When a sufficient number of players will be present in other days, sure we can organize more tournaments. There can be individuals, team tournaments in different tempos. You are all invited.

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: úterý 12.července 2016, 00:32)
starší >>
zpět