Alamar's chest
Aktuality
Uvádím příklad jedné komunikace mezi jedním z nejlepších hráčů Fireflym a ostatními hráči na téma zda tempo 2 0 či 3 O. Firefly hrál s Sgs a chtěl hrát jen tempo 3 0, protože jeho spoluhráč neumí šachovou notaci. Notaci neumí docela dost hráčů a to je jeden z problému při hraní se slabšími spoluhráči (i když lze zapnout v thiefovi, aby byly vidět koordináty polí).
Teleman(24): sgs 2 0 ?
Firefly(24): No
sgs(24): ff thinks i'm too sucky at 2 0
TheBestGirl(24): FF is too slow :)
TheBestGirl(24): ;-)
Teleman(24): 3 0, so ff can simul, lol
Firefly(24): I can simul just as well in 2 0
sgs(24): i know he's wrong, you know he's wrong, but i'm married to my
\ partner, sadly ff rarely ever gives me moves
Firefly(24): Unfortunately, I think Sgs doesn't understand chess notation
sgs(24): i wish he would but he plays stupid positional stuff that doesn't fly
\ in positional world
Firefly(24): I should make him download a mod that automoves what I suggest :)
Uvedu pár dalších příkladů divné hry
šestý příklad: Soupeř po 7s zahrál Qxg5 a nechal si dát mat Q@g8. Jedinou možností bylo, aby mu spoluhráč dodal koně, na nasazení na h3 a odlákání koně z g5 a s následným Qxf7. Kromě matu na g8 dámou, hrozil i mat na g6 koněm. Tah Qxg5 neměl žádný smysl, mohl se místo toho rovnou vzdát.
sedmý příklad: V tomto příkladu obě naši soupeři obětovali koně. Navíc můj soupeř oslabil pozici nesmyslným tahem h5. Můj soupeř zahrál slabý tah p@f6 (místo toho měl hrát N@h6, sice bych měl výhodu, ale neprohrál by tak rychle), po Nxf7 zahrál Kxf7 (spoluhráč chtěl koně, tak to prostě vzal), mat už za bílého najde skoro každý (spoluhráč mi vyměnil pár šikmých). Obětovat na obou deskách a oslabit pozici krále proti lepším hráčům neprojde.
osmý příklad: Spoluhráč mi hlasil ok now (že je vše v pořádku). Soupeř mu zahrál trik Bxc6+, on zahrál Nxc6 a po p@d7+ dostal mat. Stačilo p@d7 misto Nxc6 a partii bychom hladce vyhráli, neboť já stál výrazně lépe, vzhledek k lepšímu času bych soupeře snadno porazil. Po mém tahu p@g7 by s materiálem od vedle byla pozice hladce vyhraná (hrozby N@h6+, N@g5+ už by i bez dam byly těžko krytelné).
devátý příklad: Můj soupeř prestože jeho spoluhráč vedle vyměnil dámy zahrál nesmyslné Nxf7 a po Q@d2+ Kf1 dostal mat Qxf2 (Pravdou je, že můj soupeř byl výrazně nadhodnocen - zhruba o 200 bodů. V současné době může kdekdo uhrát snadno o 200 bodů víc než je jeho síla). Tomu se říká ignorace hrozeb soupeře. Na druhou stranu jsme já i spoluhráč stáli výrazně lépe, takže bychom to vyhráli i bez této chyby (měli jsme lepší čas i postavení krále).
desátý příklad: Zde můj soupeř zahrál tah p@h3 v domnění že se leknu. Měl hrát asi Rxf7 exf7+ Kxf7 - pozice není sice nejlepší, ale žije. Po tahu p@h3 jsem zahrál Qg4 a najednou hrozí mat N@h6. Soupeř zde měl zahrát asi N@f3 a odlákat dámu z g sloupce. Místo toho zahrál B@g6 v domnění že kryje hlavní hrozbu. Paradoxem je, že tento tah matu stejně nebrání. Najít mat za bílého není těžké (od vedle přijde ještě střelec). Napovím ještě, že k úvodnímu tahu je potřeba kůň.
V té poslední úloze po 1.-P@h3 2.Qg4 B@g6?? Ti stačí k matu to co už v ruce máš přece ne?
Wir: Máš pravdu, že jsme toho hráli dost spolu. Tohle je teprve druhá část. Třetí bude určitě - nechtěl jsem dávat tolik ukázek najednou, aby to bylo přehledné. Ukázky ze hry s Ivošem se objeví, akorát nevím zda ve třetí či čtvrté části (snažím vybrat to nejvíc zajimavé z partii co mám nalogovaných).
SKAcz: Souhlas, ty dva pěšci stačili. Já dával v partii mat střelcem, proto jsem to napsal do toho komentáře.