Alamar's chest
Aktuality
V sobotu 19. února 2011 se uskutečnil další turnaj JKillera, hraje se většinou 3x do měsíce. Kvalita a obsazení turnajů značně kolísá. Někdy je problém sehnat 8 kvalitních hráčů.
V turnaji startovali: JKiller 2615 Bugzilla 2573 Cren 2473 Mastertan 2393 Alamar 2311 Deathnote 2306 Boedi 2058 Wir 1960
Češi měli dvojnásobné zastoupení díky mně a Wirovi. Díky ratingu jsme se s Wirem potkali ve skupině.
Ve skupině A hráli JKiller, Mastertan, Alamar, Wir. V prvním kole se hrála kombinace Mastertan, Alamar vs JKiller, Wir. V první partii se nechal Mastertan bohužel zabít od Wira a tak jsem utrpěl první nepříjemnou ztrátu. Ve druhé Wir stál na výhru, akorát se neprojevila jeeho nedisciplinovanost, nepočkal si na matící figury Mastertana vypustil, tak mu to JKiller vzdal. Následně se JKiller nechal schválně dvakrát zabít. Výsledek 3:1 šel, ale mělo to být lepší. Ve druhém se hrála kombinace Alamar, JKiller vs Mastertan, Wir. Nevím jak byl JKiller ovlivněn hrou s Wirem, ale pravdou je, že jsem nerozuměl tomu, co mám hrát. V první partii jsem chyboval, takže JKiller na to doplatil ztrátou materiálu a následně prohrou. Ve druhé partii jsme hladce vyhráli. Ve třetí jsme měli výrazně čas, akorát JKiller pořád hrál a tak jsme prohráli. Tlačítko: "mám stát nebo ne, jaké chceš figury, kdy je chceš" bohužel nemám. Čtvrtou partii jsme zase bez problému vyhráli. Výsledek 2:2 už byl velký průšvih. V poslední kombinaci jsem hrál s Wirem proti JKillerovi s Mastertanem. Bylo potřeba získat aspoň bod na rozstřel, lépe 2 body. V rozstřelu bych měl šanci 50% (hraje simul bugouse). Nejhorší na tom je, že jsme s Wirem ten malý zázrak, zisk bodu mohli snadno získat, akorát jsem se bohůžel zmýlil v macení. K dvěma bodům taky nebylo daleko i v další partií jsme měli výhodu. Výsledek 0:4 poslal do finále naše soupeře. Pořadí ve skupině bylo: 1. Mastertan 9 bodů z 12, 2. JKiller 7 bodů, 3. Alamar 5 bodů, 4. Wir 3 body.
Ve skupině B hráli tito hráči: Bugzilla, Cren, Deathnote, Boedi. Bugzilla, Cren vs Deathnote, Boedi 2:2 Bugzilla, Boedi vs Cren, Deathnote 2:2 Bugzilla, Deathnote vs Cren, Boedi 1:3 Do finále postoupili překvapivě (postup Boediho se nečekal) 1. - 2. Cren, Boedi se 7 body z 12 a 3. - 4. Bugzilla, Deatnote s 5 body se mohli akorát koukat na finále.
Ve finále se sešli tedy JKiller, Mastertan, Cren, Boedi. Ve finále došla Boedimu "štáva". První kombinaci jsem viděl, byl to hrozný debakl. Někteří hráči čekali, že Boedi bude mít po finále 2200 (byl po základní skupině na 2121). Boedi, Cren vs JKiller, Mastertan 1:7 Boedi, JKiller vs Mastertan, Cren 3:5 Boedi, Mastertan vs JKiller, Cren 1:7
1. JKiller 19, 2. - 3. Mastertan, Cren 13 4. Boedi 5
JKiller vyhrál turnaj s jedním z nejlepších možných výsledků (79% bodů). K takovému výsledku kromě gratulace je potřeba připojit obdiv.
Včera se konal JKillerův turnaj nejlepších, který probíhá několikrát do měsíce (2-3x). V případě rozstřelu rozhoduje simul v bugu. V turnaji startovali tito hráči:
Firefly 2482
Tantheman 2463
Bugzilla 2446
Xvand 2378
Sorsi 2343
TepaneBT 2342
RubberDuck 2242
Aian 2151
Ve skupině A startovali Firefly, Xvand, Sorsi, Aian.
Firefly, Xvand x Sorsi, Aian 4:0
Firefly, Aian x Sorsi, Xvand 4:0
Firefly, Sorsi x Xvand, Aian 3:1
Do finále postoupil z 1. místa Firefly s 11 body, 2. - 3. Xvand, Aian 5 bodů a 4. Sorsi 3 body. Postup Fireflyho nikoho nepřekvapí, Sorsi ale zůstal za očekáváním. Do finále se nakonec překvapivě dostal Aian, v rozstřelu vyhral nad Xvandem díky ztrátě spojení Xvanda (Xvand stál lépe).
Ve skupině B hráli: Tantheman, Bugzilla, TepaneBT, RubberDuck.
Tantheman, RubberDuck x Bugzilla, TepaneBT 0:4
Tantheman, Bugzilla x RubberDuck, TepaneBT 4:0
Tantheman, TepaneBT x Bugzilla, RubberDuck 4:0
1. - 3. Tantheman, Bugzilla, TepaneBT s 8 body. 4. RubberDuck 0. Toto byla klasická skupina s jedním "salátem" (slabým hráčem). RubberDuck sedí na ratingu a hraje jen výběrové kombinace a díky tomu si udržuje nadhodnocený rating. Ve finále hráli Bugzilla a TepaneBT (i když Tantheman Bugzillu v simul porazil - toto je malá záhada).
Ve finále tedy hráli Firefly, Bugzilla, TepaneBT, Aian.
Firefly, Bugzilla x TepaneBT, Aian 7:1
Firefly, TepaneBT x Bugzilla, Aian 7:1
Firefly, Aian x TepaneBT, Bugzilla 5:3
1. Firefly 19, 2. - 3. Bugzilla, TepaneBT 11, 4. Aian 7
Překvapení ve finále Aian dopadl dle očekávání. Vítězem se stal suvereně Firefly, k jeho výsledku mu můžeme gratulovat.
4. 12. 2010 se konal další Bugzillův turnaj 8 nejlepších. Jednalo se o jeden z nejslaběji obsazených turnajů a bylo to podruhé v krátké době co hráli v turnaji dva Češi (já + Skacz). Výsledek můžeme nazvat neúspěchem českého bugu (hotová "černá můra"). V turnaji hráli tito hráči:
Horkko 2558
mastertan 2387
Bugzilla 2380
Alamar 2254
KiboPlaying 2212
Jlexa 2212
SKAcz 2098
Boedi 1988
.
Ve skupině 1 jsem hrál já (Alamar), Boedi, Horkko, KiboPlaying.
V prvním kole jsem hrál s Boedim proti Horkko + KiboPlaying. Prohráli jsme 4:0 (ve dvou partiích jsme měli výhodu, bohužel došlo k vypuštění výhody). Začít 0:4 není zrovna příjemné, neboť byl jistý rozstřel v crazyhousu.
Druhé kolo byla dokonalá "černá můra". S Kiboplayingem prohrát proti Boedi + Horkko 0:4 byl těžký direkt. Nejhorší bylo, že mi to "nevadilo" vzhledem k nadměrnému posílání hlášek ze strany KiboPlayinga. Hrozně mne to rozptylovalo. Prohráli jsme celkem bez odporu.
Třetí kolo jen dovršilo tragédii tohoto turnaje pro mne. S Horkkem hrát proti Boedi + KiboPlaying 2:2 bylo "neuvěřitelné". 2 partie jsme vyhráli s přehledem, další dvě se nějak nepovedly.
Konečné pořadí: 1. Horkko 10b, 2. - 3. KiboPlaying, Boedi 6b, 4. Alamar 2b. V rozstřelu postoupil do finále KiboPlaying po výhře 2:1 nad Boedim, doplnil Horkka. Mít ve skupině 3 rychle "tahače" se mi ještě nestalo, můj styl se k jejich hře absolutně nehodil.
Ve druhé skupině hráli Bugzilla, Jlexa, Mastertan, SKAcz. Z této skupiny postoupil 1. Jlexa s 8b a 2. Bugzilla s 6b, když v rozstřelu porazil Mastertana, který měl taky 6 bodů. Skacz obsadil 4. místo se 4 body. Nejlepší výsledek udělal v kombinaci mastertan + Bugzilla vs Jlexa + SKAcz 2:2. Toto byl nejméně pravděpodobný, v ostatních kombinacích prohrál 3:1.
Finále vyhrál 1. Bugzilla s 15 body, před 2. Jlexou se 13 body, 3. KiboPlaying 11 bodů a 4. Horkko 9 bodů. Překvapením je 2. místo Jlexy, na druhou stranou dali s Bugzillou 6:2 KiboPlayingovi s Horkkem. Bugzillovi je třeba pogratulovat k vítězství v turnaji.
Hra na FICS se v poslední době, čím dál více zrychluje. Kdo není rychlý hráč na to docela snadno doplatí. Kvalita se naopak snížila, takže jsem zvědav na Berlín 2011. Došlo k posunu hráčů v best B (prvních 20). Na 20. místě je Gushansen s 2375.
Pár diagramů s rychlou hrou a s vysvětlením co se mělo stát.
Hra dopředu misto do obrany
JStriker zahrál naprosto suvereně B@f6 a po d1Q+ N@e1 N@d2+ Nxd2 přišel rychlý mat. Místo toho mohl dobrat Nxd2 a zas tolik by se nedělo.
Naběhnout si na kudlu
Sorsi dal nesmyslný šach koněm na f3, přehledl, že braní koně je šach. Indianreaper koně sebral a po představení na g7, zahral premove Kg3 a po R@g2+ Kh4 dostal Q@g4+ mat. Neviděl že ho soupeř vypustil. Po B@g2 či Q@f8+ stále bez problému žije.
Nedisciplinovanost
Vybral jsem ukázku jak slabší hráči dokáží zkazit jasně vyhranou pozici. Sandokanom je na tahu, matí jednotahově dámou. Dostal hlášku sit a coming (stůj, přijde). On místo toho vymyslí zlepšovák Bg5 a vypustí mat. Měl 1s navíc, po tahu Ba5+ m1 zůstává, získává další čas. Minimálně po představení na c7 (na b6 se nesmí představit, je to o šach více) získá další čas navíc, případně zahraje Bxc4+ a získá další čas, mat stále zůstává. Zahrát bez přemýšlení bylo naprosto nesmyslné.
Spoluhráč umí zabíjet (akorát za střílení do vlastních řad metál není)
Partie se posunula o kousek dále. Stále máme obrovskou výhodu. Stačilo úplně suše Q@f6+ s dalším Qxh8 a vybrat soupeře. Na obou deskách stojíme na výhru. Sandokanom "zešílel a šel matit soupeře, že jeho spoluhráč stojí v m1 dámou ho nezajímá, on přeci matí! A bum bác, máme mat, akorát do vlastní branky!
Pro finále bylo jasné, že existují 3 hlavní favorité a 2 černí koně. Tento předpoklad se nenaplnil pouze v jednom případě.
V prvním kole jsme hráli proti dvojici Ruzicka - Trepka. Bohužel jsme vyhráli jen 2:1 (Ivoš udělal nemožný tah). Začít finále hrané olympijským způsobem tímto výsledkem bylo nešťastné (zvlášť, když jsme potřebovali vyhrát 3:0). Společně s námi zaváhali Petr Čechura s Jirkou a van Dorp s Mencikem oba týmy vyhráli taky 2:1. Litevci a obhájci titulu Tajovský Škaloud vyhráli 3:0.
Ve druhém kole jsme narazili na spolufavorita turnaje litevskou dvojici Limontas (na FICS: Maras), Mickevicius (na FICS: Fixior). První partii jsme bez větších problémů vyhráli. Ve druhé partii, jsme se špatně domluvili a jedna šikmá mi chyběla k matu a tudíž jsme prohráli. Třetí partie byla vyrovnaná a pak se otočila. Prohra 1:2 byla "studenou sprchou" a snížením našich šancí na úspěch. Ostatní favorité (zbývající tři týmy) zaznamenali taktéž ztráty a vyhráli pouze 2:1.
Ve třetím kole jsme narazili náchodsko-pražskou dvojici Čechura, Jirka. V první partii jsem si nechal spadnout praporek ve chvíli, kdy jsem dával M3 (mat třetím tahem). Druhou partii jsme s malou komplikací vyhráli, třetí už byla jednoznačná. Výsledek 2:1 pro nás mě nepotěšil. Horší start do turnaje snad nešel (ztráta 4 body po 3 kolech byla vysoká). Zbývající 3 týmy zaznamenaly jasné vítězství 3:0. Ztráta 3 body na 2 spolufavority byla velká.
Ve 4. kole jsme narazili na obhájce vítězství a mistra ČR dvojici Tajovský, Škaloud. Jedinou naší šancí bylo nad nimi vyhrát aspoň 2:1. První partii jsme celkem snadno vyhráli. Ve druhé partii se nám nepodařilo udržet tlak, dostali jsme se do horšího času a byla z toho rychlá prohra. Třetí partie skončila hodně rychle, díky náhodě. Při stavění figurek se prohodil král s dámou, nikdo si toho nevšiml. Martin Tajovský v domnění, že je vše v pořádku, nechal stát dámu. Bohužel to byl král, takže nemožný tah a výhra 2:1. Tento výsledek nás vrátil do hry, znamenal snížení ztráty na 2 body v boji o titul mistra ČR (soupeři teprve začínali hru se spolufavority, my naopak pomalu uzavírali). Dvojice Van Dorp, Mencik ztratila jeden bod po výhře 2:1 a Litevci porazili Čechuru s Jirkou 2:1 a vykročili tak k celkovému vítězství.
V pátém kole nás čekal poslední těžký soupeř dvojice Van Dorp (Cranith), Mencik (Wir). Já jsem hrál na "Wira" a měli jsme jednoduchou strategii: oberu Wira o materiál a Ivoš s lepším materiálem bude držet Cranitha. Daná strategie fungovala naprosto v pohodě a tak jsme zaznamenali hladkou výhru 3:0 (Cranit byl vývojem hry hodně frustrovaný. Jeho komentář můj soupeř má celou šachovnici byl zcela jasný). Čechura s Jirkou zaznamenal výhru 3:0, takže udržel kontakt s čelem tabulky. Tajovský se Škaloudem podlehli Litevcům 2:1 a tím pádem jsme vymazali 2 bodovou ztrátu na ně. Bylo jasné, že stačilo vyhrát zbylá 4 kola a byli jsme první v ČR.
V šestém kole jsme narazili na hradecký tým Doubrava, Krása. Ty jsem považoval za poslední vážnou překážku (možnost ztráty 1 boda). Vyhráli jsme jen 2,5:0,5 neboť jsme ve vyhrané pozici spadli na čas.
Čechura s Jirkou se utkali s Tajovským se Škaloudem a prohráli 2:1, tento výsledek se nám hodil. Ztráta 0,5 bodu nás tak nemrzela. Litevci vyhráli s dvojicí Van Dorp, Mencik 2:1, což nás naopak nepotěšilo. Potřebovali jsme, aby ztratili více.
V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Kratochvil K., Kratochvil M. Vyhráli jsme celkem snadno 3:0 a splnili tak jedno ze 3 "povinných vítězství". Čechura s Jirkou porazili Van Dorp s Mencik 3:0 a tím je definitivně odsunuli z boje o přední příčky. Litevci i Tajovský se Škaloudem vyhráli 3:0.
V 8. kole jsme narazili na Novotného se Šklíbou a porazili jsme je hladce 3:0. Čechura s Jirkou porazili v boji o 2.-3. místo v ČR dvojici Doubrava, Krása 3:0. Litevci překvapivě vyhráli jen 2:1. Tajovský se Škaloudem podlehli dvojici Van Dorp, Mencik 2:1 a zbyl na něj boj o stříbro v ČR.
V 9. kole bylo tak jasno, pokud Litevci vyhrají 3:0 jsou první bez ohledu na další výsledky. To jsem jim taky podařilo a tak turnaj s 22 body ze 27 vyhráli. My jsme hráli proti ruskému týmu Kopasov - Meshkov a potřebovali jsme aspoň 1 bod k celkovému druhému místu a 1. místu v ČR. 3 body nám dávali naději na 1. místo. Vyhráli jsme hladce 3:0, ale nestačilo to. Drama se odehrálo v boji o 2. a 3. místo v ČR. Tajovský se Škaloudem vyhráli proti dvojici Krása, Doubrava jen 2:1. Čechura s Jirkou porazili dvojici Kratochvíli taky jen 2:1 a tak na ně zbylo díky pomocnému hodnocení 4. místo celkově a 3. místo v ČR.
Vítězné litevské dvojici Limontas - Mickevicius je třeba pogratulovat! Ukázali, že litevský bug má stále solidní úroveň (nehrála nejlepší dvojice) i když delší dobu žádný turnaj nehráli.
Na závěr bych chtěl zmínit několik věcí. Překvapila solidní účast, bylo to příjemné zpestření. V turnaji rozhodčí kromě jeden sporu nemusel řešit žádné potíže.
Na druhou stranu mě překvapilo nechutné chování dvojice Novotný, Šklíba (hlavně u FM Michala Novotného, jeho prakticky pernamentní navážení do mého spoluhráče. Bylo to v podstatě jeho urážení. Bylo to porušení pravidel, které naštěstí nevadilo, neboť nás tento tým nedonutil přejít na vyšší obrátky. Jako šachistu ho respektuji. Ale on si za těch několik let nedokázal všimnout, že neplatí žádná lokální pravidla. Nehrají se klasické holaďany, ale mezinárodní forma. Tyto pravidla schválil šachový svaz ČR).
Na úplný závěr bych chtěl poděkovat mému spoluhráči za zábavnou a perfektní hru. Za předvedený výkon si zaslouží být mistrem ČR pro rok 2010. Hlavně neusnout na vavřínech, konkurence nebude spát.
Včera 19.7. 2009 se uskutečnil již 9. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Registrace byla až na místě, takže nebylo jasné kolik bude týmů. Nakonec se sešlo 21 týmů, což bylo velké překvapení (Tak velkou účast nikdo nečekal. Možná na to mělo vliv, že ekonomická krize končí, možná i něco jiného. Analýzu ať dělají jiní.). Turnaj měl oproti loňsku výrazně lepší úroveň, na startu bylo 5 týmů, které měly hrát o nejvyšší příčky. Bylo to dáno tím, že opět přijeli Litevci a v turnaji hrál i holandský hráč van Dorp (na FICS: Cranith, patřící do širší špičky bughouse). V turnaji jsem po roce pauzy opět hrál s Ivošem Šlesingerem.
Kvalifikace měla určit 10 šťastných (lepších) týmů co postoupili do A finále a ti méně šťastní (horší) hráli B finále. Hrálo se na 9 kol po 2 partiích tempem bronstein 3 minuty rezerva a 3s na tah (pokud zahrajete do 3 vteřin, čas neztrácíte). V prvním kole jsme narazili na tým z Ukrajiny (Podařilo se mi zrekonstruovat jednu partii proti nim. Tato partie pravděpodobně vyjde v časopise Šach Info), snadná výhra 2:0. Kvalifikací jsme až na jedno zaváhání prošli suverenně, prohráli jsme v 5. kole proti dvojici Tajovský, Škaloud hladce 2:0 (Testovali jsme si některé věci, takže nám o výsledek nešlo, jedna porážka nevadí. Na postup stačí 5 bodů z 9.). Výsledek 8 bodů z 9 znamenal postup z 1. místa. Protože se finále hraje od nuly, tak šlo jen pěkný pohled na pořadí po kvalifikaci. Do A finále s postoupilo těchto 10 týmů:
1. Slesinger - Jezbera CZE 8,0
2. Limontas - Mickevicius LTU 7,5
3. Cechura - Jirka CZE 6,5
4. Tajovsky - Skaloud CZE 6,0
5. van Dorp - Mencik NED/CZE 5,5
6. Doubrava - Krasa CZE 5,0
7. Kratochvil K. - Kratochvil M. CZE 5,0
8. Novotny - Skliba CZE 5,0
9. Kopasov - Meshkov RUS 5,0
10.Ruzicka - Trepka CZE 5,0
Na postup do finále letos bylo potřeba 5 bodu, což odpovídá zvýšené účasti. Smůlu například měli Krapivin - Radovanic (Silní šacisté, dostali nás v posledním kole a se 4,5 body skončili na 11. místě. Ty jsme poslali schválně mimo finále, neboť jsem si pamatoval, jak nás před 3 roky, podobný tým v posledním kole připravil o úspěch.). Do finále se kvalifikovali 3 hradecké týmy (byť jeden tým byl tvořen hradeckým a bývalým hradeckým hráčem). Královéhradecký kraj zastupoval ještě náchodský Petr Čechura, u J. Jirky (hrál s Petrem Čechurou) si nejsem si jist, zda v Náchodě pouze hostuje.
Dne 19.7. 2010 se uskuteční již 9. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě zůstalo stejně jako loni. Letos by měl dorazit Limontas (FICS: Maras), jeho spoluhráčem by měl být asi MICKEVICIUS (FICS: Fixior). Turnaj má jediného horkého favorita a to M. Tajovského a D. Škalouda (tedy Matejus + Skacz = FICS přezdívky). Jako trojnásobní mistři ČR by měli snadno obhájit titul mistra ČR a s největší pravděpodobností i celý turnaj vyhrát. Jedinou konkurencí může být litevský tým, ale to je velká neznámá. Zajímavé bude jaký tým postaví Praha a Náchod. Měli by bojovat o druhé a třetí místo v ČR. Počet týmů je letos otevřený a je možné, že se jedná o poslední ročník tohoto turnaje (pokud počet týmů klesne pod 10, je po turnaji), loňských 13 týmů není nic moc (chvíli hrozilo dokonce 11).
Dnes se hraje další ročník Berlínského turnaje. Letos bude hájit české barvy pouze Skacz, ostatním to z různých důvodů nevyšlo. Hlavním favoritem turnaje je dvojice LinusO, NilsSKBB. Firefly by měl skončit na druhém místě (bohužel pro něj nepřijede JKiller, mohl by to být zajímavý zápas). Letos to vypadá jako loni, že budou dva silné týmy a zbytek se popere o další místa. Další umístění je celkem otevřené. O 3. místo by se mohli poprat Cranith ( pokud bude hrát s Ishamaelem či Wortelem), Skacz s Fermym a Horkko s Fantasticcatem, Venomous (pokud přijede a bude mít slušného spoluhráče). Očekávám, že Skacz dodá zprávu o turnaji.
Máme tady další rok, takže můžeme provést bilanci vývoje hry na FICS. Bugzillův turnaj 8 nejlepších probíhá každý měsíc. Poslední turnaj 2.1. 2010 byl zorganizován bez přítomnosti Bugzilly, byl tentokrát bez nejlepších hráčů. V turnaji se mi moc nedařilo, skončil jsem na 3. místě ve skupině se ziskem 5bodů ze 12 možných. Turnaj vyhrál TepaneBT se 16 body ze 24 před Kiboplayingem a Xvandem. Oba měli 12 bodů.
JKiller začal organizovat turnaje pro 4 hráče s nejvyšším ratingem v danou chvíli. Systém turnaje 8 partií každý s každým. Zatím proběhlo 17 turnajů (tento turnaj se koná mnohem častěji). Nejúspěšnějším je v těchto turnajích JKiller se 6 vítězstvími následovaný Chickencrossroad s 5 vítězstvími.
Zároveň se povedlo celé řadě lidí udělat si nové besty: Chickencrossroad: 2830 - částečně jsem se na tom taky podílel, hrál jsem proti němu a naší dvojici se Spursem se nedařilo.
Horko: 2650 - podařilo se mu využít situace kdy rating prvních 20 aktivních hráčů se značně zvýšil.
KiboPlaying: 2540 - hrál s podobně hodnocenými soupeři (+8)
GusHansen: 2512 - sází na rychlost
Retard: 2419- rating si uhrál z velké části s Chickencrossroad
Poslední událostí byl návrat Vaborise. Začal po delší době hrát a postupně se dostal do formy. Je mu vděčíme za to, že Chickencrossroad nepřekonal Gnejsův rekord 2832 (zastavil ho na 2830).
Včera 20.7. 2009 se uskutečnil již 8. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Letos udělal pořadatel jednu změnu spojenou s přihlašováním (nemuselo být dopředu) a nebylo jasné kolik bude hrát zhruba týmů. Nakonec se sešlo 13 týmů, což je úbytek proti loňsku (o 4 týmy). V turnaji se hrála poprvé na mistrovství republiky simultánka (jeden hráč hraje na dvou šachovnicích). Simultánku hrál Pavel Menčík (FICS:Wir). Hrál ji pouze v prvním kole, protože se objevil Kalod a souhlasil, že bude hrát s Menčíkem (takže od druhého kola tato atrakce zmizela). V turnaji jsem hrál s Markem Krásou (Ivoš bohužel měl práci). Základní část pro nás začala soubojem s obhájcem titulu MČR Škaloud, Tajovský. Obě partie jsme vyhráli (což bylo spíše morální povzbuzení, že nehrajeme špatně a ostatní týmy by nás neměli ohrozit. Soupeři nás testovali.) Ve zbývajicích kolech jsme též uspěli a postoupili do finále s plným počtem bodů (ty se nulovaly). Mělo to výhodu, že jsme kromě jednoho kola hráli pořád na prvním stole, tato výhoda nemuset se přesouvat nám zůstala také pro finále.
Do finále postoupily tyto dvojice:
1. KRASA-JEZBERA 9,0
2. TAJOVSKY-SKALOUD 8,0
3. CHOCENKA-BLOZNELYTE-CHOCENKIENE 5,5
4. JIRKA-CERNOUSEK 5,5
5. CECHURA-CERHA 5,5
6. VAN DEN BERG-HENDRIKS 5,0
7. BAUMA-NOSEK 4,5
8. MENCIK-KALOD 4,5
9. FENCL-SVACH 4,5
10. MARUTKINS-SUMSKIS 3,5
Na postup do finále letos stačilo 3,5 bodu což bylo hodně málo (bylo to dáno počtem družstev a slabostí některých týmů).
Ve finále se začínalo od nuly a před začátkem bylo jasné, že jsou dva hlavní favorité na nejvyšší místo, ostatní bylo poměrně otevřené (finále se hrálo olympijským způsobem, každý bod je důležitý).
V 1. kole jsme hráli proti litevské dvojici CHOCENKA-BLOZNELYTE-CHOCENKIENE. Vyhráli jsme bez větších problémů 3:0. I z druhého tábora přišla jasná odpověď - Škaloud, Tajovský porazili dvojici Jirka, Černoušek 3:0.
Ve druhém kole jsme hráli proti lotyšské dvojici MARUTKINS-SUMSKIS. Zápas byl opět jednoznačný, zvítězili jsme snadno 3:0 (soupeři se dostali do horšího času a díky tomu dostali vždy na jedné šachovnici mat). Hlavní soupeři porazili dvojici Bauma, Nosek 3:0 (nikdo stále nezaváhal).
Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Menčík, Kalod (Menčík byl ze mne úplně vynervovaný, takže se hádal se spoluhráčem místo aby hrál. Tohle mne bavilo ještě více než hladká výhra proti nim:) Toto jsem si užil měsíc předtím, ale to je jiná historie). Takže jsme udělali dalších 3:0. Z druhého tábora přišla radostná zvěst, Škaloud, Tajovský vyhráli proti CHOCENKA-BLOZNELYTE-CHOCENKIENE pouze 2,5:0,5. Dostali jsme tedy do samostatného vedení o těch 0,5 bodu.
Ve čtvrtém kole přišla první vážnější překážka. Hráli jsme proti náchodské dvojici Čechura, Cerha. V jedné partii jsem na 3s zaváhal a pak už jsem neměl odvahu jít do toho, že zkusím vzít Markovi dámu co matila prvním tahem (pokud by to nevyšlo stál bych špatně). Vyhráli jsme tedy pouze 2:1 (další partie byla na hraně). Škaloud, Tajovský porazili dvojici Menčík, Kalod 3:0 a rázem jsme byli druzí.
Páté kole bylo kolem pravdy, hrál se magnet turnaje Jezbera, Krása vs Škaloud, Tajovský. Také se sešla docela slušná divácká kulisa, chtěli vidět tento zápas (vědělo se, že obě strany mu přisuzovaly zásadní důležitost). My jsme ztráceli 0,5 bodu, takže jsme museli uhrát aspoň 2 body ze 3. V první partii došlo k nesouladu zahájení (s Markem Krásou jsem skoro netrénoval), hrál jsem bílými pozici s -Q (vadí dáma) a Marek vedle dámy vyměnil, takže v podstatě bylo v 8 tazích vymalováno. Věž a pěšec méně je na této úrovni smrtící (zkusil jsem pár fint, ale Dušan Š. si to pohlídal). Sotva zápas začal už to bylo 0:1 v náš neprospěch. My jsme už museli vyhrát zbývající 2, jim stačila i pouhá remíza. Ve druhé partii se hrála na mé desce přetahovaná o tempa - většinu času jsem tahal za kratší kus provazu, ale naštěstí to nikdy nepřerostlo v katastrofu. Marek vedle v časovce s dodávkami ode mne nakonec vyhrál. Stav 1:1 a byli jsme zpět ve hře. Ve třetí partii jsem zahrál bilými variantu, kde výměna dam nevadí (mám z ní dokonce drobnou výhodu). Podařilo se mi díky tomu, že Dušan podcenil útok koněma na něj projít. Do toho přišli 2 dámy, Dušan nemohl díky tomu utéci na královské křídlo ani dámské křídlo a nakonec dostal nekrytelný mat. Vyhráli jsme tedy 2:1 a byli po 5. kole opět první s náskokem 0,5 bodu. Čekala nás poslední vážná překážka a to hned v následujícím kole.
V šestém kole jsme hráli proti dvojici Jirka, Černoušek. V první partii se Marek dostal po zahájení pod tlak. Povolil jsem mu jít do rizika a ukázalo, se že nemůže jít po soupeři kvůli hrozbě matu. Na této šachovnici se hrálo už pouze na jednu branku. Já jsem sice měl výhodu, ale nedařilo se mi ji dlouho zvětšit. Marek pak zahrál tah netah a dostal dámou mat. Ve druhé partii jsme vyhráli díky nemožnému tahu po pár tazích. Třetí jsme vyhráli hladce. Výhra 2:1 byl náš pohřeb (nejraději bych se neviděl). Škaloud, Tajovský porazili dvojici Fencl, Švach 3:0 a vrátili se před nás o 0,5 bodu.
V 7. a 8. kole obě dvojice vyhráli 3:0 a tak bylo jasné, že první dvě místa jsou jasná, teď šlo o to zda Škaloud, Tajovský zaváhá.
V 9. kole hrál Škaloud, Tajovský proti náchodské dvojici Čechura, Cerha a byla tady šance, že něco ztratí. Bohužel pro nás neztratili nic a tak mohli slavit titul mistra ČR a celkové prvenství v turnaji. My jsme sice hladce vyhráli 3:0, ale bylo to jedno. Druhé místo mělo a má pro mne takovou divnou pachuť (stačilo si totiz pohlídat jen 3 partie 6. kola, měl jsem nasadit záložní styl hry co jsme měli připravený. Podcenil jsem motivaci pražských hráčů, krom toho Škaloud je motivoval ještě více.)
Na závěr zhodnotím turnaj několika větami. S Markem se mi hrálo dobře, spousta partií probíhala hladce (měli jsme často 20s navíc, výhra byla hodně jednoduchá). Bylo příjemné mít spoluhráče co mi věřil. Musím poděkovat spoluhráči za zábavný, ale pro nás bohužel nešťastný turnaj. Úroveň turnaje byla letos hodně nízká (svědčí o tom 7 bodový odstup od 3. místa). Navíc byl malý počet družstev, takže se do finále dostal kdekdo. Musím pogratulovat obhájci titulu Škaloud, Tajovský!
Hra na FICS v poslední době směřuje k čím dál větší rychlosti. Současná trend preferuje hrát rychle (hodně premuovat). Dokonalou ukázkou je ChIcKeNcRoSsRoAd, který si díky extremní zrychlení posunul best na 2698 (2700 se mu nepodařilo). Díky jeho rychlosti mu procházely některé varianty, o kterých by si většina myslela, že nejdou. On hrál dobře i tak, ale díky zrychlení a faktu, že často po zahájení měl 5 až 10s navíc dokázal zvýšit svůj rating. Cíl dostat se před Gnejse (2832) se mu nepodařil, neboť ho zastavil JKiller. Od určité hranice ratingu se nedá hrát souvisle, musí si daný hráč vybírat. Toto ChIcKeNcRoSsRoAd podcenil a v současné době má 2382.