Alamar's chest
Aktuality
Dne 16.7. 2011 se uskuteční již 11. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Je to stejné jako posledních pár let. Letos se hraje po několik letech jiných tempem. Hraje se tzv. Fischer (tj. za každý tah vám naskočí čas podle toho kolik se přidává sekund). Základní část se hraje se tempem 2x3 min + 2s/tah. Finále by mělo být stejným tempem. Takže za každý tah naskočí 2 vteřiny.
Letos by měl opět dorazit Limontas (FICS: Maras), jeho spoluhráčem by měl být asi MICKEVICIUS (FICS: Fixior). Turnaj má tedy dva hlavní favority na vítězství: tuto litevskou dvojici a dvojici M. Tajovský a D. Škaloud. Já bych měl hrát s Ivošem Šlesingerem. Našim cílem je získat aspoň 2. místo v ČR. Během posledního roku jsme toho oba moc nesehráli a to se letos projeví na našem výsledku.
Velkou neznámou bude počet týmů, neboť letos šachový svaz na stejný den udělal mistrovství republiky v online šachu. Cenový fond 30000 přilákal velký počet zájemců a sníží tak počet týmu co budou hrát bughouse. Je možné, že letos poprvé nebude kvalifikace a bude se hrát celý turnaj naostro.
Z 10 týmů co vypadly po skončení základní části (kvalifikace o postup mezi prvních 8) se turnaje zúčastnilo 8 týmů. Bylo možné vytvořit nové týmy, ale nikdo toho nevyužil. Hrálo se systémem každý s každým na 4 partie, tedy všechny kombinace. Turnaj trval díky tomu příliš dlouho a končil po zsčátku boje o 1. místo. Bylo jasné, že jsou pouze 3 kandidáti na výhru (Alamar, Wir - Skacz,Fermy - Horkko, FantasticCat.).
Po odehrání 3 kol se boj zúžil pouze na dva kandidáty. Skacz s Fermym odstoupili z turnaje (z důvodu, že Skacz chtěl vidět semifinále a to právě začínalo). Výsledky dvojice Skacz, Fermy byly anulovány (v té době už měli ztrátu 3 bodů, my 2 body, Horkko nic. Ale Horkka čekali ještě zápasy s námi).
V prvním kole jsme hráli proti dvojici Prestin, Kaul. Pokračovali jsme, tam kde jsme skončili na konci základní části. Zápas byl jednoznačný, partie končily zase rychle. Povinná výhra 4:0 nás nestála žádné síly.
Ve druhém kole jsme nastoupili proti dvojici Skacz, Fermy. Netušili jsme, že Skacz turnaj ukončí předčasně. Začínal jsem hrát proti Fermymu. Hrát rošádové pozice s -10s a s tím, že soupeř má věž a já ne se nedá. Takže jsme hladce prohráli obě partie. Navíc mi Wir sdělil, že to je má chyba, neboť nemám hrát rošády (Krom toho Wir zase nezvládal notaci.). Navíc mne obvinil, že zbytečně stojím. Přičemž on sám stál a já zastavil až ve chvíli, kdy jsem měl horší materiál a pro obranu pozice jsem potřeboval figury. Jeho "vtipné hlášky" mne v tu chvíli neskutečně vytočily. Přepnul jsem se do "krvavého módu", kdy tahám pouze rychle, je mi absolutně jedno jak to dopadne a nevnímám co se děje (takže pokud spoluhráči něco vadí, tak to na 80% přijde, neboť mi trvá chvíli než zastavím). Následně jsem 2x natahal takový čas na Dušana, že se mu pozice zhroutily. V pozicích, kde stačí sázet figury díky lepšímu času se prakticky nemýlím. Toto uspělo jen díky tomu, že mi bylo jak to dopadne. V podstatě by se to dalo přirovnat k "typické scéně z amerického filmu" (s tím, že ten druhý uhne v souboji o kousek, odraz ho pošle ze skály a mne to zstaví kousek před propastí). Skóre 2:2 nebylo špatné (později se to změnilo po kontumaci na 4:0 pro nás).
Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Bjoern, Yurij. Odřídil jsem si vývoj na obou šachovnicích, využíval na maximum drobné časové výhody. Než se rozkoukali prohráli 4:0.
Ve čtvrtém kole jsme zase hráli proti dvojici Tiberius, Saticolev. V jedné partii jsme měli velké problémy s výhrou. Soupeři byli dost nezkušení, takže jsme vyhráli. Povinný výsledek 4:0 nás přiblížil našemu cíli.
V pátém kole jsme hráli proti dvojici Horkko, FantasticCat. Šlo vlastně o finále tohoto turnaje. Utkaly se dva týmy, které zatím neztratily body. Věděl jsem, že potřebujeme aspoň 3:1 pro klidný závěr turnaje. Výsledek 4:0 by byl super, ale to bylo spíše zbožné přání. V první partii proti FantasticCatovi jsem měl drobnou výhodu, ale vývoj na druhé desce znamenal naši porážku. Ve druhé partii jsem bílými dostal FantasticCata pod tlak po bílých polích. Pak už jsem si pohlídal vývoj na druhé desce, informoval Wira o co mi jde, případně poradil jak toho má docílit. Srovnáváme na 1:1 a měníme soupeře. Ve třetí partii černými proti Horkkovi jsem využil jeho slabiny, že občas nedobírá figury, Wirovi řekl ať vymění věž. Horkko zahrál zbrkle a rychle (musel přejít do obrany horší pozice) a dostal jednotahový mat věží (pozice byla už za mne přivyhraná). Vedeme 2:1 a hraje poslední hra. Bílými jsme hráli rošádovou pozici, šel jsem do pozice, kde mě 2 tahy matila věž (věděl, že od vedle nemůže přijít, pro jistotu jsem to Wirovi oznámil). Horkko se díky tomu, že nešla věž dostal do horší pozice a začalo se hrát na jednu branku. Vznikla pozice, kde jsem potřeboval 2 šikmé na mat. Po chvilce přemýšlení jsem našel jiný mat s jednou šikmou, tu mi Wir vzal. Horkko zase zahrál zbrkle, takže dostal mat o něco rychleji. Výsledek 3:1 nás posouval na první místo. Stačilo uhrát "pouhých" 6 bodů z 8 možných v posledních dvou kolech.
V šestém kole jsme nastoupili proti dvojici RenevanLent, Zola. Prohráli jsme 2,5:1,5. Výsledek tohohle zápasu jsem absolutně nechápal, v základní části jsme je smetli 4:0. Čekal jsem podobný výsledek, nešlo z mé strany o podceňění. Moc dobře vím, jak je zrádné vést a nechat se tím ukolébat, následně tak ztratit zbytečně dobře rozehraný turnaj. V třetí partii, která skončila remízou došlo ke kuriózní situaci. Wir matil těžkou figurou a měli jsme 15s na její vzetí. Říkám Wirovi stůj, vezmu ji. Následně se koukne na moji desku a ptá se mne jak ji vezmu, že to nevidí. Ujistil jsem ho, že ji vezmu, soupeř konečně pochopil jak ji vezmu. V polovině času (zbývalo okolo 8s), když jsem počítal finální variantu na vzetí věže, mne vyrušil Wir s tím, že bude hrát. Prohlásil, že mu tu věž či dámu nedám. Věděl jsem, že pokud zahraje do obrany (která už nebyla) ,dostane mat v 7. tahu. Wir mne poslechl nezahrál, ale pak zapoměl odreklamovat čas a tak koukám hodiny soupeřův praporek dole a náš právě spadl. Nevěřím tomu co se stalo, pak mi Wir vysvětlil, že praporky nehlídal, co kdybych chtěl aby rychle zahrál. Wir mi po partii říkal, že měl hrát, že třeba by ten mat soupeř nenašel. Když vidím, že něco prohráva, tak to nebudu hrát. Narozdíl od Wira není "ruská ruleta" mou oblíbenou hrou. Po tomto kole jsem tak ztratili veškerý náskok a byly o 0,5 bodu druhý.
V posledním kole jsme proti dvojici Architekt, Baerli hráli o naději na první místo, za předpokladu, že Horkko s FantasticCatem něco ztratí. První partie probíhala hladce vyhráli jsme ji. Ve druhé partii hrál jsem proti Baerlimu, Wir ztratil materiál, k tomu poslal mému soupeři v rošádách 2 věže, mne žádnou (jedna by matila). Stál jsem díky tomu totálně na prohru. Zahrál jsem rychle, stejně bylo jedno co zahraji. Baerli se nechal zmást (buď moji rychlou hrou nebo že mi věří v moji sílu), vypustil mat a krátce na to mi přišli konečně figury a dal jsem ho. Po partii se chytal za hlavu. Třetí partii jsme hladce vyhráli. Ve čtvrté se Wir proti Baerlimu dostal do horší pozice, hrál tak rychle že než jsem mu stačil cokoliv poradit hrozil mu mat a vše umocnil tím, že nevzal matící figuru a dostával m2 (vzetím figury by mohl přežít). Přitom nemusel spěchat, mohl si to promyslet a vyhráli bychom. Výsledek 3:1 byl neúspěch, stejně to bylo ve finále jedno, neboť Horkko vyhrál 4:0.
Vyhrál Horkko, FantasticCat s 25 body, 2. místo Alamar, Wir 23,5 bodu (výsledky na evropském webu nám počítají špatně o 1 bod více), 3. místo Baerli, Architekt 17 bodů. Vítězi B finále gratuluji.
Musím udělat ještě závěrečné shrnutí naší hry s Wirem. Základem naší strategie měla být rychlá hra a využívání času. Wir se mi zaručil, že mne bude poslouchat, to mi mělo umožňovat o rozhodovat jak se lepší čas využije. S touhle strategii jsme měli hladce projít do prvníích 8 týmů. Wir bohužel změnil tuto strategii aniž mi to oznámil. Hrál tak rychle jako jeho soupeř desce (tedy né našikmo, ale kolmo). Divil jsem se a nechápal proč nemáme na pomalé hráče, skoro nikdy čas navíc. Hrát proti Zolovi, který hraje tah za 2s stejně rychle je blbost. Při rychlé hře by si nikdy nevytvořil šanci. To samé platilo proti Bjoernovi s Yurijem (Bjoern hrál celkem rychle, Yurij pomalu), také proti MessyEmy. Tyhle body nám v konečném zúčtování chyběly. Také jsem nehrál exceletně, 2 partie proti Skacz jsem vyzdil, ale to bylo jediné co mi lze připsat na triko. Musím připočíst, že Wir neumí pořadně notaci, nelíbili se mu pozice, které jsem hrál. Když jsme vyhráli byla to jeho zásluha. Krom toho občas ztrácel materiál a hrát v zahájení s pikem méně není nic příjemného. Jeho stání na 10s aniž řekne, že stojí a co chce bylo taky příjemné. Dávat těžkou figuru pouze soupeři bylo hrát skoro proti třem. Poslední věc, která mi vadila hodně bylo: že mi nevěřil a zbytečně mne někdy rušil (s důvěrou spoluhráče hraji o 30% lépe). V podstatě jsme nebyly tým a když jsme vyhráli, tak bylo tím, že nás soupeři neprověřili.
Hlavní co vadilo by změna strategie u Wira a jeho nedůvěra vůči mně = důsledkem byly dva neskutečné výbuchy v základní části a v B-finále.
23. 6. 2012 se uskutečnil již 11. ročník Berlínského turnaje. V turnaji startovalo 18 týmů. Bylo zhruba 11 kandidátů na 8 postupových míst. Před zahájením turnaje jsem viděl šanci postoupit ze solidního místa do čtvrtfinále a poprat se o postup do semifinále. Vývoj v turnaji jsem nečekal ani v tom "nejčernějším snu". Bylo to dáno tím, že můj spoluhráč Wir hrál jinou strategii než bylo domluveno. Tuto strategii mi objasnil až na cestě domů {tedy až na českém území. Asi mi to mohl vysvětlit pouze česky, takže musel počkat do Čech :( }.
V prvním kole jsme narazili na dvojici Phuzer, drinkeh. Bylo to výhra, prohra, výhra, prohra. Měli jsme více ze hry a hráli jsme pouze 2:2. V poslední partii Wir místo jedné povolené výměny dam, vyměnil hned dvě a bylo nám k ničemu, že jsme měli 15s navíc. Místo výhry jsem tak dostal mat. Zapoměl jsem, že jsem si nedohodl s Wirem co znamená, které vyjádření. Chyby se platí v takovém turnaji tvrdě:(.
V druhém kole jsme narazili na jednu ze 3 slabších dvojic. Tiberius - Saticolev. Kromě první kostrbaté partie jsme vyhráli celkem bez problémů 4:0.
V třetím kole jsme narazili na hlavního favorita turnaje dvojici Firefly, Cranith. První dvě partie jsem hrál na Cranitha a šlo to rychle (Ve druhé Wir vyměnil dámu ve chvíli, kdy Cranith obětoval na f7 a byl po 6 tazích konec.). Ve třetí se mi podařilo Firefly v zahájení přehrát a v kombinaci s tím, že Cranith zariskoval proti Wirovi byl konec. I když Cranith se bránil hodně vynálezavě (závěrečný útok jsem poradil Wirovi - Cranith stál díky tomu ve dvou různých matech bez šance je oba vykrýt). Čvrtou partii jsme taky celkem snadno prohráli. Výsledek 1:3 nebyl špatný, proti takovému týmu se každý bod počítá.
Ve čvrtém kole jsme hráli proti dvojici Skacz, Fermy. Naše hra by se dala přirovnat ke "klasické antické tragédii". V jedné partii jsem zkazil zahájení, ve druhé jsem myslel, že dávam mat a s 15s navíc pustil střelce, co Wira zmatil Přičemž jsem měl počkat, Wir by přežil, já bych mat nakonec stejně dal. Takhle jsem musel se pokoušet za 15s zabít Fermyho ve vyhrané šachové pozici. Krátkou blicku jsem navíc hrál hrozně, takže jsem ten mat nestihl dát. Otřesný to výkon, který jsem už dlouho nepředvedl. Wir pro změnu neumí notaci a má vlastní hlavu, takže v jedné partii místo S@b4 nasadil S@b5. Místo, aby hrozil matem, tak šel dát mat. Akorát ta dáma co ztrácel po svém tahu mne prakticky hned zabila. V další partii Wir pro změnu místo S@f5 zahrál S@f4. Po partii to odůvodnil, když tomu tahu nerozumím, tak ho nehraji. Přitom potřeboval pokrýt bílá pole u krále (linii c8-h3). Takže jsme dostali řachu jako "Brno" 0:4. Příště si asi do Berlína vezmu "woodoo panenku představující Skacz" a začaruji ho dříve, než to zase udělá on na mne.
V pátém kole jsme hráli proti dvojici Bjoern, Yurij. První dvě partie jsem na Bjoerna a nechal jsem se zbytečně ovlivnit Wirovým názorem, výsledkem bylo že jsem dvakrát dostal mat. Po změně soupeře jsme celkem snadno zaskorovali a bylo to 2:2. Můj soupeř nestačil rychlostně a herně. Výsledek byl pro nás velkou ztrátou, neboť jsem v boji o postupovou osmičku ztratili potřebné 2 body (9 bodů z 20 možných bylo neskutečně málo).
V šestém kole, posledním před obědem jsme hráli o naději na postup do prvních 8, nic jiného než 4:0 nepřicházelo v úvahu. Začal jsem ignorovat Wirovy návrhy a rozhodoval jsem sám o týmové strategii. Našimi soupeři byli Zola, RenevanLent. Proti čisté hře přes dvě desky se naši soupeři nechytali a bylo to rychle 4:0.
Po obědě v 7. kole jsme hráli proti dvojici Wortel, Messyemy. Zápas skončil 2:2, neboť jsme zbytečně ztratili vyhranou partii. Wir mi oznámil, že ho věž matí, tak jsem držel co se dalo. Akorát mi Wir zapoměl říci, že už věž nevadí, takže jsem nakonec spadl na čas jako první. Kdybych ji nedržel, mohl jsem hrát výrazně rychleji. Mimo to v partii co jsme vyhráli nastala kouzelná situace: Dával jsem mat a Wir měl dohrát 12s. Při dohrávání času je vždy optimální, když se do obrany krále zapojí všechny figury (zvlášť, když máte materiální nevýhodu na šachovnici). Figury byly v základním postavení postaveny špatně (černá dáma byla na e8 = měla být d8). Opravil jsem si notaci a říkám Wirovi zahraj d5. Wir na to kouká a neví co má hrát. Opakuji mu to a stále nic, 30s pryč. Wortel už z toho má legraci, jak Wir neumí notaci a ví přesně co má hrát. Uplynula minuta a Wir stále nezahrál d5, i když jsem mu říkal, že to je pešec na startovní pozici dámy. Napadlo mě říci ať uvolní střelce na c8, na to Wir a kde mám střelce. Tak mu říkám podívej se, kde máš věž a dvě pole od něj střelce a zahraj pikem šikmo od něj na d5. Takže po 1,5 minutě Wir konečně zahrál tah d5, Wortel už skoro smích nemohl. Nakonec jsme čas dohráli a partii vyhráli. Vysledek 2:2 byl pro nás špatný, neboť nás stavěl do situace bodovat výrazně v posledních dvou kolech.
V 8. kole jsme narazili na dvojici Zakrzutek, Kiboplaying. První dvě partie jsme hladce prohráli, Zakrzutek Wira snadno obral o materiál a byl konec. Ve třetí partii jsme stáli na obou deskách jasně na výhru, akorát se nepustili hodiny na naší desce, takže storno. Zakrzutek začal hrát proti mně opatrněji a byly z toho další dvě prohry. Výsledek 0:4 znamenal konec nadějí na postup.
V posledním kole jsme hráli proti německé dvojici Prestin, Kaul. Tato dvojice měla 0 bodů , takže povinná výhra 4:0 znamenala, že se naše pomocné hodnocení nezlepší. Byly to naprosto triviální výhry (takže zhruba do minuty vždy jeden z dvojice hlásil: "Ich bin mat"). Tuhle hlášku musíme naučil Sandokanoma :) . 19 bodů ze 36 byl jeden z mých nejhorších výsledků. Jediné čeho jsem všimnul, že mi tam Wir hodně často zastavil na 10s (chtěl figurky co neměl) a hrát pozice s horším časem je často nemožné. A to jsem netušil, že problém byl mnohem větší. Vysvětlení bude až u B finále (kdo to dočetl až sem, tak bude mít aspoň důvod číst další aktualitu :D ).
Pořadí po základní části bylo:
1. NilsSKBB, Ishamael 28,5
2. Firefly, Cranith 27
3. Venomous, Masacre 23
4. Maras, Rezacz 22
5. JStriker, Andreufm 22
6. Wortel, MessyEmy 21,5
7. Zakrzutek, KiboPlaying 20,5
8. Drinkeh, Phuzer 20,5 bodů
9. Skacz, Fermy 20 bodů
10. Zola, RenevanLent 20 bodů
11. Bjoern, Yurij 20 bodů
12. Alamar, Wir 19 bodů
13. Horkko, FantasticCat 18 bodů
Základní část tedy přinesla překvapení v nepostupu dvojic Skacz, Fermy = uhráli jen 2 body z posledních dvou kol. Alamar, Wir a Horkko, FantasticCat (loni 3.). Tento turnaj byl nejnáročnější co jsem zatím hrál. Dá se říci, že jsme my ani Skacz neměli štěstí a forma se toulala snad někde na horách (asi Krkonoše). Bez formy se dá uspět jen se štěstím na los a to jsme taky neměli.
V neděli 24. 6. 2012 se uskutečnil 2. ročník berlínského turnaje jednotlivců se střídáním spoluhráčů. Hrálo se tempem bronstein 2 minuty rezerva a 2s na tah (pokud zatahnete do 2s, tak máte pořád stejný čas). Účastnilo se 16 hráčů (17 hráčů - NilsSKBB nahradil od 6. kola hráče Rezacz). Turnaj se hrál na 8 kol, v rámci kola se hrála jedna partie s každým hráčem ve skupině. Nasazovalo se do skupin podle výsledků sobotního turnaje. Při rovnosti bodů hodnocení - rozhodoval los ve formě tažené karty. Vítězem byl ten, který za 8 kol nasbíral největší celkové hodnocení. To vycházelo ze získaných bodů, které se oceňovaly podle skupiny. 1 skupina byla hodnocena koeficientem 6, další koeficienty 4,3,2.
V turnaji startovali 3 Češi (Alamar, Skacz, Wir). Skacz začínal ve skupině 3 a Alamar, Wir ve skupině 4. Podařilo se mi dostat do skupiny 2, ale tam jsem předváděl pouze průměrné výkony, takže jsem po 3 kolech spadnul zpět do skupiny 3. V předposledním kole (7.) se mi podařilo přehrát NilsSKBB, postavit vyhranou pozici, akorát jsem minul lehký m2. Připravil jsem se tak o šanci na lepší umístěný. Konečné 9. místo odpovídalo mé průměrné hře. Skacz se občas pohyboval taktéž ve skupině 2, nakonec jsme se sešli všichni Češi v posledním kole ve 3. skupině. Skacz nakonec skončil 10 a Wir skončil poslední 16.
Celkovým vítězem se stal nakonec Firefly, který zabral v pravý čas. Díky dvěma 3 bodovým výhrám přeskočil do té doby vedoucího Andreufm. Vyhrál s docela slušným náskokem. Na 3. místo se těsně dostal Fermy s malým náskokem na čtvrtého Cranitha a pátého Marase. Gratuluji Fireflymu k vítězství a také gratuluji ostatním dvěma medailistům.
Zde jsou vidět detailní výsledky:
Berlín 2012 už klepe dveře. Jedná se již o 11. ročník turnaje, hlavní turnaj bude 23. 6. 2012. V neděli 24. 6. 2012 by se měl konat druhý ročník turnaje jednotlivců. Letos je jasná jedna věc, bude jiný vítěz. LinusO nebude hrát a tak se dá říci, že turnaj bude slabší. Na druhou stranu se zúčastní celá řada silných hráčů, kteří v loňském roce nestartovali. Hlavním favoritem turnaje by měla být dvojice Firefly + Cranith. Ve finále by pravděpodobně proti nim mohla hrát dvojice NilsSKBB + Ishamael. Bude zajímavé srovnání Ishamael proti Cranithovi (Cranith má přeci jenom více zkušeností z těžkých soubojů.).
Dalším zajímavým týmem bude litevsko-polská dvojice Maras + Rezacz. Předpokládám, že Venomous bude hrát s Masacrem či Wortelem, Drinkeh + andreufm, Horkko + FantasticCat. Otázkou je jak a s kým bude hrát JStriker. Takže máme potencionálních 5 týmů na postup do čtvrtfinále, když nepočítáme týmy s českou účastí.
Nesmíme zapomenout na českou účast v turnaji. Skacz bude hrát pravděpodobně počtvrté s Fermym. Dostanou se zase do semifinále? V Berlíně bude hrát i Wir se mnou (Alamar). Takže máme další dva kandidáty na postup mezi nejlepších 8. Letos by turnaj mohl slibovat velmi tvrdý boj o postup do finále. A to nevíme zda se neobjeví někdo jiný, kdo bude schopen obírat kandidáty na postup a mohl by poskočit v posledním kole na 8. místo (jak se to povedlo loni Wirovi s ReneVanlentem).
Letos jsme zase (Jezbera + Krása) přijeli na další turnaj v holanďanech v rámci Ostravského koníka, konal se 4. 5. 2012. Část hráčů počítala s naším příjezdem, takže se dohodli na změně pravidel. Bylo schváleno, že se nesmí radit (to znamená, nesmím říkat, jaký tah se má hrát). Říci si o figury mohu. Věděl jsem, že turnaj bude pro nás o hodně těžší. Netušil jsem, že zažiju frustraci, která místy překoná "Berlín 2009". Rozhodně nechci zažít něco takového potřetí (dvakrát mi to stačilo!!!). Prvním a hodně důležitým varováním měl být výrok Marka Krásy: "Budu moci stát, když budu mít lepší čas?" Má reakce na tento výrok byla příliš slabá a pak se začalo hrát.
V turnaji startovalo 18 týmů (to je hodně solidní číslo). Systém každý s každým by trval moc dlouho, tak bylo rozhodnuto hrát švýcarským systém na 7 kol (Hrát se všemi týmy by nám vyhovovalo více. Zvyk z Pardubic hlídat si počet ztrát je obrovskou výhodou.). S každým soupeřem se hrály dvě partie, poražený v první partii střídal soupeře. První čtyři týmy postupovaly do semifinále. To se hrálo systémem 1 vs 4, 2 vs 3. Hrálo se na dvě partie, případně prodlužovalo o 1 partii. Následně byly zápasy o první a třetí místo (stejný počet partií).
V prvním kole jsme narazili na ruskou dvojici Vikharev - Morozova. První partii jsme vyhráli hodně snadno na mé desce, přesto se objevily první problémy. Marek se dostal do špatné pozice, nehrálo to díky mé rychlé výhře roli. Ve druhé partii se prohodili naši soupeři a "noční můra" začala. Marek se nechal zatlačit dozadu, přestože měl ode mne více figur. Nemohl jsem mu poradit v obraně a tak jsem musel koukat na šílený vývoj na jeho desce. Naštěstí pro něj jsme díky mé rychlé hře měli lepší čas a stáním jsem ho držel nad vodou. Následně se situace zamotala díky "dvojitému nemožnému tahu soupeře, kterým zasáhl i do mé desky (nemožný tah neprohrával). Výsledkem bylo, že jsme měli minutu dole (Nepostupoval jsem správně, díky šoku z toho co stalo. Nezastavil jsem včas hodiny.). Partie pokračuje, stáhli jsme čas na poměr já 19s a soupeř 26s. Mám horší čas a Marek zastavil, abych se dostal na 12s. Naštěstí se jeho soupeř na mých 6s taktéž zasekl a po mé opětovné pobídce ho Marek shodil na čas (zbyly mi 3s). Vyhráli jsme 2:0, ale ta dřina.
Ve druhém kole jsme dostali další ruskou dvojici Petkevich - Lugovets. Obě partie měly společnou jednu věc, zhruba po minutě hry slyším hlášku: "stojím špatně, nevypadá to dobře". V první partii jsem v té době zafixoval černého krále na d6, bez možnosti se vrátit na e8 (Jg5). Výsledek byl mat 5. tahem. Ve druhé partii jsem také stačil vyhrát dříve, než hláška špatně přešla do situace "jsem mrtvý". Další povinná výhra 2:0 patřila k poslední jednoduché výhře (nadřel jsem málo + žádné nervy).
Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Jelínek - Jarolím. Jedinou naší výhoda byla, že jsme měli 20 až 30s navíc. Materiál, který jsem sebral navíc, nehrál roli. Musel jsem skoro pořád stát a tak jsem sledoval druhou desku. "Když jdu do kina na horor, tak vím, že to je horor". Tady to nebylo na filmovém plátně, ale v přímé akci. V první partii jsme vyhráli díky tomu, že můj soupeř to zahrál hůře než Marek. Ve druhé se Markův soupeř naštěstí hrubě přehlédl a byl konec (jinak to vypadalo bledě = obírat soupeře o materiál 2:1 bylo málo), přehlédl Dxf2+ s dalším Dxe1 s matem. Vyhráli jsme 2:0 a Marek byl plný optimismu, jak nám to "krásně jde".
Ve čtvrtém kole jsme narazili na dvojici Kudla - Židek (byli jsme pouze dvě dvojice se 6 body). V obou partiích jsem stál hladce na výhru, stačilo dodat pár figur (zase jsme měli okolo 30-40s navíc). Marek nejenže je nebyl schopen rychle dodat, ale ještě potrácel toho mraky. Jednu partii jsem snad díky "černé magii" zachránil (nebo to byla hypnóza, fakt nevím). Výsledek 1:1 byl tak náš úspěch.
V pátém kole jsme narazili asi na vietnamskou dvojici Weichhold - Nguyen. Byli to takoví středně silní soupeři. V obou partiích jsme měli okolo 20s navíc, zase jsem stál na výhru. Stačilo měnit v poměru 1:3 na Markově desce (v jednu chvíli mi stačili dva piky, ale nedostal jsem je). Bohužel jsem musel sledovat jeden nelogický tah za druhým a koukat jak se o trochu lepší pozice mění v pasivní pozici, následně v prohranou. Takže jsme zdechli 2:0. Postup do semifinále začal být ohrožen.
V šestém kole jsme hráli proti dvojici Novotný - Bujnoch. Zase jsem stál na výhru, Marek stál zase špatně. Naštěstí můj soupeř se přehlédl, ztratil toho moc. Marek díky mým dodávkám může dát mat, ale ptá se mě zda mi může sebrat materiál. 2x jsem to odmítl a tak až po minutě nachází mat. Koukat se na to byla hrůza, jak pořád nevidí m2. Ve druhé partii zase stojím na výhru, vzal jsem dost materiálu. Marek poztrácel materiál, ale stál na výhru. A pak jsem mu řekl, zahraj logický tah (podle pravidel, tahle hláška šla). Marek místo toho aby ten tah našel a hladce vyhrál, nahází po soupeřovi figury a bez figur stojí na prohru. Můj soupeř v omezeném čase po mně hází figury, beru je rychle a hlásím Markovi, co dostává, aby náhodou nepřestal šachovat. Markův soupeř (Novotný) naprosto nelogicky (možná ho Marek nakazil) běží k Markovým figurám a Marek pak najednou s překvapením zjišťuje, že dal mat. Výsledek 2:0 byl tak naprosto grandiózní vzhledem k průběhu.
V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Zwardoň - Novosadová. Bylo jasné, že nám stačí bod. Marek aniž by se mne zeptal, nabízí soupeři 1:1 (byl úplně vystrašený, nevěřil si). Soupeři odmítají. V první partii se Marek nakonec prosazuje, náhodou dává mat (v jednu chvíli jsme měli 1min 10s navíc, ale pak to Marek promrhal), akorát mne to oznamuje neskutečně pozdě. Zbylo mi 6s proti 35s soupeřky (našikmo). Proti Zwardoňovi v blicce (má sílu okolo 2300+) nemám šanci dohrát takové kvantum času. Ve druhé partii přes velké ztráty materiálu u Marka (vzal jsem toho ještě více), Marek nakonec dává mat a zachraňuje náš postup do semifinále.
V semifinále jsme narazili na dvojici Adámek, Veselý. V první partii jsem stál zase na výhru, ale figury nešli. Marek stál špatně. Vybral jsem si jedinou slabší chvilku a umožnil jsem soupeři vynutit remizu opakováním tahů (60x se opakovalo). Marek těžkou figuru neudržel, i když měl více materiálu a byl konec. Ve druhé partii jsem získal vyhranou pozici moc rychle na to, aby to mohla druhá deska ohrozit. Takže 1:1 a prodlužuje se. Zase stojím na výhru, ale Marek nedokáže s materiálem navíc udržet, aspoň rovnou pozici. Materiál se přetočil v náš neprospěch a tak ani má vynalézavá obrana nestačila vykrýt mat a tak prohrávám poprvé na mat. Prohráváme 2:1 a cíl vyhrát turnaj je tak v trapu.
V zápase o třetí místo už mi bylo absolutně jedno, jak to dopadne. Vrhnul jsem agresivně na soupeře (šel jsem na absolutní riziko), nakonec naši soupeři chybovali mnohem více než Marek. Po dvou partích to bylo 1:1. Ve třetí partii Marek s mými dodávkami navíc a časem 40s navíc obral soupeře a získat za 40s těžkou na mat s materiálem navíc, soupeřovou pozicí byla hračka. Takže po 6s co jsem ztratil, to bylo doma. Vítězíme 2:1 a jsme třetí.
Vítězem turnaje se stala nakonec dvojice Novosadová + Zwardoň. Gratuluji jim.
Závěrem bych zhodnotil naše vystoupení na turnaji. Měli jsme běžně od 20s až do 40s čas navíc. Často jsme měli materiál navíc. Marek pořád prakticky každou partii "brečel" a stěžoval si, že nemá figury. A to i v situaci, kdy měl 2 pěšce a soupeř nic. Měl lepší čas a neuměl říci, co chce za figury, kolik má času navíc. Nestál si na figury. Pravidelně zalézal dozadu i přesto, že jsem po něm chtěl, aby hrál dopředu. Bál se snad úplně všeho a počítal, že soupeř dostane vše. Ztrácení materiálu bylo u něj běžné. Děkuji mu za to, že aspoň tu poslední partii vyhrál a skončili jsme aspoň třetí.
Pro finále bylo jasné, že existují 2 hlavní favorité o celkové prvenství. Obhájci loňského prvenství litevská dvojice Limontas - Mickevicius a Jezbera - Šlesinger. Boj o vítězství v turnaji se zjednodušil díky absenci týmu Tajovský, Škaloud a absenci Jirky (JJ). Na druhou stranu na druhé a třetí místo v ČR byli zhruba 4 kandidáti.
V prvním kole jsme hráli proti dvojici Krása - Plát. Vyhráli jsme 3:0. První a třetí partie byly jednoznačné. Ve druhé partii jsem se díky své slabé hře zamotal do neskutečných problémů a vyhráli jsme dost šťastně. Oba jsme si odechli neboť ztráta bodu byla blízko. Litevci taky vyhráli 3:0 dle očekávání.
Ve druhém kole jsme narazili na dvojici Kratochvil K., Kratochvil M. V první partii jsme postavili vyhranou pozici, díky mému špatnému propočtu na obou deskách jsme vybrali špatnou variantu a prohráli partii v časové tísni (měli jsme výrazný materiální deficit). Druhá partie jasné vítězství. Třetí partie zase vyhraná pozice, udělal jsem další hrubou chybu v odhadu, že získám dámu. Místo toho jsme dostali triviální mat. Porážka 1:2 s dvojicí, kterou jsme měli porazit 3:0 byla jako "rána kladivem do hlavy". Cíl celkové 1. místo získal vážné trhliny. Pravdou je, že se tato dvojice oproti loňsku hodně zlepšila.
Litevci proti simulujícímu Škaloudovi nezaváhali a vyhráli 3:0.
Ve třetím kole jsme narazili dvojici Neuman - Zwardon. Má hra byla stále v útlumu, naštěstí Ivoš hrál dobře a tak jsme zaznamenali povinné kostrbaté vítězství 3:0. Litevci proti ruským silným šachistům Krapivin(IM) a Belyakov(FM) zaváhali a vyhráli jen 2:1. Ztráta se tak zmenšila na 1 bod. Hlavně nám tento výsledek pomohl psychicky, neboť stačilo v 5. kole ve vzájemném střetnutí vyhrát 2:1. Hrát na 3:0 nebo 2:1 je obrovský rozdíl. Navíc u vyrovnaných týmů i psychická pohoda hraje slušnou roli.
Ve 4. kole jsme narazili dvojici Krapivin - Belyakov. Tedy dvojici, která v minulém kole získala pro nás důležitý bod. Začala se mi vracet forma - "asi si řekla, že hub už našla dost" (Byla zhruba na 80% mého obvyklého výkonu), takže jsme zaznamenali celkem bezproblémové vítězství 3:0. Litevci taktéž vyhráli 3:0. Vše tedy směřovalo k očekávanému souboji, k magnetu turnaje. Ostatní už nabrali solidní ztráty.
V pátém kole nás čekal hlavní soupeř litevská dvojice Limontas (na FICS: Maras), Mickevicius (na FICS: Fixior). První partii se nám podařilo vyhrát bez větších problémů. Ve druhé partii vznikla celkem komplikovaná situace (naštěstí jsem byl už v plné formě). Dodal jsem Ivošovi figury a on dal mat. Ve třetí se nám podařilo u Ivoše převzít iniciativu, pozice nebyla jednoduchá. Díky mým zkušenostem jsem přesně odhadl, že 3 šikmé soupeře zmatí. Informoval jsem Ivoše, že je dostane a výsledkem bylo vítězství 3:0. Bylo to nečekané, ale to krásnější. Pravdou je, že to pro naše soupeře muselo být kruté. Celý turnaj hráli dobře, akorát jim nevyšlo toto důležité kolo.
V šestém kole jsme narazili na pardubickou dvojici Novotný, Šklíba. Věděl jsem po loňské zkušenosti, že Novotný provokuje a nechová se korektně. Jeho letošní provokace překročily únosné meze. Fair play a úcta k soupeři mu absolutně nic neříká. Takovéto chování by se u šachistů nemělo vyskytnout, ale "černé ovce" jsou i mezi šachisty. Dávali jsme si na ně dobrý pozor a porazili jsme je hladce a suvereně 3:0. Ztratit dobře rozehraný turnaj zbytečnými ztrátami by bylo trestuhodné. Litevci taktéž vyhráli 3:0. Náskok 2 body nám zůstal.
V sedmém kole jsme hráli proti ruské dvojici Shpak - Sharankov. Pohlídali jsme si náznak jakékoliv šance z jejich strany a porazili je 3:0, Litevci taktéž nezaváhali a drželi si dál naději.
V 8. kole jsme narazili na simul Dušana Škalouda. Věděl jsem, že si stačí hlídat jeho snahu získat na jedné desce výhodu a pak ho vydusit v případné časové tísni. Záměrně jsme mu stavěli komplikované pozice, aby se v nich nemohl dobře orientovat. Výhrali jsme bez větších potíží 3:0. Protože Litevci ztratili s dvojici Kratochvílů jeden bod (vyhráli 2:1), mohli jsme kolo před koncem slavit titul a celkové vítězství.
V 9. kole jsme hráli proti Náchodské dvojici Čechura, Vrňata, Vyhráli jsme snadno a rychle 3:0 a mohli slavit můj a náš nejlepší bodový výsledek ve finále. Dušan Škaloud zabojoval a získal třetí místo celkově a druhé místo v ČR. Čtvrtý a třetí v ČR skončila dvojice Krása, Plát. Čechura, Vrňata skončili 7. Detailní výsledky lze nálezt na: http://chess-results.com/tnr52979.aspx?datatyp=&lan=5&flag=30
Na závěr bych chtěl zmínit několik věcí. Děkuji svému spoluhráči Ivošovi Šlesingrovi za splnění mého cíle vyhrát opět Czech open (naposledy 2004 s Martinem Tajovským). Tento úspěch odpovídá zlepšení Ivoše (ve finále byl naší hlavní oporou). Pogratulovat chci Litevcům, i když druhé místo má hořkou příchuť. Maras je férový člověk a pro mne vždy vítaný soupeř (nutí mne hrát dobře, neodpustí mi chyby). Také musím pogratulovat Dušanovi, předvedl uctihodný výkon(druhé místo v ČR je veliký úspěch). Dvojice Krása, Plát si taktéž připsala cenný úspěch. Přeji všem, aby jsme se ve zdraví sešli na příštím ročníku a v hojnějším počtu.
Včera 18.7. 2011 se uskutečnil již 10. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Nakonec se sešlo 14 týmů, v jednu chvíli to vypadalo na 11 týmů (scházeli se na poslední chvíli). Turnaj měl oproti loňsku nižší úroveň, na startu byly 2 top týmy, které měly hrát o nejvyšší příčky. Jedním z nich byly Litevci a druhým jsme byli my (Jezbera + Šlesinger). Na druhou stranu byl boj o ostatní místa otevřený.
Kvalifikace měla určit 10 šťastných (lepších) týmů co postoupili do A finále, B finále vzhledem k počtu týmů nemělo smysl. Na startu turnaje byla jedna rarita a to tým: Škaloud Dušan - hrál simul, tedy měl stíhat hru na obou šachovnicích zároveň. Hrálo se na 9 kol po 2 partiích tempem bronstein 3 minuty rezerva a 3s na tah (pokud zahrajete do 3 vteřin, čas neztrácíte).
V prvním kole jsme narazili na tým z Ruska. Vyhráli jsme 2:0, i když v první partii jsme museli zapnout na vyšší obrátky. Ve druhém kole jsme narazili na litevské spolufavority a hráli s nimi 1:1. V první jasná výhra, ve druhé zase jasná porážka. Ve třetím kole jsme zaváhali a hráli 1:1 s pardubickou dvojicí Šklíba, Novotný (prohrát černými do 15 tahů v mé oblíbené variantě se mi už dlouho nestalo. Udělal jsem sérii 3 hrubých chyb.). Zbytek turnaje jsme zvládli bez dalšího zaváhání a vyhráli tak kvalifikaci (vzhledem k tomu, že nemá žadný vliv na finální pořadí, tak jde jen o takový bonbónek navíc). Do A finále s postoupilo těchto 10 týmů:
1. Šlesinger - Jezbera CZE 8,0
2. Limontas - Mickevicius LTU 7,5
3. Belyakov - Krapivin RUS 5,5
4. Škaloud - ----------- CZE 5,5
5. Novotný - Šklíba CZE 5,0
6. Kratochvíl K. - Kratochvíl M. CZE 5,0
7. Shpak - Sharankov RUS 5,0
8. Krása - Plát CZE 4,5
9. Čehura - Vrňata CZE 4,5
10.Neuman - Zwardon CZE 4,0
Na postup do finále letos bylo potřeba 4 bodu, což vypovídá o snížené úrovni turnaje. Do finále se překvapivě nedostala dvojice Menčík - Doubrava. Což bylo překvapení a velký neúspěch pro Menčíka. Do finále se kvalifikovali 3 hradecké týmy (byť jeden tým byl tvořen hradeckým a hostujícím hráčem za Hradec). Královéhradecký kraj zastupoval ještě náchodský Petr Čechura s Jiřím Vrňatou.
Včera 13.7. jsme zúčastnili s Markem Krásou slovenského turnaje v bughouse. Vyráželi jsme z Hradce králové navečer 12.7., přijeli krátce před turnajem. Chvíli potrénovali a začali hrát turnaj. Turnaj se konal v příjemném prostředí (hrací místnost byla výrazně lepší než mají v Pardubicích), organizace turnaje probíhala v naprosté pohodě (pořadatelé byli perfektně připraveni). Tento turnaj lze jen doporučit. V turnaji startovali 16 týmů, hrálo se každý s každým na 15 kol. Tempo bylo 2 x 5 min a hrálo se podle oficiálních českých pravidel.
Věděli jsme, že vstup do turnaje je hrozně důležitý. V prvním kole jsme dostali dvojici Talla, Kriebel. Podle předchozích roků jsem věděl, že to je jeden z konkurentů o první místo. Nahráli jsme lepší čas a pak jsme vyhráli matovým útokem u Marka. To byl dobrý vstup do turnaje.
Ve druhém kole jsme narazili na dvojici Zvarik, Zvariková. Brzy bylo hotovo. Třetí kolo s dvojicí Maroš, Široký a 4. kolo s dvojicí Chlpík, Lecký proběhlo taktéž bez větších problémů. 4 body byly slušným základem. Stejného výsledku dosáhli další dvě dvojice. Bylo poměrně jasné, kdo bude naším hlavním soupeřem o první místo.
V pátém kole jsme narazili na prvního ze čtyřbodových, dvojici Varga, Csiba. Všemi očekávaný první vrchol turnaje. Poprvé v turnaji jsme se dostali do horšího času. Chvíli byl čas vyrovnaný, pak jsme se dostali na -15s. Tento čas byl způsobený tím, že jsme měli útok pouze na Markově šachovnici. U mne byla rovná pozice, takže jsme to vyřešili tím, že Marek sebral celou dámu a na mé desce jsem měl tak materiální převahu Dáma + 3 věže proti dámě a věži. Markovi nic nehrozilo, soupeř na něj nemohl (musel bránit svého otevřeného krále) a já jsem to dámou začal jít soupeři po dámě pro finální Markův úder. Dámu jsem vyměnil, takže Marek dal dvoutahový mat. První překážku jsme tak zvládli. Druzí soupeři taktéž vyhráli.
6 až 9. kolo proti dvojicím Jancovič - Ondruš, Špaček - Špaček a Dolnák, Šošovička M., Karas - Konár proběhlo bez větších problémů a další 3 body byly doma. Soupeři z 5. kola také 4x vyhráli, druzí soupeři překvapivě v 8. kole zaváhali a nabrali tak 1 bodovou ztrátu na nás.
V 10. kole došlo k dalšímu očekávanému souboji o první místo, hráli jsme proti Peitl - Šošovička J. Souboj byl jednodušší než v 5. kole a tak jsme si připsali další výhru. Druzí konkurenti zaváhali a připsali si tak již druhou ztrátu.
V 11. kole jsme proti dvojici Sándor, Kamody potvrdili své postavení a opět vyhráli. Naši oba hlavní soupeři překvapivě prohráli a nabrali 3 bodovou ztrátu, což 4 kola před koncem bylo hodně slušné.
Ve 12. kole jsme hráli proti dvojici Pacher, Maník. věděl jsem, že můj soupeř je renomovaný slovesnský velmistr a jeden ze špičkových blickařů. Hlavní bylo nedat mu příležitost udělat z bughouse šachovou blicku. To se nám podařilo, Marek dostal jeho spoluhráče do neřešitelných problémů, výsledkem bylo 30 s navíc a snadná realizace výhry. Hlavní konkurenti nezaváhali, ale už bylo rozhodnuto o našem prvním místě. 3 kola před koncem nás vzhledem k našemu pomocnému hodnocení, nemohl nikdo ohrozit.
Pro zbývající 3 kola jsme si dali za cíl, vyhrát všechny zbývající partie a dosáhnout tak 100% bodů. Hráli jsme proti dvojicím Tropp - Tropp, Koval - Andrés, Jablonický - Pechác. Byli to soupeři z dolní části tabulky, partie jsme hladce vyhráli. Naši hlavní soupeři si to ve 14. kole dali přímou bitvou o druhé místo.
Celkové výledky:
1. Krása, Jezbera 15 bodů z 15
2. Varga, Csiba 12 bodů
3. Peitl - Šošovička J. 11 bodů
4. Talla, Kriebel 10,5 bodů
5. Maroš, Široký 10 bodů
6. Pacher, Maník 8,5 bodů
detailní výsledky lze nalézt na: http://www.chess-results.com/tnr52926.aspx?art=4&lan=4&turdet=YES
Na závěr bych chtěl poděkovat Markovi Krásovi za perfektní přístup k turnaji a ke hře. Pořadatelům za perfektně odvedenou práci při zorganizovaní turnaje. Ať už příjemnou hrací místností, dodáváním průběžných výsledků, jejich příjemným chováním. Sice v poslední řadě, ale také důležitou věcí, že jsme oba dostali nádherný pohár. Tento pohár vypadá opravdu nádherně a zařadím ho na přední místo mezi poháry.
Dne 18.7. 2011 se uskuteční již 10. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě zůstává to stejné jako posledních pár let.
Letos by měl opět dorazit Limontas (FICS: Maras), jeho spoluhráčem by měl být asi MICKEVICIUS (FICS: Fixior). Turnaj má tedy jediného horkého favorita na vítězství a to tuto litevskou dvojici.
K dalším adeptům na mediale by měla patřít náchodsko - pražská dvojice Čechura - Jirka, dále M. Tajovský s D. Škaloudem (tedy Matejus + Skacz = FICS přezdívky). Jako trojnásobní mistři ČR by měli útočit na zisk titulu mistra ČR. Já bych měl hrát s Ivošem Šlesingerem. Zajimavý bude počet týmů, loňských 21 týmů bylo slušným počinem.