Alamar's chest

Aktuality

Czech open 2013 - průběh turnaje!
| Úterý 16.července 2013, 20:51

Včera 15. 7. 2013 se již hrálo 11. otevřené mistrovství ČR v bughouse (holanďanech). Letošní turnaj v bughouse v rámci Czech openu překvapil nemile v jedné věci. Tou byla extrémně nízká účast. Hrálo nakonec 10 týmů, i když mohlo startovat 11 týmů (ten 11. tým byl vyloučen kvůli špatně myšlenému černému humoru. Zavolat rozhodčímu, že dotyčný je na záchytce nemohlo dopadlo dopadnout dobře). Bylo tedy rozhodnuto, že se nebude hrát kvalifikace a půjde se rovnou na finále. To se tak hrálo na 6 partií, tempem 3 minuty na partii + 2s/1tah (fischer tempo). Hrálo se zase olympijským způsobem tedy každý bod má cenu, ztráty jsou nepříjemné. Na startu nebyla favorizovaná dvojice Škaloud Rezacz (nepřijel - sdělil mu to pár dní před tím), Škaloud místo toho hrál s Ruskou (na FICS jako Chenzana). Pole favoritů se tak zredukovalo na 3 týmy: Šlesinger - Jezbera, Tajovský - Menčík a hlavní favorit litevská dvojice Bucinkas (na FICS: Buchas) - Limontas (na FICS: Maras).

Los turnaje vyšel, že v posledních 3 kolech se rozhodne, tedy pravé finále, tak jak je to ideální (Litevci měli hrát s Tajovským a Menčíkem v 8. kole a s námi až v 9. kole).

V prvním kole jsme hráli proti polské dvojici FILIPOWSKI - PRACZUKOWSKI. Turnaj mne nezastihl v dobré formě, takže první dvě partie byly šťastné výhry (stále jsme dost podezřele). Zbylé 4 pak proběhli bez problémů. Výsledek 6:0 bylo to co jsme potřebovali. Zbylý dva favoriti taktéž vyhráli 6:0, takže se nic nezměnilo na poměru sil mezi těmito týmy.

Ve druhém kole jsme hráli proti dvojici KUZNETSOV - MAKEVICH. Zápas probíhal v poklidu, soupeři hráli pomalu, takže vždycky "smutně konstatovali, že je konec". Po druhé partii už to hráli naprosto odevzdaně, neboť u Ivoše se nepustil čas a oni chtěli i tak pokračovat. Hrála se nová, neboť vyhrávat se má čestně. Vyhráli jsme tentokrát hladce bez problémů 6:0. Naši konkurenti taky vyhráli 6:0, takže stále žádná změna.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici KRATOCHVIL - SVOBODA. Ve dvou partiích jsme vyhráli trochu kostrbatě soupeři nám to usnadnili, mělo to být o dost těžší. Zbylé jsme vyhráli jasně, takže dalších 6:0. Tajovský s Menčík porazili Škalouda se Smirnovou 6:0, což jsem nečekal. Udělali hodně dobrý výsledek. Litevci drobně zaváhali a vyhráli s poličskou dvojici Stodolů jen 5,5:0,5.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici WAGENER - HOEGENER. Zápas začal naprosto strašidelně, dostal jsem se pod velký tlak. Paradoxem bylo, že jsem soupeře obral o materiál, ale on pak najednou ty figury nasázel, tak že už mne hodně dlouho nikdo takhle nesevřel. Čím dál více se to zhoršovalo, měl jsem 20s méně oproti soupeři našikmo, 30s méně, krom toho se začala zatahovat smyčka kolem mého krále. Zahájil jsem protiútok při kterém jsem potřeboval figury. Musel jsem chvílemi stát a tak jsem měl už o 1 minutu méně. Soupeři naštěstí nezastavili, dali mi vše a tak jsem útok zakončil matem (stačilo zastavit a dostával jsem ho já). Nejhorší na tom, bylo že Ivoš ty figury musel brát za svou pozici, takže ve finále jsme byli zdechlí na obou deskách. Oddechl jsem a řekli jsme si s Ivošem, že budeme hrát tedy lépe. Hraje se druhá partie a zase jsem se dostal pod tlak, sice je to prohrané už méně, ale přeci. Naštěstí zase otáčím a tak vítězíme i podruhé. Před třetí jsme vyhodnotili, že jsme to hráli špatně, málo provázali obě desky. Takže jsme šli do toho provázali to přes obě desky a i když to kousek za hranou, tak by tu pozici dokázal ubránit pouze hodně zkušený tým. Takže vedeme 3:0 a už zbývají jen 3 partie (v duchu jsem si říkal, už aby to bylo za námi). Ve čtvrté partii jsem soupeře porazil ze zahájení, pokud se nemýlím byl to mat do 15 tahů (je to teoretická výhra v té variantě - dva koně se šikmou matí krále v rošádě na h1). Tohle naše soupeře definitivně zlomilo (bylo to příliš rychlé, možná do minuty a ještě k tomu hrozně málo tahů). V páté partii následovala další výhra ze zahájení a bylo hotovo. Šestou partii už hráli odevzdaně, takže jsme vyhráli 6:0. Přežili jsme tedy neuvěřitelné věci. Litevci vyhráli proti Škaloudovi se Smirnovou jen 5:1, taktéž Tajovský - Menčík vyhráli proti našim soupeřům z prvního kola jen 5:1. Máme tedy 1 bod náskoku na dvojici Tajovský, Menčík a už 1,5 bodu na Litevce (ale stále to nic neznamená).

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Gremen-Novák. Zápas probíhal hladce, vyhráli jsme ho bez problémů 6:0. Oba naši konkurenti vyhráli taktéž 6:0, takže se nic nezměnilo.

V šestém kole jsme hráli proti dvojici STODOLA - STODOLA. Probíhalo to hladce, vybírali jsme si na které desce vyhrajeme. Můj soupeř přestal být opatrný, neboť 3x dostal jeho spoluhráč a tak to taky v rámci "férového rozdělení dostal 3x. Vyhráli jsme tedy 6:0, stejně jako oba naši konkurenti.

Sedmé kolo přineslo již slibovaný náboj, hráli jsme proti dvojici Tajovský, Menčík. Rozhodovalo se o jak o mistru ČR, tak o možném celkovém vítězi (respektive, kdo bude mít šanci na zisk těchto dvou věcí). Menčík (na FICS:Wir) si v Berlíně vytáhl v sušence lísteček, že pondělí bude jeho šťastný den. Plný sebevědomí vstupoval do tohoto zápasu. Krátce poté jsme pochopili co znamená toto štěstí. Ivoš přehrál Tajovského (na FICS: Matejus), já jsem už začal matit Wira a v tom se zjistilo, že se na Ivošově desce nepustili hodiny. Takže nová partie, trochu to Ivoše rozhodilo. V nové partii se nechal ztlakovat, tak že jsme s tím nemohli nic udělat, takže 0:1. Ve druhé partii jsme na soupeři přitlačili a bylo to 1:1. Ve třetí partii byl Ivoš pod neustálým tlakem, ale krytím hrozeb pozici držel, i když nemohl hrát dopředu. V podstatě se u nich deska čím dál více plnila figurami. Vedle jsem na Wira získal útok. Výměna dam, kterou Ivoš nabídl Martinovi znamenala, že se definitivně vykryl proti jakýmkoliv hrozbám a mohl mi brát lehké figury. Wir to už ubránit nemohl, takže 2:1. Ve čtvrté partii jsem získal iniciativu a pak jsem s prohlášením: "jdu si hrát na sackera zešílel, obětoval dámu a ve finále nic za to neměl. Takže 2:2 a zápas se tak zase zdramatizoval. V páté partii stojím lépe, mně prakticky nic nehrozí a tak jsem si suverénně s lepším časem odsouhlasil výměnu dam. S hrůzou jsem zjistil, že dostávám m3 (mat 3. tahem). V té chvíli došlo k zajímavé situaci: Wir říká Matejusovi: "někde tam je mat, pomůžeš mi ho najít". Matejus se kouknul vedle a tak jsem řekl Ivošovi ať hraje (tady musím ocenit Ivoše, zahrál bez jakéhokoliv ptaní, neboť případné zdržení by znamenalo, že by měl Matejus více času se rozkoukat), Matejus možná nechtěl riskovat horší čas nebo nevěřil že má Wir dost figur a začal hrát. Wir dal špatný šach a mat už se nekonal. Zastavil jsem Ivoše, vystáli jsme Wira, musel hrát a nakonec dostal Wir mat. Po partii jsem to Wirovi řekl, že minul m3 a jeden divák trefně poznamenal: "Jak v hokeji, nedáš dostaneš". Takže jsme vedli 3:2 s obrovskou porcí štěstí. V šesté partii jsem dostal Wira pod tlak, pak se hrála metoda nasadíš, pokryješ. Wir ten tlak neudržel a přehlédl mat (pozice už byla stejně špatná). Výsledek 4:2 byl dobrý z hlediska boje o titul ČR, ale vzhledem k vítězství Litevců 6:0, znamenal nepříjemnou ztrátu.

V osmém kole jsme hráli proti dvojici Škaloud (na FICS: Skacz) -SMIRNOVA. Vedli jsme celkem hladce 3:0, ve čtvrté partii se naši soupeři nedomluvili, zvolili špatný postup a vypustili matovou pozici (i když by mé soupeřce chyběla jedna šikmá na mat - nemohla by ji vzhledem k horšímu času dostat). V páté partii stojím na výhru, akorát jsem měl rošádu za černé bez Jf6 (už se vyměnil) a dovolím Ivošovi s lepším časem vyměnit dámu, měla v ruce už 3 koně (v krátké době potřetí v tomto turnaji 2x, 1x v neděli v Berlíně). A přišlo J@h6+ musíím brát neboť Kh8 D@g8 Vxg8 Jxf7+ mat, a po gxh6 D@g7+ musím brát Kxg7 J@h5+ Kg8?? (správně Kh8 - spotřebuje o jednu šikmou více) J@f6+ Dxf6 Jxf6 Kh8 p@g7+ Kxg7 J@h5+ Kg6 s matovým útokem, neboť přišel 4 kůň. Pozici jsme už nerozběhali, takže 4:1, další partii jsme vyhráli. Celkovým výsledek 5:1 byl pro nás rozčarováním. Další bod ztráty v boji o celkové vítězství. Do toho Litevci přejeli Matejuse s Wirem 6:0. Bylo tak rozhodnuto o titulu MČR. Byly jsme druzí, Matejus s Wirem se už na nás nemohli dotáhnout. Museli jsme vzhledem k 1,5 bodové ztrátě na Litevce je porazit 4:2, abychom mohli být první.

V 9. kole jsme tedy hráli litevské dvojici Buchas + Maras. V první partii jsme postavili výhodnou pozici pro mne (pokud dostanu pěšce), ale byl stejný čas a tak Litevci nabídli remízu (draw). Vzhledem k stavu turnaje jsem rozhodnutí nechal na Ivošovi, řekl hrajem, tak jsme šli do toho. Nedokázali jsme udržet tlak a tak jsme prohráli. Ve druhé partii jsme to trochu vypustili, což se nesmí. Takže 0:2. Třetí se mi nepovedlo zahájení, takže 0:3. Ve čtvrté jsem to zase vyzdil takže 0:4, následně 0:5. V šesté jsme už hráli o čest, ale i tak jsme nedosáhli žádné extra pozice, takže 0:6.

Toto jsou celkové výsledky:
1. BUCINKAS - LIMONTAS 52.5
2. ŠLESINGER - JEZBERA 45.0
3. TAJOVSKÝ - MENČÍK 43.0
4. ŠKALOUD - SMIRNOVA 35.0
5. KUZNETSOV - MAKEVICH 22.0
6. KRATOCHVIL SVOBODA 20.0
7. FILIPOWSKI - PRACZUKOWSKI 18.0
8. WAGENER - HOEGENER 16.5
9. GREMEN - NOVAK 10.5
10. STODOLA - STODOLA 7.5

Musím pogratulovat celkovým vítězům litevské dvojici BUCHAS + MARAS, hráli naprosto perfektně. Můj předpoklad, že jsou hlavními favority se ukázal jako zcela správný. Pravdou je, že jsem hrál občas hodně slabě a v zápase s Litevci to byla tragédie, otázkou je, zda by stačilo, kdybych hrál v TOP formě, protože oni hráli fakt výborně.

Taky děkuji svému spoluhráči Ivošovi, letošní titul je jeho zásluha. Často hrál fakt hezké tahy a hrál to rozhodně lépe než já. Jako poslední gratuluji brněnské dvojici Matejus, Wir byli hodně těžkými soupeři, v jednu chvíli jsem bál aby to nedopadlo v jejich prospěch. Skacz se svojí spoluhráčkou dostali na 4. místo, kdyby jim to lépe klapalo na začátku turnaje mohlo to být možná lepší.

Diskuze: 5 komentářů, přidat další
(poslední: pátek 19.července 2013, 20:49)
Polička 2013!
| Středa 10.července 2013, 14:48

Dne 5. 7. se uskutečnil otevřený přebor Pardubického kraje v bughouse. Konal se v rámci FIDE OPEN Polička. Rozhodli jsme se já (Jiří Jezbera) s Markem Krásou přijet si zahrát. Turnajů je v rámci roku celkem málo, takže to byla příležitost si zase trochu zahrát (přes rok není čas na tréning za deskou). Turnaj se konal v příjemné hrací místnosti (v Sokolovně). Hráli se oficiální pravidla a tempo byl Bronstein 3 minuty na partii a 3s/tah (pokud zahrajete do 3s čas se vrací zpět). Na startu se sešlo 9 týmů, což rozhodně není špatné číslo. Hrálo se systémem každý s každým na 2 partie a první čtyři týmy postupovali do semifinále. Tam se hrálo vyřazovacím systémem. Náš cílem bylo turnaj vyhrát a s tím jsme do toho taky šli. Základní část většinou moc neznamená, hraje se hlavně o 4 postupová místa. Dařilo se nám soupeře porážet (občas to bylo dost kostrbaté), soupeři s námi byli schopni držet krok v zahájení a pak rozhodli naše zkušenosti. Někteří měli zajímavé metody (jako například v prvním tahu nasadit pěšce na e5 a znepříjemnit soupeři hru. Někteří si zapamatovali pár myšlenek co jsme jim ukázali a pak je úspěšně aplikovali proti ostatním). Vyhráli jsme všech 8 kol, takže jsme šli do semifinále z prvního místa. O to větší boj byl za námi o další 3 místa. Jedna scéna mi vyrazila dech, skončila partie a jeden z aktérů se najednou skácel k zemi (že to bylo schválně jsem pochopil až za chvíli). Pár krát tloukl hlavou o zem. Pro objasnění pro čtenáře: "Jeho spoluhráč dával mat, měli o 1s navíc = takže by vyhráli. Soupeř mu hlásil, že mu dá taky mat a on si myslel, že to mat není. Zahrál a prohráli". Tato ztráta jim zkomplikovala šanci na postup mezi první čtyři - skončili 5. Byl to projev emocí, který jsem ještě neviděl.

Pořadí po základní části bylo:
Krása+Jezbera 8
Houska+Pospíšil 6
Schaffer D.+Sodomka 5??
Zoubek+Schaffer O. 4??
Stodola M.+Stodola J. 3??
Kupsa M.+Svanda A. 2??
Svanda R.+Svanda O. 2??
Tulis+Simon M. 2
Ryšavá+Simon J. 1??

Semifinále se hrálo systémem 1-4, 2-3. Vzhledem k našim výsledkům dostal turnaj jeden speciální náboj. Vítěz semifinále mezi 2-3 byl prakticky vzato přeborníkem kraje, tím pádem nabyl tento duel větší důležitosti (Předpokládalo se, že mi druhé semifinále vyhrajeme. Protože jsme z Královéhradeckého kraje, tak jsme nemohli být přeborníky Pardubického kraje).

Hráli jsme proti dvojici Zoubek+Schaffer O., zápas jsme vyhráli 2:0. I druhé semifinále skončilo vítězstvím týmy Houška, Pospíšil nad dvojicí Schaffer D.+Sodomka 2:0.

Ve finále jsme hráli proti dvojici Houška, Pospíšil. Vyhráli jsme 2:0 (soupeři už hráli uvolněně a zkoušeli nás překvapit. My jsme neriskovali, takže jsme je postupně přehráli).

Zápas o třetí místo mezi dvojicemi Schaffer D.+Sodomka x Zoubek+Schaffer O. nerozhodli první dvě partie. Hrála se tedy třetí rozhodující partie, V ní došlo ke kuriózní situaci. Hráč Sodomka si zboural figury, při opravě postavil vše na správné místo až na věž co byla na a8, tu si dal do zásobníku figur pro nasazení (nebylo to úmyslné). Pak s tou věží za chvíli začal matit, mat minul a tak ho dostal sám. Paradoxně to skončilo správně, neboť dát mat takovouto věží by bylo nespravedlivé, i když v souladu s pravidly.

Turnaj jsme vyhráli tedy my: Krása, Jezbera. Přeborníkem Pardubického kraje pro rok 2013 se stala dvojice Houška, Pospíšil. Na druhém místě byli Zoubek+Schaffer O a třetí skončili Schaffer D.+Sodomka.

Turnaj se pořadatelům vyvedl, za rok by ho mohli mít znovu. Musím poděkovat spoluhráči za jeho hru. Jen tak na závěr musím položit otázku: "Proč není krajský přebor v Královéhradeckém kraji?"

Diskuze: 2 komentáře, přidat další
(poslední: čtvrtek 11.července 2013, 09:29)
Czech open 2013!
| Sobota 6.července 2013, 21:25

Dne 15.7. 2011 se uskuteční již 12. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Je to stejné jako posledních pár let. Letos se hraje zase tzv. Fischer (tj. za každý tah vám naskočí čas podle toho kolik se přidává sekund). Základní část se hraje se tempem 2x3 min + 2s/tah. Finále by mělo být stejným tempem (i když je možné, že bude rychlejší). Takže za každý tah naskočí 2 vteřiny.

Letos bude mít turnaj podle prvotních informací rozhodně silnější obsazení. Hlavní favorit na celkové vítězství je tentokrát více než jasný. Litevci obnovili svoji nejsilnější dvojici, která turnaj v roce 2005 vyhrála. Budou tedy hrát Buchas s Marasem. Situaci se jim bude snažit zkomplikovat druhý favorit turnaje česko-polská dvojice Skacz - Rezacz.

Tímto trochu ztratilo napětí o titul mistra ČR, na druhou stranu dvojice Menčík (Wir) + Tajovský (Matejus) bude mít spoustu motivace (jak se říká: "Nové koště dobře mete" - aby to nevzali až moc doslova a neprometli se k českému titulu). Do boje o pořadí budu chtít promluvit já s Ivošem Šlesingerem, ale letos to bude hodně těžké. Obhajoba titulu mistra ČR bude více než složitá (šance tak 30%). Ostatní týmy, pokud se neobjeví nějaké překvapení, budou plnit roli důležitých a nepříjemných soupeřů. Bude otázkou, jak se kdo s tím vypořádá. Boj o první až třetí místo v ČR může být letos hodně otevřený. Letos by mohlo být více týmů, neboť se nehraje ve stejný den online mistrovství v šachu. Počet týmů by mohl být okolo 20.

Diskuze: 4 komentáře, přidat další
(poslední: neděle 14.července 2013, 23:34)
Berlín 2013 informace!
| Sobota 6.července 2013, 20:57

Letos se koná již 12. ročník Berlínského turnaje. Letos turnaj zaznamenal několik změn. Je o prázdninách či v době dovolených, jak to kdo bere. Hlavní turnaj se bude hrát až v neděli a je den před Czech openem. Krom toho by se měl hrát turnaj v bronsteinu v sobotu. Oproti předchozím dvou ročníkům to bude turnaj dvojic.

Z hlavních favoritů bude chybět LinusO. Na druhou stranu mají přijet silní Američané. Měl by dorazit JKiller, Caspiwins, možná další. Vzhledem k neúčasti LinusO bude seznam kandidátů na vítězství poměrně otevřený. Firefly s Cranithem budou obhajovat loňský titul. JKiller pokud bude hrát s Caspiwinsem, tak by měli též patřit ke kandidátům na vítězství. Zakrzutek s Rezaczem by též měli bojovat o medaile. Otázkou je, jak se bude dařit dvojici Fermy, Skacz, letos by měli napravit loňský neúspěch a kvalifikovat se minimálně do čtvrtfinále. Můj letošní cíl vzhledem k tomu, že budu hrát s KiboPlayingem není menší než mít šanci na medaili (tedy přijatelného soupeře ve čtvrfinále). Posledním jistým hráčem z ČR je Wir, ale zatím se nezná jeho spoluhráč.

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: neděle 7.července 2013, 12:02)
Open Hradec Králové - turnaj v bughouse!
| Čtvrtek 23.května 2013, 17:26

V pondělí 20. 5. 2013 se uskutečnil již 4. ročník turnaje v bughouse, v rámci již tradičního květnového šachového turnaje v Hradci Králové. Byl to zase turnaj dvojic. V turnaji startovalo 7 dvojic, hrálo se na 4 partie (2 partie proti jednomu soupeři a 2 partie proti druhému soupeři), tempem 2minuty na partii + 2s/1tah (Fischer tempo). Výsledek se počítal olympijským způsobem (každý bod má velkou cenu, zbytečné ztráty mohou mrzet). V turnaji jsem hrál s Ivošem Šlesingerem. Paradoxem bylo, že pořadí zapsaných družstev pro nás znamenalo, že jsme se již v prvním kole střetli s hlavním soupeřem v bitvě o první místo.

V prvním kole jsme tedy hráli proti dvojici Jiruše, Škaloud. Celkem snadno jsme vyhráli první 3 hry, ve čtvrté jsem chyboval (spadnul na čas) a soupeři tak skórovali. Výsledek 3:1 mne zrovna nepotěšil, ale přesto rozhodl o dalším vývoji turnaje.

Ve zbylých 5 kolech jsme porazili všechny ostatní soupeře 4:0. trochu ohroženi jsme byli jen 2x, soupeřům chyběla za prvé lepší koordinace (domluva co budou hrát a jak to budou hrát) a za druhé se příliš snadno smiřovali s porážkou.

Mnohem zajímavější byl boj o 3. místo (2. místo i přes drobné ztráty kontrolovali s jistotou naši soupeři z prvního kola). Bojovali o něj v přímém zápase posledního kola dvojice Šedivý, Flašar a Krása, Doubrava. Zápas jsem sledoval a mohl jsem si ukroutit hlavu. Marek Krása přestože potřebovali vyhrát 3:1, hrál místy neskutečně pasivně. Když musím vyhrát, tak zákonitě mám být aktivní a on v pozicích, kde stál dobře, se lekl (možná soupeři umí nějakou "magii" či co) a stáhnul se dozadu. Takhle prohráli jednu partii a tu druhou prohráli neboť největší filmový propadáky by mu mohli závidět jeho rozpočet (v podstatě se na to hodí: "házím figurkou sem a tam, hodně jich mám"). Výsledek 2:2 nestačil na lepší než bramborovou medaili ("škoda, že tam nebyl čert, aby mu ji dal za hru v posledním kole").

Vítězem se tedy stala dvojice Jezbera, Šlesinger. Na druhém místě Jiriše, Škaloud a třetí byli Šedivý, Flašar. Musím poděkovat spoluhráči za odvedený výkon a pořadatelům za příjemný turnaj a pěkné věci. Příští rok opět nashledanou.

Kompletní výsledky jsou zobrazený na obrázku:
Open HK 2013

Diskuze: 2 komentáře, přidat další
(poslední: úterý 28.května 2013, 22:27)
Ostravský koník 2013!
| Neděle 5.května 2013, 12:29

Tak jsme se zase po roce s Markem Krásou vypravili na každoroční turnaj v holanďanech v Ostravě. Turnaj se začíná v 21:00, letos vycházel na pátek 3. 5. 2013, což bylo z mého pohledu ideální. V rámci aklimatizace jsme si zatrénovali proti dvojici Zwardoň, Novosadová. Výsledek tréningu byl tristní skóre 1:5 to dokládá více než jasně. Na druhou stranu jsme si potřebovali vyzkoušet, jak nám to jde v ostravských pravidlech. Před turnajem rozhodčí zopakoval pravidla a upozornil na novou věc. Kdo bude dělat problémy dostane "žlutou kartu", po druhé "červenou kartu" a končí.

Základní část byla na 7. kol, hrálo 13 družstev. První čtyři postupovali do play off. Vždy se v rámci kola hrají 2 partie, po prohře se dvojice prohodí.

V prvním kole jsme hráli proti dvojici Zwardoň, Novosadová (tedy po skončení tréningu, ostrý zápas). Marek Krása hrál bílými proti Zwardoňovi, já (Jiří Jezbera) jsem měl černé proti Novosadové. Marek přestože měl bílé začal hrát dozadu a jeho pozice se zhoršovala. Na mé desce jsem získal silný útok, potřeboval jsem figury na mat. Marek mi do toho zastavil na 20s a odmítl hrát, dokud mu nedám figury (měl jsem sypat figury do "černé díry" a obětovat šanci na výhru na mé desce). Nakonec začal hrát figury mi dodal, ale dohrát 40s bez figur na šachovnici proti obrovské převaze nemohl. Takže jsme prohráli. Musel jsem mu říci, že s takovýmhle výkonem budeme rádi za druhé místo. Ve druhé partii jsem měl bílé proti Zwardoňovi, nebyl zvyklý na agresivní postup a tak se dostal velice rychle do obrovských problémů. Měli jsme 15s navíc, Marek pokud by dostal koně získával zdarma dámu (dáma navíc znamenala na mé desce rozhodující výhodu). Ne aby si na koně počkal, chtěl hrát, tak jsem ho zastavil. Koně jsem mu získal, všichni kromě Marka viděli při pozici Kg1 a Dd4, že J@e2+ je zisk dámy. Dal jsem tedy pokyn Markovi, že může hrát a on zahraje z Jh6 na Jf5 a dámu napadne. Nevěřil jsem svým očím, myslel jsem, že sním! Naštěstí Zvardoň v obtížné pozici spáchal sebevraždu a necha si dát jednotahový mat. Takže 1:1 byl tedy supervýsledek.

Ve druhém kole jsme hráli proti dvojici Funiok, Řezníček. Holanďany sice hrávali akorát v trochu jiné verzi, takže to bylo pro ně otázka si zvyknout na jiná pravidla. Nepředstavovali velkou překážku, takže bylo za chvíli hotovo, vyhráli jsme 2:0.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Jelínek, Hájek. Marek začínal bílými proti Jelínkovi. Koukat se na to co hrál bylo děsné utrpení, horor je proti tomu "slaďák". Pěšce navíc nasadí na e2 do obrany, co kdyby náhodou soupeř šel po něm, místo na to, aby šel přes d5 a e6. Soupeř zjistil, že Marek ničím nehrozí a tak šel po něm. Obral ho o materiál, Marek stál na prohru přestože měl ode mne mraky materiálu navíc. Sázel ho tam, tak že v podstatě o něj zdarma přicházel. Na druhé desce jsem stál na výhru, začal jsem matit. Marek aniž se zeptá, tak začal útočit bez figur a ještě si do toho vlezl do matu, ve chvili, kdy jsem dával během 3 tahů mat. Místo, aby bránil radší spáchal "rituální harakiri". Takže zase porážka. Ve druhé partii jsem měl bílé proti Jelínkovi a díky tomu, že se mne dost lidí bojí je to o to příjemnější. Velice rychle jsem měl vyhranou pozici, bohužel jsem to překombinoval a nevzal zdarma dámu a díky tomu se mi soupeř ubránil. Na druhé straně jsme měli u Marka výhodu (materiál co jsem pobral byl dostatečný), takže i při své technice macení, nemacení soupeře nakonec dostal. Sice jsem musel dohrávat horší pozici, ale dokázal jsem z ní dostat 30s navíc pro nás (soupeř v nutnosti hrát rychle mi to dost usnadnil). Takže znova 1:1.

Ve čtvrtém kole jsme narazili na dvojici Adámek, Veselý. Byli o bod před námi, tedy přímí konkurenti postupu. Krom toho nás loni porazili v semifinále. Podařilo se mi dvakrát vytvořit silný útok, který funguje jak v klasickém bughouse, tak v holanďanech. Marek se zrovna potkal s formou (asi se zrovna sešli na jednom místě). Vyhráli jsme snadno a rychle 2:0 (Nečekal jsem tak hladké vítězství. Soupeři se možná rozehrávali, možná nám v tu chvíli sedli stylově. Kdo ví? Ale byl jsem rád, říkal jsem si blýská se na lepší časy, ale to jsem netušil co nás ještě čeká.).

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Plát, Holemář. Marek hrál proti Plátovi bílými. Dostal se zase do pasivní pozice, nic od něj nešlo. Na mé desce jsem musel hrát pasivní pozici, díky horším dodávkám od vedle. Obětoval jsem dámu za cenu stabilizace pozice. Měli jsme lepší čas, takže jsem potřeboval pozici vykrýt, ale do toho Marek chtěl mi pořád dodávat figury. Oponoval jsem mu, ale rozhodl, že je ten kdo bude rozhodovat a dodal mi figury na obranu. Soupeř dostal o figuru více a obrana přestala existovat, měl vynucené opakování tahů a abych netrpěl, tak Marek vyměnil zbytek figur. Dostal jsem tedy mat. Takže znova první prohraná partie. Ve druhé partii jsem hrál bílými proti Plátovi, dostal jsem ho pod tlak a bylo za chvíli hotovo. Takže znovu 1:1.

V šestém kole jsme hráli proti Klíma, Dostál. Marek hrál bílými proti Klímovi a scénař se opakoval. Získal jsem výhodu, Marek mohl dát jednoduchý mat druhým tahem, ale minul, pak začal opakovat tahy a ještě mne nechsl shodit na čas (a to jsme před tím, než minul mat měli 40s navíc). Takže jsme prohráli první partii (ta bezmoc, kdy vidím a nemohu nic říci je šílená). Ve druhé partii jsem dostal bílými Klímu pod tlak, vedle Marek stojí lépe. Pak mine mat u mne se díky tomu Klíma ubrání, ale nakonec ten mat Marek dá. Z tohoto kola, jsem si zapamatoval jednu Markovu hlášku: "Já matím tak, že nematím. Musíš matit ty". Takže jsme hráli zase 1:1.

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Dostal, Albertovič. První partie proběhla bez problémů, snadno jsme ji vyhráli na mé desce (v jednu chvíli jsme měli 45s navíc). Pravdou je, že mi dlouho trvalo než jsem našel mat, neboť jsem přehlédl jednodušší mat (ten jsem vyloučil díky tomu, že jsem ho viděl nasazenou figurou. Marek pořád rozptyloval hláškou, že už je mrtvý a stále tahal (počítat mat a reagovat na Marka vedlo k mé slepotě). Ten bod jsme potřebovali na jistotu postupu do finále. Ve druhé partii jsem získal silný útok, soupeře jsem postavil před mat. Chvíli předtím jsem musel koukat jak Marek záměrně jde do pozice, aby ho soupeř měl šanci zmatit (po normálním tahu mu nic nehrozilo. Ještě, že to byly holanďany, neboť v bughouse by to byl m1. Říkám Markovi musíš se udržet, dávám mat. Reakce Marka mne vyrazila dech: "To nemůžeš mi dávat takový těžký úkol se udržet. Chceš po mně příliš." Ještě chvíli naříkal, jaký těžký úkol jsem naložil na jeho bedra. A to měl dohrát pouze 3s, pozice byla stavěná na dohrání i 30s. Takže jsem se stal divákem a musel se koukat na to, zda udrží pozici či ne. Sice ji krkolomně udržel, ale jistý jsem si nebyl. Vyhráli jsme tedy 2:0 a šli do semifinále ze 2. místa.

O vyrovnanosti turnaje svědčí, že o postupu ze 4. místa rozhodovalo pomocné hodnocení. Týmy na 4. až 7. místě měli stejně bodů. Pořadí po základní části bylo následující:


1. Zwardoň - Novosadová 12.0 39.0 56.0
2. Jezbera - Krása 10.0 40.0 59.0
3. Plát - Holemář 9.0 42.0 61.0
4. Adámek - Veselý 8.0 40.0 58.0
5. Veselý - Malík 8.0 38.0 52.0
6. Klíma - Dostál 8.0 37.0 53.0
7. Funiok - Řezníček 8.0 32.0 44.0 ........

Semifinále i finále se hrálo na dvě partie, v případě remízy se hrála třetí. V semifinále jsme hráli proti dvojici Plát, Holemář. Hrál jsem černými proti Plátovi. Markovi se podařilo bílými projít přes e6 a f7. Na naší desce jsem spustil podpůrné výměnné operace (= tedy rychle vyměnit vše). Soupeři se nedokázali dohodnout zda u mne mohou vyměnit dámu (věděl jsem, že nemohou). Pak jsem jen čekal, zda Marek najde mat (slovy Archiméda: "Heuréka"), našel ho. Ve druhé partii už byli soupeři nalomení, takže jsme celkem snadno vyhráli a skončilo to 2:0. Postup do finále byl náš.

Ve druhém semifinále překvapivě vyhráli Adámek, Veselý proti Zwardoň, Novosadová 2:0. Z hlediska možných soupeřů ve finále byli pro nás lepší (druhá dvojice by byla nepříjemnější).

Ve finále jsme se tedy střetli s dvojicí Veselý, Adámek. V první partii měl Marek bílé a dostal se k slibnému útoku. Jenomže si vybral hru na triky a to nefungovalo. Vzápětí ztratil materiál a ztrácel dál. Vedle jsem díky tomu z lepší pozice se dostal do defenzívy a prohrál jsem. Takže 0:1. Bélé jsem tedy teď já, dostal jsem k obrovskému útoku, Marek na své desce díky získanému materiálu taky. Chtěl jsem od Marka dámu a koně za cokoliv. Oboje mi dal a tak jsem dal mat. Podle diváků se Marek ukázal jako týmový hráč. Sám mohl dát mat, ale místo toho aby ho dal, upřednostnil figury pro mne. Po partii jsem přihlížejícím vysvětlil, že pokud může dát mat, má ho dát. Že to je nadřazeno mým instrukcím. Ale Marek věřil mně a ne sobě a tak se rozhodl pro můj mat. Bylo to taky správně. Takže 1:1 a šlo se na třetí partii. Marek získal lepší pozici, soupeři chtěli hrát časovku, měli o 7s horší. Chvíli jsme stáli a pak jsem vyhodnotil, že Marek může hrát, neboť budeme mít výhodu i tak. Soupeři s tím nepočítali, takže naše výhoda vzrostla. Pak Marek našel pěkný obrat, zmátl soupeře a soupeř stál v nekrytelném matu a Marek tedy matí a symbolicky končí finále. Vítězíme tedy 2:1.

V zápase o třetí místo Zwardoň, Novosadová porážejí Pláta s Holemářem 2:1. Konečné pořadí tedy je:


1. Jezbera, Krása
2. Adámek, Veselý
3. Zwardoň, Novosadová
4. Plát, Holemář

Závěrem bych chtěl poděkovat spoluhráči za splnění cíle. Nakonec ho forma zastihla v pravý čas, tedy v play off (vše ostatní se tím maže). Také gratuluji ostatním medailistům. Děkuji pořadatelům a rozhodčímu za hladký průběh turnaje, příjemné hrací prostředí je už místní specialita. Za rok tedy znova nasledanou!

Diskuze: 8 komentářů, přidat další
(poslední: úterý 7.května 2013, 23:09)
Czech open 2012 finále!
| Úterý 17.července 2012, 22:01

Před finálem bylo jisté, že si to první 3 dvojice z kvalifikace rozdají o vítězství = tedy Limontas - Mickevicius, Šlesinger - Jezbera, Tajovský - Škaloud. Vylosování rozhodlo, že po 5. kole bude jasno o šancích jednotlivých týmů (střetly se mezi sebou do 5. kola).

O přestávce po kvalifikace před začátkem finále jsme si vyjasnili co se nám s kým nepovedlo v kvalifikaci a řekli co změníme aby se situace neopakovaly. Finále začínalo zostra v prvním kole jsme hráli proti dvojici Limontas - Mickevicius. Věděli jsme že nás čeká prověrka jak jsme na tom. Marasovi přeci jenom tempo fišer svědčí lépe, krom toho se v Berlíně prezentoval výbornou formou. V první partii černými jsem se dostal pod tlak, ze kterého jsem se nedostal a bylo to 0:1. Ve druhé hře jsme získali na začátku iniciativu, kterou jsme bezpečně dotáhli k vyrovnání, takže 1:1. Ve třetí hře černými jsem proti Marasovi zvolil tzv. "balancování po hraně propasti" Takové zahájení se dá hrát pouze jednou. Provokoval jsem Marase, aby se mne pokusil zabít, má pozice držela vždy jen tak tak. Vedle Ivoš metodicky držel soustavný tlak na soupeře a tím mne držel při životě. Maras dostal dokonce dámu na g7 (sedmá řada byla volná s mým králem na e8). Marasovi figury na mat nestačily, čas jsme měli lepší, takže jsem vykryl a Ivoš mezitim Fixiora přizabil. Pak slyším hlášku, tady někde musí být mat, kouknu vedle a vidím m1. Vítězíme tedy a je to 2:1. První překážku jsme zvládli díky perfektní práci Ivoše, hrál to přesně podle mé filosofie držet tlak a stupňovat ho. Tajovský, Škaloud porazili dvojici Kratochvílů 3:0 a ujali se vedení v turnaji.

Druhé kolo bylo pro všechny 3 dvojice odpočinkové, všichni vyhráli 3:0. Naši soupeři už před začátkem zápasu čekali porážku a vedli spor kdo z nich dostane mat. Musím přiznat, že můj soupeř dostal 2 maty, Ivošův jen jeden, neboť v poslední partii jsem matil až o 2s později než na druhé desce.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Smirnova (FICS:Chenzana) - Laušman. Ivoš hrál na maximum, pohlídal si zahájení, takže z toho byla snadná výhra 3:0. Litevci taktéž vyhráli 3:0, Tajovský, Škaloud vyhráli proti Sharovatova - Burdova jen 2:1. Podle Škalouda jim dali zbytečnou šanci. Bodové ztráty se srovnaly a hlavní favorité měli stejně. My jsme si 2 kola odpočinuli a měli psychickou výhodu v tom, že naši soupeři o MČR ztratili bod proti slabšímu týmu.

Ve čtvrtém kole jsme narazili na dvojici Dušan Škaloud, Martin Tajovský. V první partii proti Dušanovi jsem měl bílé, pozice se rozhodovala na desce Ivoše. Dušan se s Martinem nedohodli přesně a výsledkem bylo, že Ivoš dal mat. Vedli jsme tedy 1:0. Ve druhé partii černými se u nás hrála ostrá pozice, kde hrozila výměna skoro všeho. Na druhé desce byl Ivoš pod tlakem, ale držel se díky rovnému času, bohužel pak nedomáčknul dobře a čas mu díky tomu běžel. Zjistili jsme to 15s a to byl konec, takže 1:1 (pozice byla za nás mírně lepší). Ve třetí partii jsme měli mírný tlak, který jsme proměnili ve vítězství. Posledního konkurenta jsme odsunuli o 1 bod zasebe. Litevci vyhráli 3:0 a dotáhli se nás, ale my jsme měli lepší pomocný hodnocení (vzájemný zápas).

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Belyakov - Krapivin. První jsme jasně vyhráli. Ve druhé jsem si zbytečně zkomplikoval pozici, ztratili jsme zbytečně lepší čas a soupeř mohl vynutit remízu. Vsadil jsem na ruskou mentalitu, že chce vyhrát a vyplatilo se. Nahráli jsme lepší čas a pozici otočili (ukázalo se, že v 3 0 by ta pozice byla pro výhodnější, ve fišerovi se to zkomplikovalo). Třetí partie zase probíhala v naší režii, synchronizovaným zahájením (stejně jako v první partii) jsme získali 3 bod. Litevci hráli proti dvojici Tajovský, Škaloud, vyhráli 2:1. Litevci po 5. kole tedy na nás ztráceli 1 bod, Tajovský, Škaloud už 3 body.

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Kratochvilů. První dvě hry jsme bez problémů vyhráli, ve třetí jsem chtěl honit dva zajíce najednou (dát mat u mne a ještě dodat figury Ivošovi). Měl jsem vybrat jednu z variant a bylo to v pohodě. Nakonec jsme to díky soupeři otočili a vyhráli 3:0. Oba naši hlavní soupeři taky vyhráli 3:0, odstup zůstal tedy stejný.

Sedmé kolo proti dvojici Stodolů probíhalo v poklidu, nahráli jsme 20-30s a byl konec. Dvojice Tajovský, Škaloud vyhrála 3:0. Litevci vyhráli pouze 2:1 proti Kratochvílům. Zvýšili jsme tak náskok na 2 body před nimi.

Osmé kolo proti dvojici Sharovatova - Burdova proběhlo zcela jasně. Nahráli jsme lepší čas a bylo hotovo. Vyhráli jsme všechny 3 týmy 3:0. V tuto chvíli jsme už byli mistry ČR (3 body před posledním kole při lepším pomocném hodnocení stačilo).

V 9. kole jsme hráli proti postupujícímu z 10 místa v kvalifikaci. Probíhalo to celkem rychle a bylo 3:0. Byl to bonbonek nakonec. Litevci nezaváhali, vyhráli taky 3:0. Tajovský, Škaloud prohráli proti Belyakov - Krapivin 2:1. Poslední partii jsem viděl, ale nechápal jsem jak to chtěli proti těm IM vyhrát. Hráli až to schytali.

Konečné pořadí turnaje:
1. Šlesinger, Jezbera 25 bodů - 1. MČR
2. Mickevicius - Limontas 23 bodů
3. Tajovský, Škaloud 20 bodů - 2. MČR
4. Belyakov - Krapivin 17 bodů
5. Kratochvil K - Kratochvil M 16 bodů - 3. MČR

Detailní výsledky lze nálezt na http://chess-results.com/tnr77003.aspx?datatyp=&lan=5&flag=30

Na závěr bych chtěl zmínit několik věcí. Děkuji svému spoluhráči Ivošovi Šlesingrovi za opětovné splnění mého cíle vyhrát opět Czech open (naposledy 2011). Mít 3x v řadě vítězství v MČR má velkou cenu, k tomu 2x za sebou vyhrát celý turnaj se podařilo pouze 5 hráčům (Alamar, Matejus, Maras, NilsSKBB, Ivoš). Vyjímá se tedy v dobré společnosti. Ivoš odvedl ve finále perfektní výkon, hrál to metodicky, klidně. Na konci turnaje jsem měl letos pocit, že turnaj skoro nezačal. Po třech slabších výsledcích jsem si užíval mít jistotu vedle sebe. Není nad to vědět že na spoluhráče je absolutní spoleh. Místy jsme se dohadovali o to čí mat dát, jestli ten co vidí Ivoš nebo ten co já. Řešit toto je naprostá pohoda :) Pogratulovat chci Litevcům, i když druhé místo má opětovnou hořkou příchuť. Byli nám zase těžkými soupeři a donutili nás předvést solidní výkony. Přeji všem, aby jsme se ve zdraví sešli na příštím ročníku a v hojnějším počtu.

Diskuze: 11 komentářů, přidat další
(poslední: neděle 12.srpna 2012, 21:24)
Czech open 2012 kvalifikace!
| Úterý 17.července 2012, 17:23

Včera 16.7. 2011 se uskutečnil již 11. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Nakonec se sešlo 12 týmů, v jednu chvíli to vypadalo na "pouhých" 6 týmů (scházeli se na poslední chvíli). Kvalifikace tak mohla začít, neboť bylo více než 10 týmů (1 tým odstoupil v průběhu turnaje, takže dohrávalo 11 týmů). Turnaj měl oproti loňsku vyšší úroveň, na startu byly 3 top týmy, které měly hrát o nejvyšší příčky. Jedním z nich byli Litevci a druhým jsme byli my (Jezbera + Šlesinger) a třetím Škaloud, Tajovský. Na druhou stranu byl boj o ostatní místa otevřený.

Kvalifikace měla určit 10 šťastných (lepších) týmů co postoupili do A finále, B finále vzhledem k počtu týmů nemělo smysl. Bylo v podstatě jasné, že se prakticky hraje každý s každým. Nepotkali jsme totiž jen 2 soupeře. Možná se stalo poprvé, že kvalifikace i finále se hrály tím samým tempem (úplně shodným). Hrálo se tempem 3 minuty + 2s/tah. V tomhle tempu byly nepříjemné hodiny se kterými se hrálo (někdy byl problém zmáčknout a odstartovat. Jindy pro změnu nedržel kryt u baterie, takže hodiny byly na jedné straně vyvýšené.) Hrálo se na 9 kol po 2 partiích tempem bronstein 3 minuty rezerva a 3s na tah

V prvním kole jsme narazili jako loni zase na tým z Ruska. Vyhráli jsme 2:0, než soupeřky rozkoukaly, měly horší čas o 30s a bylo v podstatě hotovo. Ve druhém kole jsme narazili na litevské spolufavority a hráli s nimi 0:2. Byli jsme v podstatě přejeti bez jakékoliv šance. Ve třetím kole jsme narazili na další favority turnaje dvojici Tajovský, Škaloud. Obě strany šetřily munici do finále, přesto byly vidět dvě dramatické partie s výsledkem 1:1. Čtvrté kolo proti dvojici Stodola M, Stodola,J proběhlo hladce, takže 2:0. V pátém kole jsme hráli proti tradičním účástnikům ruským IM Belyakov, Krapivin. První partie proběhla hladce, ve druhé jsem optimisticky bral materiál a dostal se tak pod smrtící útok. Naštěstí soupeř Ivoše spachál sebevraždu, takže 2:0. Další problém se objevil až v 7. kole, kdy jsme hráli proti neznámé ruské hráčce (po partiích z ní vypadlo, že na FICS hraje pod handlem "Chenzana") s Čechem Laušmanem. Ivoš ji podcenil a nestačil se divit, jak stál špatně po zahájeních. Naštěstí jsem mého soupeře ztlakoval, tak že bylo jedno co se děje vedle. Zbytek turnaje jsme zvládli bez dalšího zaváhání. Do A finále s postoupilo těchto 10 týmů:

1. Limontas - Mickevicius LTU 8,5

2. Šlesinger - Jezbera CZE 7,5

3. Tajovský - Škaloud CZE 7,5

4. Kratochvíl K. - Kratochvíl M. CZE 6,0

5. Belyakov - Krapivin RUS 5,5

6. Macek - Suchánek CZE 4,0

7. Smirnova - Laušman CZE/RUS 4,0

8. Sharovatova - Burdová RUS/CZE 3,5

9. Stodola, M - Stodola, J CZE 3,5

10.Jansa - Rehn CZE 2,5


Na postup do finále letos bylo neskutečných 2,5 bodů, což vypovídá o sníženém počtu týmů.

Diskuze: 2 komentáře, přidat další
(poslední: neděle 22.července 2012, 11:07)
Štiavnica Bughouse Championship 2012!
| Pátek 13.července 2012, 14:52

Rok s rokem sešel a zase jsme vyrazili na turnaj do Banské Štiavnice. Konal se ve středu 11.7. 2012, tentokrát jela také dvojice Dušan Škaloud, Pavel Menčík. Turnaj se konal na stejném místě jako loni. Letos v turnaji startovalo 14 týmů, hrálo se každý s každým na 13 kol. Tempo bylo 2 x 5 min a hrálo se podle oficiálních českých pravidel. Kromě celkového pořadí se vyhodnocovalo i pořadí slovenských družstev.

Rozlosování turnaje signalizovalo, že hlavní zápas o první místo proběhne v 6. kole. Jak my (Jezbera + Krása), tak Škaloud + Menčík) jsme prošli prvními 5. koly bez ztráty bodu. Oba týmy nebyly ohroženy v průběhu partií. Po 5. kole jsme obě dvojice měly na první dva pronásledovatele náskok 1 bodu. Byli jimi maďarská dvojice dvou mezinárodních mistrů a slovenská dvojice Druska, Hros. Ostatní už ztráceli 2 body.

Partie byla jako magnet turnaje nahrávána na video. V zápase jsem hrál proti Škaloudovi a Krása hrál proti Menčíkovi (na FICS: Wir), měl s ním černé figury. Hráli jsme dvě partie, neboť v první se na mé desce nepustili hodiny (možná slabě zmáčknutý, nevím). Stáli jsme na mé desce lépe, jak by to dopadlo se bohužel nedozvíme. Začalo se tedy znova, bohužel byl Marek přemotivovaný a hodně nervozní. To se projevilo tím, že v 5. tahu zahrál hrubku v zahájení a Wir získal výrazně lepší pozici. Marek si neřekl o radu, pozice se výrazně zhoršila. Důsledkem bylo, že Marek začal ztrácet čas stáním, ve výsledku byl dole o 15s. Pozice byla v podstatě hrou na jednu branku. Časový deficit o kterém jsem neměl tušení se projevil na mé desce, kde Dušan postavil pozici, ve které mě matila věž. Wir věž vynutil, zkoušeli jsme nahrát čas, sice jsme smazali 11s, ale 4s navíc rozhodly.

Ve zbytku turnaje se hrálo o to, zda dvojice Škaloud, Menčík ztratí aspoň 1,5 bodu. Oba týmy zbývající partie bez problémů vyhrály a tak zůstalo pořadí, které bylo po 6. kole.

Vítězem se stala dvojice Škaloud, Menčík se 13 body. Vítězům musíme pogratulovat, svoji hrou si to zasloužili. Na druhém místě jsme skončili my (Jezbera + Krása) se 12 body. 3. místo obsadila maďarská dvojice IM Bokros + Sipos s 10 body.

Na závěr bych chtěl poděkovat pořadatelům za perfektně odvedenou práci při zorganizovaní turnaje. Ať už příjemnou hrací místností, dodáváním průběžných výsledků, jejich příjemným chováním. Vítězové zase dostali nádherný pohár(oba).

Markovi musím poděkovat za to, že odvedl celkem solidní výkon. Byl lepší než naposledy v Ostravě. Měl by si z turnaje vzít ponaučení, že bez pokory a s obrovskou přemotivovaností se těžko uspívá. Projevilo se to, co jsem už dávno říkal. Marek sklízí "dračí sémě co zasel minulý rok". Bughouse je o aktivitě, pasivní hra je cesta do pekel. Hrát tzv. "bunkrovanou", tj. zalézání dozadu je špatný přístup. Spoustě soupeřů tak narůstají zbytečně křídla a jsou tak nebezpečnější než ve skutečnosti jsou. Snad tento turnaj vrátí Marka na správnou cestu. V turnaji ukazoval dost světlých momentů a bylo by škoda zahodit potencionál, který má.

Diskuze: 5 komentářů, přidat další
(poslední: sobota 14.července 2012, 11:14)
Czech open 2012!
| Pátek 13.července 2012, 12:45

Dne 16.7. 2011 se uskuteční již 11. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Je to stejné jako posledních pár let. Letos se hraje po několik letech jiných tempem. Hraje se tzv. Fischer (tj. za každý tah vám naskočí čas podle toho kolik se přidává sekund). Základní část se hraje se tempem 2x3 min + 2s/tah. Finále by mělo být stejným tempem. Takže za každý tah naskočí 2 vteřiny.
Letos by měl opět dorazit Limontas (FICS: Maras), jeho spoluhráčem by měl být asi MICKEVICIUS (FICS: Fixior). Turnaj má tedy dva hlavní favority na vítězství: tuto litevskou dvojici a dvojici M. Tajovský a D. Škaloud. Já bych měl hrát s Ivošem Šlesingerem. Našim cílem je získat aspoň 2. místo v ČR. Během posledního roku jsme toho oba moc nesehráli a to se letos projeví na našem výsledku.

Velkou neznámou bude počet týmů, neboť letos šachový svaz na stejný den udělal mistrovství republiky v online šachu. Cenový fond 30000 přilákal velký počet zájemců a sníží tak počet týmu co budou hrát bughouse. Je možné, že letos poprvé nebude kvalifikace a bude se hrát celý turnaj naostro.

Diskuze: 32 komentářů, přidat další
(poslední: čtvrtek 19.července 2012, 14:19)
<< novější | starší >>
zpět