Alamar's chest
Aktuality
Včera se hrál uzavřený turnaj jednotlivců. Startovali v něm Vaboris (2633), Tantheman (2562), Firefly (2504) a CreepingDeath (2410). Hrálo se systémem každý s každým 10 partií.
Výsledky byli tyto:
Vaboris, CreepingDeath vs Firefly, Tantheman 3:7
Vaboris, Firefly vs CreepingDeath, Tantheman 7:3
Vaboris, Tantheman vs CreepingDeath, Firefly 2:8!!!
Celkové pořadí: 1. Firefly 22 2. CreepingDeath 14, 3-4 Vaboris, Tantheman 12
Partie a průběh turnaje jsem sledoval. Firefly i Tantheman ve druhém kole udělali jednu obrovskou hrubku, kterou úplně otočili vývoj partie (hrála s kombinace Vaboris s Fireflym). Po dvou kolech to vypadalo na to, že Creep je nejslabší a bude se hrát o to, zda FF bude mít kliku a uhraje s nim aspoň 3 body. Myslím, že všichni očekávali tento scenář. Vývoj této série byl pro všechny obrovským překvapením. Výkon Vaborise a Tanthemana bylo naprosté zoufalství. Dělali jednu elementární chybu za druhou, takže nakonec skončil Creep druhý!!!
Jedno je jasné, image Vaborise jako hráče číslo je pořádně otřesena. Po včerejším výsledku bude mnohem více hráčů věřit, že prvním je Firefly. Já z toho vyvozuji jiný závěr: je zde skupina silných hráčů, nedá se říci, kdo je nejsilnější. Jediným řešením by byl turnaj nejlepších hráčů systémem každý s každým. Ten se konat v dohledné době nebude, neboť Vaboris si nebude chtít zničit svou image úplně.
18. 7. 2005 se v Pardubicích bude hrát 4. ročník turnaje v bughouse(holanďanech). Letos je to již 3. oficiální mistrovství ČR v bughouse (schváleno ŠSČR). Jsou už známy některé týmy, které budou hrát turnaj (12 přihlášených). Přijet by měli stejně jako loni i Litevci.
Pokud bude Buchas hrát s Marasem, tak jsou jako tým největším favoritem na vítězství v turnaji. Tým Alamar, Matejus je druhým největším papírovým favoritem. Dalším týmem, který by měl výrazně promluvit do pořadí, by měl být Fixior s Pardubicemi (pokud budou hrát spolu či jeden z této dvojice s jiným litevským hráčem). Pokud budou mít Litevci tři týmy, tak i třetí tým by měl skončit vysoko (Angelinfury, Xeres, Alus - mohou vytvořit slušný tým). Náchod by měli letos reprezentovat Ringel, Čechura a Cerha M., Velecký. Prvně jmenovaný tým může být černým koněm turnaje. Praha měla loni ve finále dva týmy, bude úspěch pokud to znova zopakují. Ivanek bude hrát s velkou pravděpodobností se Spacemem. Skacz svého spoluhráče prozatím nezná, takže je možné, že bude se muset spokojit s výrazně slabším spoluhráčem než měl loni. V první 10 by se měl objevit i tým Stehno, Bernášek.
Můžete si tipnout, kdo bude vítězem, kdo bude v TOP 3, kdo bude na 1. až 3. místě v Čechách, kolik ryze českých týmů bude mezi prvními 10 (loni to bylo 6) a kdo bude mezi týmy, které postoupí mezi prvních 10 a budou mít šanci hrát o první místo.
V poslední době se debatovalo o systémech pro turnaj jednotlivců. Proto jsem se rozhodl zveřejnit pár mých návrhů. V diskusi mohou doznat změn. Cílem je, aby byla alternativa k W a Z systemu.
A-S systém
Pro 6 lidí
Jsou zde alternativy: a) Jedno kolo hraje simul 1-2, další kolo 5-6, ostatní hrají mezi sebou každý s každým na jednu partii. Simul se teda hraje na tři partie
b) Hraje systém každý s každým s tím, že vždy mají dva hráči volno.
Pro 7 lidí
Hraje systémem, že vždy 1 kolo hraje hráč na prvním místě (proti 2+3) a další kolo hráč na pátém místě (proti 6+7). S tím, že pokud hraje simul hráč na místě 1, hrají ostatní systémem 1-3 x 2-4. Pokud hraje simul hráč na pátém místě, hrají ostatní systémem 1-4 x 2-3. V každém kole se hrají 2 partie.
Rotační systém
Hráči si načátku vylosují čísla, podle nich budou rozděleni do skupin. Pro 8 lidí
1 kolo: Ve skupině A hrají 1 až 4, ve skupině B 5 až 8. Hraje se systémem každý s každým - 1 partie.
2 kolo: Hráči s číslem 3 a 4 do skupiny B, hráči s číslem 7 a 8 do skupiny A. Zase se odehraje každý s každým na 1 partii.
3 kolo: Hráči s číslem 5 a 6 se přesouvají do skupiny A, hráči s číslem 7 a 8 do skupiny B. Zase se odehraje každý s každým na 1 partii.
4 kolo: Ve skupině A jsou 1,3,5,7 - ve skupině B 2,4,6,8. Zase se odehraje každý s každým na 1 partii.
5 kolo: Ve skupině A jsou 1,3,6,8 - ve skupině B 2,4,5,7. Zase se odehraje každý s každým na 1 partii.
6 kolo: Ve skupině A jsou 1,4,5,8 - ve skupině B 2,3,6,7. Zase se odehraje každý s každým na 1 partii.
7 kolo: Ve skupině A jsou 1,4,6,7 - ve skupině B 2,3,5,8. Zase se odehraje každý s každým na 1 partii.
Po odehrání 7 kol se sečtou body a vytvoří dle bodů dvě skupiny A a B. Ve skupinách se o konečné umístění v skupině A o 1. až 4., místo ve skupině B o 5. až 8. místo. Hraje se každý s každým na 6 partií.
Systémy pro 12 a 16 lidí jsou postaveny na stejném principu jako pro 8 lidí. Očekávám vaše názory k těmto systémům.
Dnes se konal již 5. ročník otevřeného krajského přeboru. Podruhé se konal jako oficiální přebor Královehradeckého kraje. Letos ho hrály jen tři týmy (byla to nejslabší účast v dosavadni historii). Turnaj byl poslední přípravou na letošní mistrovství ČR v bughousu. Základní část (hrály se 4 partie) se hrála tempem 2 x 3min. na partii. Semifinále (hrálo se 6 partií) a finále (mělo se hrát na 12 partií) se hrálo bronštejnem 1 minuta rezerva a 3s na tah. Body se v průběhu celého turnaje nasčítávaly.
Základní část měla tyto výsledky:
Jezbera Jiří (FICS = Alamar), Šlesinger Ivo (FICS = Ivos) porazili Dušana Škalouda (FICS = SKAcz) s Michalem Cerhou i Marka Krásu (FICS = Sandokanom) s Martinem Fišerem (FICS = Marfy) 4:0.
Dušan Škaloud s Michalem Cerhou pak porazili Marka Krásu s Martinem Fišerem 3:1.
Pořadí po základní části:
1. Jezbera, Šlesinger 8b
2. Škaloud, Cerha M. 3b
3. Krása, Fišer 1b
V semifinále hrál 1 se 4 a 2 se 3
Jezbera, Šlesinger x ----------- 6K
Škaloud, Cerha M. x Krása, Fišer 5:1
pořadí před finále:
Jezbera, Šlesinger 14b
Škaloud, Cerha M. 8b
Finále
Jezbera, Šlesinger x Škaloud, Cerha 4:0, 8:0K
zbývajících 8 partii se nehrálo, neboť nemohlo změnit výsledek turnaje.
Vítězem turnaje jsem se stal já s Ivošem Šlesingerem. Mohu konstatovat, že Ivoš odvedl perfektní výkon a byla radost s ním hrát. Ivoš má konečně potvrzený svůj herní vzestup historickým úspěchem.
Poslední dobou se zvýšil trend hrát na FICS tzv. private game. Původně private v bughouse znamenalo, že hráč viděl pouze svou desku. Dnes už všichni účastnici této hry vidí vše. Výhodou private game je, že ji nikdo nevidí a nemůže žádným způsobem do jejího vývoje zasahovat. Otázka zní je to skutečně výhoda nebo zkáza bughouse. Pokud by se tento jev rozšířil, začali hrát private game i špičkoví hráči, byl by to počátek úpadku kvality bughouse partii. Nemožnost podívat se na partii špičkových hráčů by byla velkou ztrátou. Slabší hráči by se nemohli podívat na hru silnějších, nebylo by odkud čerpat ideje pro zahájení, zároveň by se zastavil vývoj zahájení. Já v tomto nevidím žádný přínos, ale mnoho rizik.
Včera se uskutečnily dva další turnaje. Jedná se o sezónní záležitost nebo to bude mít trvalejší charakter. Zájem o turnaje je slušný, proto by se mohlo jednat o dlouhodobou záležitost. Organizátorem obou turnajů byla MessyEmy. Hraje se systémem každý s každým. Velké rezervy jsou v informovanosti možných diváků. Vymezení začátku turnaje by mělo být přesnější!
V prvním turnaji hrály tyto týmy:
901 Gammelbrackan / 809 Dunny, 1687 Zybasty / 1600 Knochenmuehle
1868 Vipiu / 1716 JohnnyRio, 2050 Cranith / 1755 Masacre
další dva týmy byly diskvalifikovány. Vítězem turnaje se Cranith s Masacrem s 8b z 9 před Vipiem s JohnnyRiem 7b z 9.
Ve druhém turnaji hrály tyto týmy:
893 Gammelbrackan / 1648 RalfiZoller, 1685 Zybasty /1598 Knochenmuehle
1455 Conquerer / 1922 Izicik, 1872 Yankadi / 1534 IEE
1853 Wir / 1815 Intoxicated, 1872 TRUPLAYA / 2204 MiniGreat
Vítězem se stal Minigreat s Truplayou s 10b z 10 před Wirem s Intoxicatedem s 8b z 10. V tomto turnaji sehráli vždy dvě partie v každé kombinaci. V turnaji startoval český zástupce Wir. Měl jedinečnou šanci být první. V první partii proti Minigreatovi se neuměli dohodnout. Prohráli na to, že s 10s navíc dali soupeři vše co potřebovali. Ve druhé partii postavili lepší pozici, měli lepší čas. Intoxicated nedokázal zahrát jednoduchou obranu, zůstal s otevřeným králem. Vše vyvrcholilo tím, že Wir i Intoxicated začali v posledních 10s tahat nesmysly, oba bětovali figury, aby soupeře shodili. Vzhledem k tomu, že figury došly, tak museli občas čekat, než přijde další. To se jim stalo osudné - Wir spadnul o 2s dříve. Místo toho mohl jít Wir zabít Minigreata a výhrát. Kdy jindy bude mít Wir tak velkou šanci být v turnaji první? Pokud nezmění přístup, tak jen při neskutečné shodě náhod (pravděpodobnost 1:500).
Včera hráli spolu Matejus (2068), Skacz (1928) proti Somethinghere (1457), Felahs (1300). Partie se hrála +0 -16. Matejus se Skacz překvapivě tuto partii prohráli. Tato blamáž byla způsobena slabým výkonem Skacz. Po skončení této partie spustil Skacz svou typickou obhajobu a já ji uveřejňuji v plném nezkráceném rozsahu (diskusi sám začal - Kdo seje vítr, sklidí bouři).
SKAcz(179): ten felahs se nejak zlepsil nemel sem sanci dohnat vcasivanek(179): hrals pomalu od zacatku
ivanek(179): ten zapas si dej za ramecek :)
SKAcz(179): ja chtel dat abort, +0 sem hrat nechtel, myslel sem ze je to +1 , a pak sem se ujklikl jak jdsem dohraval ztraceny cas
SKAcz(179): musim se naucit vcas abortovat
SKAcz(179): jedna partie nic neznamena zvlasrt kdyz sem ji nechtel hrat, jen jsem se dival jestli je to +1 a nebylo a pak sem zapomel abortovat
SKAcz(179): a navic pak tam byl lag takze sem nemrel sanci obeti dohnat cas
SKAcz(179): ale jak rikam takovych blbopartii sem sehral vcera mraky :)
SKAcz(179): fics neni o jedne partii
SKAcz(179): ale o desitkach a stovkach
SKAcz(179): jedna mne netoci :)
ivanek(179): na vymluvy jsi ale expert
SKAcz(179): zvlast kdyz se ukliknu v zahajeni
SKAcz(179): vzdyt je to pravda partie sem partie tam
SKAcz(179): qale fakt je ze me desne zmatlo ze sme proti nim nedokazali dohrat cas zpet a tak sem nemel matros vubec a ten horsi se nejak projevil, a lag to dorazil
Alamar(179): neboj kazat vodu a pit vino te nenecham
SKAcz(179): jakou vodu a vino :) ja rozdeluju partie na zajimave a saskarny, to druhe tim se nezabyvam :)
SKAcz(179): kazdy vi ze hraju-li proti 1400 tak si trenuju jen premovy , takovy tym se musi porazet i s damou min :)
SKAcz(179): ale je fakt divne ze sme je nedohnali na cas, asi byl ten lag moc velky
ivanek(179): lag velky nebyl :)
Alamar(179): lag byl jen 16s
SKAcz(179): hmm pak nechgapu ze sme je nedohnali na cas, asi se na tu partii podivam, ale ona to byla matejusova prvni tak byl asi jeste mimo
SKAcz(179): to ne byl pres 20sec urcite
.
Po té se hrál bughouse turnaj za účasti 12 týmů. Systém byl 4 kolový švýcar. Turnaj řídil Remedy. V turnaji hráli:
921 Litovec / 1486 ERADICATAR, 1380 Vulnus / 1316 Felahs
1686 Bugowner / 1312 RedArmySHS, 1662 JohnnyRio / 1370 BuTtAPeCaNrIcAn
1620 KenGriffey / 1606 Eegaliez, 1636 Knochenmuehle / 1691 TieFighter
1581 PoindexterIII / 1835 Vipiu, 1497 Visio / 2045 Biru
1823 DopeCantWin / 1776 MazrimTaim, 2147 Maras / 1529 VanceIII
2104 Ivanek / 1700 Zybasty, 2351 LinusO / 2066 IMGnyce
Turnaj tedy vyhrál hlavní favorit dvojice Linus0 IMGnyce se 4 body z 4.
V turnaji startoval i český hráč Ivanek. Uhrál 2 body z 4. Po vítězství v prvním kole, hrál ve druhém proti LinusO, IMGnyce. V této partii minul Ivanek zajímavou možnost jak potrápit soupeře a mít šanci vyhrát (jeho spoluhráč by s velkou pravděpodobností nepřežil). Ve třetím kole narazili na tým Vipiu, PoindexterIII, Zybasty minul jednoduchý m2 a byla z toho porážka místo výhry.
Krátce po skončení tohoto turnaje se hrál druhý za účasti 8 týmů. Systém turnaje byl každý s každým, turnaj organizovala MessyEmy. Startovali tyto týmy:
1374 Vulnus / 1310 Felahs, 1499 Visio / 1328 RedArmySHS
1669 JohnnyRio / 1489 Damienthorn, 1633 KenGriffey / 1619 Eegaliez
1900 TRUPLAYA / 1383 Conquerer, 1642 Knochenmuehle / 1697 TieFighter
1753 Intoxicated / 1975 SuperGrover, 1840 Sanblas / 2049 Biru
Celý turnaj směřoval k poslednímu 7. kolu, kde se utkali Biru se SuperGroverem o 1 místo. Sledoval jsem všechny partie týmu Biru, Sanblas. V prvních třech kolech podávali otřesný výkon, rozcházeli podezřelé pozice. Souboj o první místo rozhodla Sanblasova neskutečná hrubka. Ve chvíli, kdy SuperGrover stál špatně, Sanblas zahrál tak, aby mu soupeř mohl dát m1.
Předevčírem jsme mohli vidět na FICS hrát moravskou dvojici Ivanek (2069), Wir (1774). Sehráli spolu 15 partií při skore 8:7. Toto je stálo 6 bodů. Hry to byly zajímavé se spoustou zajímavých situací. Wirova schopnost zblbnout soupere je přímo fascinující (jeden vzdal, když si myslel, že dostává mat - druhý pro změnu nevzal dámu, kterou Wir nastavil a místo toho nabídl Wirovi výměnu dam). Slabinou tohoto týmu je schopnost se rychle domluvit, co kdo bude hrát. Wir by si neměl na sebe nechat otáčet vyhrané pozice a ztrácet zbytečně materiál. Pokud toto odstraní mohou hrát mnohem lépe!
Včera pro změnu hrálu spolu dvojice Matejus (2136), Skacz (1899). Sehráli kolem 100 partií. Výsledkem bylo, že ztratili 53 bodů. Skacz dělal neskutečně mnoho chyb. Jejich komunikace byla skoro nulová. Ztráceli i s týmem Vipiu, PoindexterIII. Po té co začali hrát proti týmu GusMcClain (2389), SuperGrover (1996) šel výkon tohoto týmu nahoru a bylo se občas i na co koukat. Bylo to způsobeno tím, že za výhru měli 12 či 11 bodů. Skacz vždy hraje lépe proti silnějším soupeřům.
Na konci dne bylo možné vidět po delší době hrát spolu Fireflyho (2462) s LinusO (2251). Jejich soupeřem byl Bugzilla (2490) s FdTurbem (1858), kterého po 4 partiích vystřídal Venomous (2271). Proti této dvojici sehráli jen dvě partie. Švédský tým všech 6 partií vyhrál, což znamenalo zisk 37 bodů. Bugzilla s FdTurbem měli šanci v jedné partii, ale tu nevyužili.
Řešitelská soutěž průběžné pořadí:
1. Skacz 37b
2. Matejus 9b
3. Ivanek 4b
4-5. Ivos 1b
4-5. Wir 1b
Do řešení úloh se zapojil nový řešitel Wir. Ivoš zase nic neřešil. Sandokanom a úlohy je už ohraná písnička.
Letošní Berlín byl nejsilnějším turnajem v Evropě. Těžko ho něco překoná, neboť na startu se sešla skoro celá evropská špička. Po loňském a letošním turnaji v Berlíně mohu už provést srovnání těchto dvou variant bughousu.
Za deskou (OTB) se hrají v Evropě tři turnaje Berlín (vždy nejsilněji obsazen), Ženeva a Pardubice. Naproti tomu se na FICS skoro nehrají turnaje. Bylo by zajímavé, kdyby se na FICS uskutečnil podobný turnaj dvojic (pravidla by mohly být stejné - švýcarský systém na 9 kol a pak následný vyřazovací systém).
Na FICS se hraje pro zábavu! Mnoho hráčů sehraje velké kvantum partií a tak nevadí, že v některých partiích hrají slabě. Důležité je, aby množství chyb nepřekročilo úroveň zábavnosti. Přístup, kdy se hráč soustředí, aby hrál ve všech partiích dobře je výjimečný. Takovémuto hráči není jedno, že se prohrála vyhraná partie. Ostatní hráči tento přístup nechápou (tento hráč není populární), vždyť se může sehrát dalších 5 partií, kde hráč tuto chybu napraví. Předpoklad, že hráči co dělají tyto chyby na FICS je udělají i při za deskou (OTB) se ukázal jako ne zcela správný. Celá řada hráčů si je vědoma, že se na turnaji hraje jen pár partií a možnost nápravy chyby je malá. Dá se tedy říci, že hra na FICS je mnohem volnější, proti tomu za deskou se každý chce ukázat jen v tom nejlepším světle.
Český bughouse má tyto zástupce: Alamar, Countryman, Doubrava(není na FICS), Ivanek, Ivos, Jiruse, Lojza, Marfy, Matejus, Pecous, Sandokanom, Skacz, Steiner(není na FICS) a Wir. Výčet není úplný chybí tam další češští hráči (o nichž není prakticky slyšet). Výjimkou jsou hráči z Prahy a Náchoda - jež pravidelně hrají Pardubice. Vynechám-li Doubravu a Steinera, kteří nejsou na FICS, zbyde mi 12 hráčů.
Countryman - hraje na FICS občas, jeho elo se pohybuje okolo 1100-1300. Za deskou hraje také jen občas.
Jiruse - Na FICS v poslední době nehraje, za deskou hraje jen když má schopného spoluhráče.
Marfy - Na FICS teprve začíná, za deskou hraje jen občas.
Pecous - Na FICS hraje občas, za deskou hraje pravidelně Pardubice
Alamar - Na FICS si teď nechávám elo 2273, za deskou hraji skoro všechny turnaje.
Ivanek - Na FICS hraje pravidelně, drží si tam elo okolo 2100. Patří mezi oblíbené spoluhráče. Za deskou hraje málo, většinou hraje s Wirem, takže je těžké ho přesněji hodnotit.
Ivos - Na FICS si drží elo okolo 1800, za deskou hraje na drobných turnajích a to většinou se mnou.
Lojza - Na FICS nehraje vůbec. Za deskou hraje jen Berlíně, kde podává velmi slušné výkony a tak dobře reprezentuje český bughouse.
Matejus - Na FICS hraje poměrně pravidelně, v poslední době se dostal zase přes 2100 až na současných 2190. Za deskou hraje na většině turnajů. V Berlíně se někteří lidé ptali, proč nepřijel Matejus (když se mnou vytváří úspěšný tým).
Sandokanom - Na FICS skoro nehraje, za deskou hraje pravidelně.
Skacz - Na FICS měl před Berlínem 2400, stačil spadnout díky svému experimentu až na 1950. V současné době má 2005. Za deskou hraje skoro všechny turnaje, jeho výsledky jsou závislé na tom, kdo s ním chce hrát.
Wir - Na FICS hraje často, drží se tam okolo 1750. Za deskou hraje též často, jeho výsledky jsou většinou průměrné.
Závěrem se dá říci, že český bughouse se stále zlepšuje a má možnost sbírat úspěchy jak na FICS, tak v OTB. Jsou to v podstatě úspěchy celé řady hráčů - stačí zmínit, že tento týden Matejus s Ivankem drželi na FICS jako tým 2100. Jen tak dál!