Alamar's chest

Aktuality

Czech open 2016 výsledky!
| Středa 3.srpna 2016, 17:10

Dne 16. 7. 2016 proběhl další ročník otevřeného mistrovství ČR v bughouse. Den před turnajem překvapil příjezd Američanů do Pardubic (VampyreSlayer a GusMcClain). Bylo to díky časové blízkosti turnaje v Berlíně, který skončil 14 dní před tím. Den před turnajem jsme zjistili, že dojde ke zvýšení konkurence.

Před startem turnaje jsme zjistili, že Limontas (FICS:Maras) má za spoluhráče silného šachistu, řešitele úloh. Tímto se počet favoritů na vítězství snížil. Američané překvapivě nepostavili nejsilnější tým, ale vytvořili dva slabší týmy. V turnaji startovalo 9 týmů, jeden hráč hrál simultánku. Hrálo se každý s každým na 4 partie, tempo bronstein 3 minuty a 2s/tah, s tím že se po první části prohodili soupeři.

Jak se ukázalo tým tvořený VampyreSlayer a hodně pomalým Američanem Johnem R. nebyl konkurence schopný. Druhý tým (FICS: GusMcClain + Veit) hned od startu potvrzoval, že chce bojovat o první místo. V prvním kole překvapila dvojice Krása, Cerha hrála 1:1 s dvojicí Tajovský, Menčík.

V 5. kole dvojice Tajovský, Menčík hrála proti dvojici Lee, Bareett (GusMcClain, Veit) 1:1 a poslala nás Škaloud, Jezbera do 1 bodového vedení v turnaji.

V 7. kole se mi v první partii proti Veitovi nepovedlo zahájení, ztratil jsem pěšce za nic a k tomu zahrál špatný postup, takže jsme prohráli. Ve druhé partii jsme celkem snadno vyhráli, výsledek 1:1 znamenal pokračování našeho vedení v turnaji.

V 9. kole jsme v první partii, když jsem hrál na Menčíka černými se špatně domluvili a tak jsem dostal mat. Ve druhé partii jsme pro změnu celkem snadno vyhráli. Po 9. kolech jsme tedy vedli společně s dvojicí GusMclain, Veit o 1 bod před dvojicí Tajovský, Menčík. Zbytek soupeřů už nabral velkou ztrátu a tak bylo jasné, že o vítězi se rozhodne mezi těmito třemi týmy.

V 10. kole, tedy prvním kole po pauze jsem se dopustil nemožného tahu a tak jsme hráli s dvojicí Prokop, Joukl 1:1 (ztráta se soupeřem, který nevytvoří hrozbu matu se nesmí stávat).

V 11. kole dvojice Tajovský, Menčík hrála jen 1:1 s VampyreSlayer s Johnem R.

V 12. kole jsme hráli také 1:1 s dvojicí Krása, Cerha. Špatně jsme se domluvili a pak už to nešlo zachránit. Marek Krása mi nedal šanci to otočit. Dvojice Tajovský, Menčík ztratila další body po výsledku 1:1 s dvojicí Limontas, Satkus. Vítězství v turnaji se začalo vzdalovat už jsme ztráceli 2 body na GusMcClaina s Veitem, dvojice Tajovský, Menčík ztráceli už 3 body.

V 14. kole došlo k souboji mezi dvojicí GusMclain, Veit a Tajovský , Menčík, která měla napovědět, jak bude vypadat závěr turnaje. Tajovský s Menčík Američany porazili 1,5:0,5, přičemž zbytečně remizovali ve vyhrané pozici pádem obou časů. My jsme ztratili další body po výsledku 1:1 proti dvojici Limontas, Satkus. Škaloud nedokázal proti Satkusovi černými projít, stavěl ho před úlohy a to pro silného šachového řešitele úloh byla hračka. Pozice se mu čím dál více zhoršovala až to skončilo naši porážkou. My jsme v tomto kole snížily ztrátu na na 1,5 bodu a dvojice Tajovský, Menčík na 2 body na Američany.

15. kolo bylo ticho před bouří, soupeři neměli šanci ohrozit ani jeden ze tří vedoucích týmů.

V 16. kole jsme hráli proti Američanům o naději na vítězství v turnaji. Podařilo se nám je celkem snadno porazit 2:0 a dostat se o 0,5 bodu do čela turnaje před Američany a dvojicí Tajovský, Menčík. 17. kolo nic na pořadí nezměnilo.

A tak se šlo na poslední 18. kolo, nám stačilo 1,5 bodu proti dvojici Tajovský, Menčík na vítězství v turnaji, 1:1 na udržení titulu mistra ČR. Američané potřebovali na vítězství v turnaji výsledek 1:1 mezi námi. Tajovský, Menčík potřebovali vyhrát 2:0 pro vítězství v turnaji. V první partii jsme získali výhodu, ale pak jsem začal zbytečně ztrácet materiál a nakonec nepokryl mat a tak jsme prohráli. Ve druhé partii jsem na Tajovského bílými vlítnul, dostal ho pod tlak a bezpečně jsme to dovedli do výhry. Výsledek 1:1 stačil na titul mistra ČR, ale na vítězství bohužel ne.

Celkové výsledky:
Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1.Lee, Barrett26,5157,75
2.Škaloud, Jezbera.26176,75
3.Tajovský, Menčík.25,5171,75
4.Krása, Cerha20107,25
5.Limontas, Satkus.1778,75
6.- 9..............

Vítězem se stala dvojice Lee, Barrett (GusMcClain, Veit) gratuluji ji k tomu. Spoluhráči Dušanovi chci poděkovat za trpělivost s mými nepřesvědčivými výkony v turnaji. Paradoxem je, že Američané prohráli s námi 3:1 a i s dvojicí Tajovský, Menčík 2,5:1,5 a přesto jim to stačilo na první místo. Narozdíl od nás dokázali porážet ostatní týmy 4:0 a to stačilo.

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: pátek 5.srpna 2016, 10:34)
Czech open 2016!
| Pondělí 11.července 2016, 12:22

Dne 16.7. 2016 se uskuteční již 15. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Letos se hraje jako každoročně v sobotu. Tempo bronstein, 3 minuty na partii a 2s za tah (pokud zahrajete do 2s čas se vám vrací na původní hodnotu). Finále by mělo být stejným tempem (i když je možné, že bude rychlejší).

Letos se před turnajem v pátek 15. 7. 2015 a v neděli 17. 7. 2015 koná gathering. Kdokoliv může přijít, zahrát si, potrénovat na turnaj. Při velké účasti by se dal sehrát i nějaký turnaj. Hlavním adepty na zisk titulu mistra ČR je obhájce titulu dvojice Škaloud Jezbera a předloňský mistr ČR Menčík (Wir) + Tajovský (Matejus). Letos by měl turnaj silněji obsazen, neboť Maras by měl mít litevského spoluhráče (asi Buchase).

Největší otázkou je počet účastníků, loňských 9 týmů bylo hodně slabých. Pokud se chcete pobavit přijďte si zahrát. Uvítáme i nováčky, v pátek si to můžete vyzkoušet, rádi Vám objasníme pravidla, ukážeme i nějaké finty do turnaje.

Polička 2016
| Pondělí 11.července 2016, 11:33

Dne 9. 7. 2016 se konal další ročník (pokud se nepletu je to 4. ročník) otevřeného přeboru Pardubického kraje v bughouse. Hraje se v příjemném prostředí, organizace turnaje je velmi dobrá, tak jsme si zase přijeli s Markem Krásou zahrát. V turnaji hrálo jen 5 dvojic, systémem každý s každým na 4 partie (škoda, že se nezúčastnilo více týmů), tempem bronstein 3 minuty na partii a 3s na tah.

V turnaji jsme měli prohrát pouze dvě partie. V první partii Marek Krása proti dvojici Dvořák, Novotný udělal nemožný tah, soupeři si to naštěstí pro nás neuvědomili. V druhé partii proti dvojici Tulis, Shaffer O. jsem prohodil tahy v zahájení a Marek na druhé desce nesmyslně obětoval koně a soupeř u mne dosáhl vyhrané pozice - viz obrázek.

PartiezPolicky Musel jsem zahrát Dxd5 (Jxd5 po Df7+ Kd6 končí matem koněm na e4), po Jxd5+ Ke8 (Kd8 se mi zdálo horší), zahrál soupeř chybné Jxf4 (Jxc7+ s dalším Jxa8 by nechalo černou pozici v ruinách) exf4 Dxf4, následně na druhé desce začal náš soupeř ztrácet materiál, tak jsme to otočili.

Zbytek probíhal už bez větších problémů. Vyhráli jsme s plným počtem bodů (Krása + Jezbera). Další týmy hrály mezi sebou hodně vyrovnaně, partie se občas otáčely nečekaným způsobem. To se promítlo do celkového pořadí.

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1.Krása, Jezbera824
2.Tulis, Schaffer O.410
3.Dvořák, Novotný.48,5
4.Schaffer D., Kastner3,57
5.Simon, Ryšavá.0,52

Doufám, že se uskuteční i další ročník tohoto turnaje. Děkuji pořadateli za příjemný turnaj.

Czech open 2015!
| Čtvrtek 16.července 2015, 11:28

Dne 18.7. 2015 se uskuteční již 14. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Letos se zase hraje v sobotu. Tempo bronstein, 3 minuty na partii a 2s za tah (pokud zahrajete do 2s čas se vám vrací na původní hodnotu). Finále by mělo být stejným tempem (i když je možné, že bude rychlejší).

Letos se před turnajem v pátek 17. 7. 2015 a v neděli 19. 7. 2015 koná gathering. Kdokoliv může přijít, zahrát si, potrénovat na turnaj. Při velké účasti by se dal sehrát i nějaký turnajík.

Hlavním adeptem na zisk titulu mistra ČR je obhájce titulu dvojice Menčík (Wir) + Tajovský (Matejus). Letos mají velkou šanci na celkové prvenství, neboť z Litevců bude přítomen jen Maras a ten hraje s Krásou (FICS:Sandokanom). Tato dvojice by mohla být černým koněm, pokud se jim bude dařit. Do celkové pořadí bude chtít promluvit i já (Alamar) se Škaloudem (Skacz). Budeme spolu hrát na Czech openu po 13. letech.

Diskuze: 5 komentářů, přidat další
(poslední: pátek 17.července 2015, 10:54)
Milán 2014!
| Čtvrtek 20.listopadu 2014, 18:52

Dne 15. 11. 2014 jsme vyrazili (Jezbera+Menčík) na turnaj v Miláně (konal se 16. 11. 2014). Nebyli jsme si jistí, zda všechno proběhne, tak jak bylo deklarováno. Vše bylo zaplaceno, tak jak bylo řečeno (letenky z Vídně do Milána i hotel). 16. 11. 2014 jsme tedy po snídani vyrazili do hrací místnosti (byla zhruba 12 min od hotelu).

V 9:30 jsme začali trénovat s jedním místním týmem. Turnaj měl začít v 10:00, trochu se to protáhlo, tak se začalo až v 10:45. V tréningu jsme soupeře porazili 10:2. Po jeho skončení jsme zjistili, že se jedná o dva hráče z FICS (Nonspiego + Bibbusque) ? představili jsme se navzájem.

Turnaj se hrál podle jejich italské verze bughouse (pěšec se proměňuje na 1. /8. řadě za figuru z ruky nebo zůstává na 1. / 8. řadě). Pravidla měli v italštině i v angličtině vyvěšeny v hrací místnosti. Předpokládala se větší účast, mělo se hrát 20 kol švýcarským systémem. Startovalo 23 týmů (19 italských, 2 německý, 1 německo-nizozemský a 1 český ? my). Hrálo se tedy každý s každým na 5 minut, 1 partie. Za výhru se dávají 3 body, za remízu 1 bod. Každý tým si napsal přezdívku (my Black Dragons) a určil kdo bude mít celý turnaj bílé a kdo černé v týmu. Kolo se startovalo vždy najednou, na základě pokynů hlavního pořadatele. Kdo tam v danou dobu nebyl, měl smůlu, šly mu hodiny. Na turnaj dohlíželi 2 rozhodčí. Věděli jsme, že náš tréningový soupeř (silově jsou na FICS určitě 2100 jako tým) bude náš přímý konkurent, kdo další silný tam je, jsme netušili. Měli tam ještě jednu zajímavou úpravu pravidel. Pokud hráč nepustí hodiny, partie začíná znova, hráč dostane napomenutí a po druhé už mají jako tým o 30 s méně. Turnaj byl vyhlášen jako mistrovství Evropy.

Začali jsme základní část s cílem dostat se vysoko pro nasazení ve vyřazovací části (prvních 16 týmů postupovalo) a mít větší šanci na postup co nejdále. Po 6. kolech se už začalo vyjasňovat, na čele jsme byli my a tým Latina (Nonspiego + Bibbusque) s plným počtem bodů, ostatní už měli ztrátu. Po 13. kolech byla hodinová pauza na oběd (byla zkrácena o 30 min, aby turnaj skončil dle propozic). V té době jsme vedli my s týmem Latina s plným počtem bodů (12b). Za námi byla dvojice Bernd Boetzel + André Sorder (tým: Berlin ? Architekt), Arnoud Bakker (FICS: Masacre) + Elisa Siz (tým: Killer Kukens), Denis Rombaldoni + Axel Rombaldoni (tým: I Rompiballe) s 10 body. Během těchto 13. kol (1 kolo jsme měli volno) jsme pouze 2x měli problém. Soupeři byli proti nám vyhraný a díky své nezkušenosti nám dali jednu šanci a to nepromíjím. V turnaji jsem viděl tak 6 slušných týmů (včetně nás), takže jsme dali cíl být do 3. místa po základní části.

Hned po obědě ve 14. kole jsme snadno vyhráli, neboť soupeři přišli o 3 min déle a takovou výhodu nelze na naší úrovni zahodit. S postupujícími koly bylo jasné, že lze snadno udržet aspoň 2. místo (potencionálně možný snadný postup do semifinále). Podařilo se nám porazit hlavní konkurenty Nonspiega s+ Bibbusquem. Vzápětí je porazili i Bernd Boetzel + André Sorder a tak jsme přehodnotili náš cíl na první místo. Podařilo se nám také snadno vyhrát s dvojicí Arnoud Bakker + Elisa Siz a pak už nám v cestě stály týmy z konce tabulky. Základní část jsme tedy vyhráli s plným počtem bodů (22 bodů z 22 bodů).

Pořadí po základní části (tabulka prvních 10 týmů + 16. a 17. tým):
Pořadí Název družstva Jména hráčů Body
1. Black Dragons Menčík Pavel ? Jezbera Jiří 66
2. Latina Marcello Malloni ? Marco Parpinel 60
3. Berlin Architekt Bernd Boetzel - André Sorder 58
4. Dadabus Danyyil Dvirnyy ? Daniele Genocchio 51
5. I Rompiballe Denis Rombaldoni - Axel Rombaldoni 49
6. Dateci un premio Xia Jie ? Alessio Boraso 48
7. Killer Kukens Arnoud Bakker - Elisa Siz 45
8. Death Star Stefano Ranfagni ? Andrea Stella 45
9. Furrumba Marco Massironi ? Angelo Damia 42
10. Barletta Michele Arcangelo Damato ? Gaia Paolillo 39
... ... ... ...
16. The Solly Squad Veronika Goi ? Solomon Kenneth Terence 24
17. I Runners Filippo Cedriano ? Marco Stefan 18

Byla pauza 30 min a po ní prakticky začal turnaj. Bylo důležité, jak se kdo popasuje s tlakem a možností vyřazení a konce v turnaji. Osmifinále se hrálo na 2 vítězné partie (tedy kdo jako první udělá 2 výhry), přineslo pouze 1 překvapení. Tým Arnoud Bakker + Elisa Siz po základní části 7, vypadnul s 10. týmem.

My jsme narazili na 16. tým Veronika Goi ? Solomon Kenneth Terence , měl to být snadný zápas. Velice rychle jsme získali výhodu na obou šachovnicích. U mne jsem matil koněm a Wir (jeho přezdívka z FICS) měl 15 s na jeho získání. Nejen, že se mu to nepodařilo, ale dostal do horší pozice. Na mé desce jsem nemohl kontrolovat ?tok figur? a tak se partie zvrtla. Měli jsme najednou u Wira prohranou pozici. Byl 10 s minus oproti soupeři našikmo, stál v nekrytelném matu a neměl figury na pořádný protiútok. Poradil jsem Wirovi sérii tahů na které soupeř nedokázal zareagovat tak rychle jak měl a proto se nám podařilo vykrýt u Wira mat. Pak má soupeřka zaváhala a dala mi šanci, tu jsem využil a tak jsme vyhráli. Druhá partie už probíhala bez problémů. Vyhráli jsme 2:0 a šli jsme dál. První cíl byť kostrbatě byl splněn.

Ve čtvrtfinále jsme narazili na italský tým Denis Rombaldoni + Axel Rombaldoni. Věděl jsem o nich, že to tým složený z GM a IM v normálních šachách. V základní části to byl jeden ze dvou týmů co mi dokázal na mé desce zavařit a dostat mne do výrazně horší pozice. Oni hráli týmové zahájení, které znám a které občas hrají ti nejlepší na FICS a končí to taháním v posledních sekundách. Vysvětlil Wirovi co má hrát na své desce, abychom jejich zahájení neutralizovali. Povedlo se to snadno, takže jsme je porazili bez problémů 2:0. Také naši největší soupeři Bibbusque s Nonspigem postoupili do semifinále.

Od semifinále se hrálo na 3 vítězné partie. Narazili jsme na tým Danyyil Dvirnyy ? Daniele Genocchio. To byl ten druhý tým co mi v základní části zavařil. Provedl jsem analýzu v čem problém a změnil na své desce variantu zahájení. Soupeř najednou nevěděl co s tím a tak jsme je snadno porazili 3:0. Náš hlavní soupeř Bibbusque s Nonspigem porazili tým Bernd Boetzel - André Sorder 3,5: 1,5.

Zápas o třetí místo vyhráli překvapivě hladce Danyyil Dvirnyy ? Daniele Genocchio nad dvojicí Bernd Boetzel - André Sorder 3:0. Čekal jsem, že zápas dopadne ve prospěch druhé dvojice, asi se hodně vyčerpali v semifinále.

Došlo tedy k očekávanému střetu dvou nejlepších týmů. Většina diváků na to čekala a i mně bylo jasné, že k tomuto zápasu to směřuje. Wir si myslel, že to bude snadné, já věděl že je to 50 na 50. V tréningu jsme je sice drtili, ale to hráli v opačné kombinaci než v turnaji. Po prohození soupeřů na poslední dvě partie v tréningu jsme 1 prohráli a 1 měli výrazně horší. V první partii Wir ztratil materiál, takže jsme snadno prohráli, takže 0:1. Ve druhé partii se scénář opakoval, takže 0:2. Před třetí partii jsem Wirovi řekl ať nic neztrácí i za cenu, že bude hrát pomaleji. Chvíli jsme hráli a pak jsme se zase dostali do prohrané pozice. Nevsadil bych si nás ani halíř! Zkoušel jsem najít něco, jak soupeře zmást a získat možnost jak vyhrát a stále nic. Nakonec se mi podařilo ?vyčarovat matový útok? a to prakticky nevypouštím. Myslím, že ani velký ?Merlin? by to neudělal lépe (možná trocha ?černé magie? k tomu, možná zafungovalo kouzlo názvu našeho týmu ). Takže 1:2 a žijeme. Ve čtvrté partii jsem dostal Nonspiega pod tlak, podařilo se mi za pěšce brát figury a tak to skončilo jednoduchým matem dámou na f2. Takže jsme srovnali na 2:2 a šance na první místo dál žila. V rozhodující partii Wir získal malou výhodu, pak to vypustil a chtěl figury. V té chvíli jsem zaváhal, rozhodl se mu figury dodat a dostal se tak do nepříjemné pozice. Následně jsem musel zpomalit, což znamenalo horší čas, zahrál hůře obranu a to znamenalo prohru. Prohráli jsme tedy 2:3, takže má chyba nás poslala na druhé místo.

Konečné pořadí:
1. Marcello Malloni ? Marco Parpinel (FICS: Nonspigo - Bibbusque)
2. Menčík Pavel ? Jezbera Jiří
3. Danyyil Dvirnyy ? Daniele Genocchio
4. Bernd Boetzel - André Sorder

Gratuluji vítězi dvojici Marcello Malloni ? Marco Parpinel. Musím poděkovat Wirovi za spolupráci, hrál opravdu dobře a turnaj jsem si užil. Bohužel má chyba v závěru turnaje to rozhodla.

Diskuze: 5 komentářů, přidat další
(poslední: středa 3.prosince 2014, 22:12)
Vídeň 2014!
| Úterý 18.listopadu 2014, 19:44

20. 9. 2014 proběhl ve Vídni turnaj v italské verzi bughouse -pěšec se na 8. řadě proměňuje buď na figuru v ruce nebo zůstane na 8 řaděVýsledky přišli teprve nedávno (minulý týden). Jména hráčů jsem neznal, takže to dávám na internet až v tuto chvíli. Turnaj byl kvalifikací na mistrovství Evropy v Miláně v italské verzi bughouse. Cena byla zaplacení letenek tam a zpět a 2 noci v hotelu. Postupoval pouze vítězný tým.

Startovalo 8 týmů, hrálo se systémem každý s každým na 2 partie. V případě rovnosti bodů by se hrál rozstřel. V turnaji jsme hráli Jezbera (FICS: Alamar) + Menčík (FICS: Wir).

V prvním kole jsme narazili na dvojici co známe z Berlína - Bearli, Architekt. Podařilo se nám těsně vyhrát první partii, druhá už šla snadněji. Výhra 2:0 byla dobrým vstupem do turnaje.

Ve druhém kole jsme snadno vyhráli 2:0 a pouze jeden další tým měl 2 body.

Ve třetím kole jsme hráli proti nepříjemnému, rychlému týmu. Dostali nás pod tlak ve druhé partii a ten pak uplatnili, takže 1:1. Dvoubodový tým - Enöckl/Webersberger zase vyhrál, takže byl o 0,5 bodu před námi (jednalo se místní tým, který pravděpodobně na FICS nehraje).

Ve 4. kole jsme narazili na vedoucí tým a byla z toho zase remíza 1:1. Takže nás 3 kola před koncem nechali o 0,5 zpět a museli jsme doufat v jejich ztrátu.

V 5. kole jsme snadno vyhráli 2:0, čekali nás už pouze slabší soupeři. Naši hlavní konkurenti pouze remizovali a další tým vyhrál, takže 4 z 5 měli hned 3 týmy.

V 6. kole jsme jako jediný vyhráli 2:0, ostatní remizovali a tak jsme kolo před koncem měli náskok 0,5 a postup ve svých rukou.

V 7. kole jsme si to pohlídali, snadno zvítězili 2:0. Ostatní konkurenti sice také vyhráli, ale postup byl v našich rukou.


Konečné pořadí:
1. Jezbera, Menčík 6b z 7
2. Enöckl/Webersberger 5,5b z 7
3. Bötzel/Sander (Bearli, Architekt) 5b z 7
4. Staberhofer/Diermair 4,5b z 7
5. Scheffknecht/Hofbauer 3b z 7
6. Kummer/Holzer 2,5b z 7
7. Zsifkovits/Reyes 1b z 7
8. Unger/Pingitzer 0,5b z 7

Děkuji Wirovi za spolupráci. Přes určitý kostrbatý rozjezd jsme cíl splnili. Aktualita o turnaji v Miláně vyjde tento týden.

Diskuze: 4 komentáře, přidat další
(poslední: středa 19.listopadu 2014, 13:53)
Open Hradec Králové
| Sobota 25.října 2014, 11:47

Dne 18. 10. se v rámci openu Hradec Králové uskutečnil oficiální přebor Královéhradeckého kraje v sezóně 2014-2015. Turnaj měl stanovit přeborníka kraje pro otevřené mistrovství ČR v bughouse v roce 2015. Bohužel to letos časově nevyšlo tradičním účastníkům turnaje a proto v něm hrály pouze 4 týmy. Příští rok to bude snad lepší.

Turnaj se pro nás (Jezbera, Krása) vyvíjel celkem jasně. Od začátku se nám dařilo porážet ostatní soupeře bez větších problémů. Nakonec jsme ztratili jediný bod až na konci turnaje. Marek bohužel zahrál slabě obranu a pak už partii nešlo zachránit. Mnohem dramatičtější byl boj o ostatní místa. Dvojice Škaloud, Kubelová se postupně rozehrávala, mocně dotahovala a skončila s malým odstupem třetí.

Přeborníkem se stal tým Jezbera + Krása, druhý celkově a v kraji byli Rusnák + Flašar.


Zde jsou vidět detailní výsledky:

výsledky

Diskuze: 4 komentáře, přidat další
(poslední: čtvrtek 30.října 2014, 08:13)
Czech open 2015 + bughouse gathering!
| Úterý 22.července 2014, 10:14

Od 10. 7. do 12. 7. 2015 se může konat setkání hráčů v bughouse. Součástí tohoto je sobotní turnaj 11. 7. 2015 v bughouse. Při dostatečném počtu hráčů lze zorganizovat další turnaje. Mohou to být jednotlivci, týmové turnaje v různých tempech. Všichni jste srdečně zváni.

From 10.7 to 12.7 2015, the bughouse chess meeting take place. Part of this is tournament in Saturday. When a sufficient number of players will be present in other days, sure we can organize more tournaments. There can be individuals, team tournaments in different tempos. You are all invited.

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: úterý 12.července 2016, 00:32)
Czech open 2014 - průběh turnaje!
| Pondělí 14.července 2014, 19:29

Brno je králem bughouse pro rok 2014! .

V sobotu 12. 7. 2014 se již hrálo 12. otevřené mistrovství ČR v bughouse (holanďanech). Letošní turnaj v bughouse v rámci Czech openu se poprvé hrál v sobotu a čekalo se co to udělá s účastí. Hrálo 10 týmů stejně jako loni, uvidíme jak to bude vypadat příští rok. Zda se sobota prosadí jako lepší den. Bylo tedy rozhodnuto, že se nebude hrát kvalifikace a půjde se rovnou na finále. To se tak hrálo na 6 partií a bylo to rozděleno na 2 části (nejdříve 3 partie a pak zbytek), tempem 3 minuty na partii a 2s/1tah (bronstein tempo - tedy pokud zahrajete 2s, čas se vrací). Hrálo se zase olympijským způsobem tedy každý bod má cenu, ztráty jsou nepříjemné.

Hlavním favoritem byla litevská dvojice Maras + Xeres. Dalšími adepty na vysoké umístění byly 2 týmy: Šlesinger - Jezbera, Tajovský - Menčík. Černým koněm mohla být dvojice Dušan Škaloud, Krapivin .

Los turnaje byl nastaven, aby to v posledních kolech gradovalo soubojem hlavních favoritů. V 9. a 18. kole jsme hráli s Litevci. Litevci hráli ještě v 7. a 14. kole s dvojicí Tajovský, Menčík.

V prvním kole jsme hráli proti možnému černému koni Škaloud - Krapivin. Pro vstup do turnaje to nebyl ideální soupeř. Začali jsme tedy hned zostra. Podařilo se nám celkem snadno vyhrát všechny 3 partie, ostatní favorité Litevci a Tajovský s Menčíkem také vyhráli 3:0.

Ve druhém kole jsme hráli proti německé dvojici Diehlmann - Ciolek. Zápas probíhal v poklidu, soupeři hráli pomalu, takže vždycky "smutně konstatovali, že je konec". Zbývající favorité také vyhráli 3:0.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Stodola - Stodola. Probíhalo to zase bez větších problémů a vyhráli jsme zase hladce 3:0. Tajovský, Menčík taktéž vyhráli 3:0. Litevci vyhráli s černým koněm turnaje Škaloud, Krapivin 2:1 a zaznamenali tak první ztrátů z favoritů.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Krása - Doubrava. První partii jsme vyhráli trochu s obtížemi, oproti předchozím soupeřům. Druhá partie, kdy jsem měl bílé se zvrtla. Hrál jsem totiž pouze na svou desku, díky tomu Marek skřípnul Ivoše. Pozice u Ivoše se pořád zhoršovala, pak jsem mu poradil blbý tah do obrany a bylo vymalováno, takže 1:1. Třetí partii jsme horko těžko vyhráli, stáli zase na prohru. Výsledek 2:1, vzhledem k výhrám obou zbývajících favoritů 3:0 byl nepříjemnou komplikací.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Tajovský - Menčík. Začal důležitý zápas o další průběh turnaje. Podařilo se nám celkem rychle vyhrát první 2 partie, v obouch jsem dal Menčíkovi mat. Ve třetí se mi nepovedlo zahajení, pozice pak na obou deskách se zhoršily, prohráli jsme, takže 2:1. Výsledek to byl nadějný, netušil jsem, co nás čeká za horor v dalším průběhu turnaje. Litevci vyhráli 3:0, takže se ujali o 1 bod vedení.

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Tesař - Zigmund. Probíhalo to hladce, vybírali jsme si na které desce vyhrajeme. Vyhráli jsme 3:0, oba favorité též vyhráli 3:0.

Sedmé kolo jsme hráli proti dvojici Šimon - Ryšavá . Probíhalo to hladce, vybírali jsme si na které desce vyhrajeme. Vyhráli jsme 3:0, zbývající favorité se utkali mezi sebou. Probíhal tak další vrchol turnaji. Litevci vyhráli 2:1, měli stejně bodů jako my a o 2 body více než dvojice Tajovský, Menčík.

V 8. kole jsme hráli proti dvojici Šmajzrová - Dudla. Probíhalo to hladce, vybírali jsme si na které desce vyhrajeme. Vyhráli jsme 3:0, Litevci též vyhráli 3:0. Výhra dvojice Tajovský, Menčík 3:0 nad dvojicí Škaloud, Krapivin se rozhodně nečekala.

V 9. kole jsme hráli proti litevské dvojici Maras + Xeres. Byl to jeden z prvních vrcholů turnaje. V první partii se nám podařilo u Ivoše získat výhodu, tu jsme zvětšili a nakonec hladce vyhráli. Ve druhé partii jsem dosáhl vyhrané pozice proti Xeresovi, vypustil jsem ho a Maras Ivoše mohl zmatit. Ve třetí partii jsme měli na obou šachovnicích výhodu. U Ivoše se zvětšovala, ale zahrál jsem to u sebe nepřesně. Vše jsem dovršil nemožným tahem. Uhrát 1 bod ze 3 vyhraných partii je málo. Litevci tak byli v polovině turnaje o 1 bod první před našimi dvojicemi.

V desátém kole jsme zase hráli proti možnému černému koni Škaloud - Krapivin. Podařilo se nám celkem snadno vyhrát první partii. Ve druhé partii se mi nepovedlo zahájení, pak už jsem se z toho nedostal, takže 1:1. Třetí partii jsme vyhráli zase snadno, takže 2:1. Ostatní favorité Litevci a Tajovský s Menčíkem vyhráli 3:0. Utrpěli jsme tedy nepříjemnou ztrátu v boji o celkové umístění.

Ve 11. kole jsme hráli proti německé dvojici Diehlmann - Ciolek. Zápas probíhal v poklidu, soupeři hráli pomalu, takže vždycky "smutně konstatovali, že je konec". Zbývající favorité také vyhráli 3:0.

Ve 12. kole jsme hráli proti dvojici Stodola - Stodola. Probíhalo to zase bez větších problémů a vyhráli jsme zase hladce 3:0. Tajovský, Menčík taktéž vyhráli 3:0. Litevci vyhráli s černým koněm turnaje tentokrát Škaloud, Krapivin 3:0 a vylepšili si tak svoji pozici.

Ve 13. kole jsme hráli proti dvojici Krása - Doubrava. Tentokrát jsme si stanovili jasnou strategii a snadno jsme vyhráli. Nedali jsme jim stín naděje. Oba zbývající favorité vyhráli 3:0.

V 14. kole jsme hráli zase proti dvojici Tajovský - Menčík. Začal důležitý zápas o konečné umístění v turnaji. V první partii se mi nepodařilo zahájení, pak se to zhoršilo na obou deskách, následně jsme tedy prohráli, takže 0:1. Ve druhé partii jsem získal proti Menčíkovi výhodu. Pak jsem spáchal hrubku a partie se otočila, takže 0:2. Ve třetí partii se nám to nepodařilo na obou deskách, takže 0:3. Tím v podstatě pro nás skončil boj o první dvě místa. Byl to debakl. Litevci proti Stodolům zavahávali a vyhráli jen 2:1. Dvojice Tajovský, Menčík byla najednou ve hře o celkové prvenství, měli stejně bodů s Litevci.

V 15. kole jsme hráli proti dvojici Tesař - Zigmund. Probíhalo to hladce, vybírali jsme si na které desce vyhrajeme. Tajovský, Menčík vyhráli 3:0, Litevci zaváhali proti dvojici Krása Marek, Doubrava. Marek tak potvrdil svoji tradiční roli ?Janošíka? (umí obrat silné týmy o klíčové body). Tajovský, Menčík najednou o 1 bod vedli.

V 16. kole jsme hráli proti dvojici Šimon - Ryšavá . Probíhalo to hladce, vybírali jsme si na které desce vyhrajeme. Vyhráli jsme 3:0, zbývající favorité se utkali mezi sebou. Probíhal tak další vrchol turnaji. Litevci zase vyhráli 2:1, měli stejně bodů dvojice Tajovský, Menčík, ale měli lepší vzájemný zápas a to jim dávalo výhodu při rovnosti bodů.

V 17. kole jsme hráli proti dvojici Šmajzrová - Dudla. Probíhalo to hladce, vybírali jsme si na které desce vyhrajeme. Vyhráli jsme 3:0, Litevci též vyhráli 3:0. Výhra dvojice Tajovský, Menčík 2:1 nad dvojicí Škaloud, Krapivin byla málo z pohledu boje o první místo.

V 18. kole jsme hráli proti litevské dvojici Maras + Xeres pouze o čest. Zároveň jsme rozhodovali o tom, kdo bude první. Dvojice Tajovský ? Menčík vyhrála 3:0, takže čekala jak dopadne náš zápas. V první partii se mi podařilo postavit vyhranou pozici, akorát moc pomalu. Ivoš musel dohrávat hodně tahů. Skončilo to tím, že Xeres spadnul a Maras následně dal mat Ivošovi. Po krátké debatě tedy remíza. Ve druhé partii se mi to nepovedlo, takže jsme prohráli, takže 0,5:1,5. Ve třetí partii jsem zase dosáhl vyhrané pozice, pak jsme se nedomluvili s Ivošem jak to hrát dál. Na chvíli jsem zastavil, zapoměl na čas a spadnul jsem ve vyhrané pozici (byl tam už m3). Výsledek 0,5:2,5 byl hodně krutý vzhledem k průběhu. Navíc jsme touto prohrou rozhodli o tom, že první skončili Litevci a dvojice Tajovský, Menčík skončila druhá.

Toto jsou celkové výsledky:
1. LIMONTAS - CHOCENKA 47.5
2. TAJOVSKÝ - MENČÍK 47.0
3. ŠLESINGER - JEZBERA 43.5
4. ŠKALOUD - KRAPIVIN 38.0
5. KRASA - DOUBRAVA 32.0
6. STODOLA - STODOLA 22.0
7. DIEHLMANN - CIOLEK 15.5
8. TESAŘ - ZIGMUND 13.0
9. ŠMAJZROVÁ - DUDLA 7.0
10. ŠIMON - RYŠAVÁ 4.5

Musím pogratulovat celkovým vítězům litevské dvojici MARAS + XERES, hráli dobře a občas měli nezbytné štěstí. Můj předpoklad, že jsou hlavními favority se ukázal jako zcela správný. Titul mistra ČR zcela zaslouženě získala brněnská dvojice Tajovský, Menčík. Hráli dobře a šli metodicky za svým cílem. V podstatě nás přejeli jako ?parní válec?.

Děkuji svému spoluhráči Ivošovi, za hru, zahrál jsem si dobře. Místy jsem to hrál slabě, takže jsem nám zkazil šanci na lepší výsledek. Jako architekt naší strategii jsem zcela selhal, vymyšlené postupy se ukázaly jako zcela neefektivní. Ukázalo se, že pojetí týmové strategie, tak jak jsem jej vymyslel je neprůchodné. Po několika letech se nám soupeři zadaptovali a snadno nás přejeli. Pro příští rok je nutné udělat zásadní změnu koncepce (? zásadní revoluci? ), i za cenu případného neúspěchu v příštím roce.

Diskuze: 8 komentářů, přidat další
(poslední: úterý 22.července 2014, 12:55)
Czech open 2014!
| Sobota 5.července 2014, 11:20

Dne 12.7. 2011 se uskuteční již 13. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Letos pozor změna hraje se v sobotu. Vrací se zpět k tempu bronstein, tempo 3 minuty na partii a 2s za tah (pokud zahrajete do 2s čas se vám vrací na původní hodnotu). Finále by mělo být stejným tempem (i když je možné, že bude rychlejší).

Letos bude zajímavé jak se promítne změna termínu na sobotu na počtu dvojic. Hlavním favoritem na celkové vítězství jsou zase Litevci, i když letos přivezou druhou nejsilnější dvojici Maras + Xeres.

Hlavním adeptem na zisk titulu mistra ČR na druhou stranu dvojice Menčík (Wir) + Tajovský (Matejus). Při střetnutí na FICS před pár dny nás celkem snadno porazili. Vzhledem k naši nerozehranosti bude 2. místo naše maximum.

Diskuze: 7 komentářů, přidat další
(poslední: úterý 8.července 2014, 09:47)
<< novější | starší >>
zpět