Alamar's chest

Aktuality

Czech open Pardubice - bughouse 2019 - výsledky!
| Úterý 16.července 2019, 22:14

Dne 13. 7. 2019 se konalo v rámci Czech openu další otevřené mistrovství ČR v bughouse (holanďanech). V turnaji startovalo 16 týmů, poprvé hráli dva simulující týmy. Oproti loňsku došlo k nárůstu týmů, což je jen dobře. Protože kvůli mistrovství Evropy mládeže se muselo končit před 14:00, došlo k úpravě propozic. Místo bronsteinu 3 minuty/ 2s na tah se hrálo tempo bronstein 2 minuty/ 2s na tah. Hrálo se systémem každý s každým na dvě partie v základní části (tedy 30 partii). První čtyři týmy postoupily do finále, kde sehrály mezi sebou další dvě partie (tedy 6 partii). Hrálo se olympijským systémem, kdy se sčítají získané body a finále se přičetlo k bodům získaným v základní části. Po několika letech startovala v turnaji silná náchodská dvojice a tak byl turnaj o to zajímavější. Otázkou bylo, kdo postoupí ze 4. pozice? Podaří se to simulujícímu Dušanovi Škaloudovi?

Začátek turnaje začal pro náš tým Jezbera, Šlesinger děsivě. V prvním kole jsme se utkali s naším přímým konkurentem dvojící Tajovský, Menčík. Začalo se hrát a pak se po chvíli zjistilo, že není nastavený bronstein, ale fischer. Prestože šlo zjistit, jaký čas by se měl nastavit, tak se partie stornovala (byla to vyhraná pozice za nás). Toto nás rozhodilo, do toho soupeři nové partii změnili styl hry a celkem bez odporu jsme prohráli 2:0. Litevská dvojice Limontas, Chocenka hladce vyhrála 2:0.

Ve druhém kole jsme hráli proti polské dvojici Tarkovski, Dytman. Zlý sen bohužel pokračoval. První partii jsme měli vyhranou, soupeři hráli pomalu a pak se to stalo. Ivošovi vadilo, že má jako černý hodiny uprostřed. Se svolením soupeře je přemístil na kraj, za svou šachovnici. Koukám na něj co to dělá a než mi během pár vteřin došlo co to znamená, tak už se odehrál na jejich desce tah a byly zmáčknuty hodiny. Touto akcí dal své 2 minuty soupeři a vzal si místo toho jeho 1 minutu. Díky tomuto, to co bylo vyhrané se otočilo. Už nešlo u něj stát. Takže jsme prohráli a skóre 0:3 znamenalo konec hry na první místo. Takovou formu, abychom vše válcovali jsme v sobotu neměli a cokoliv jiného nestačilo. Druhou partii jsme sice vyhráli, ale výsledek 1:1 byl hodně slabý. Naši další dva konkurenti vyhráli 2:0. Navíc i Náchod měl 4 body, takže situace byla dost složitá.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Blažek M., Blažek T. Vyhráli jsme hladce 2:0 a stejně tak hráli i ostatní konkurenti.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti náchodské dvojici Čechura, Cerha. V první partii jsme měli u mne výhodu a přes trocu kostrbatou realizaci ji vyhráli. Ve druhé partii to bylo mnohem napínavější. Pozice byla vyrovnaná, pak se to u mne obrátilo, zahrál jsem to nepřesně a byl z toho matový útok. Soupeř mne několikrát vypustil a tak jsme se štěstím vyhráli 2:0. Litevci hráli s Tajovským a Menčíkem 1:1. Snížili jsme tak o něco ztrátu na čelo tabulky.

V pátém kole jsme hráli proti simulujícímu hráči Vyrovshchikov. Partie byly proběhly v klidu a tak jsme snadno zvítězili 2:0. Ostatní 3 týmy též zvítězily 2:0.

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Juchelka, Štoček. Vyhráli jsme snadno 2:0 a stejně tak i ostatní 3 týmy.

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Krása, Bartoš. Byla to další výhra 2:0. Tajovský s Menčíkem vyhráli taktéž 2:0. Litevci porazili Náchod 2:0 a pomalu odstřihli dalšího soupeře z boje o první místo.

V osmém kole jsme narazili na hlavního favorita turnaje litevskou dvojici Limontas, Chocenka. V první partii jsme u Ivoše dosáhli vyhrané pozice, akorát jsme se tam špatně dohodli při macení a zbytek partie už byl jen zbytečným taháním. Druhá partie se nepovedla a tak výsledek 2:0 byl koncem „malé naděje na první místo“. Ostatní dvě dvojice vyhráli 2:0.

V devátém kole jsme narazili na dvojici Madajczak, Zevebiec. Vyhráli jsme trochu kostrbatě 2:0. Litevci i Náchod vyhráli též 2:0. Tajovský s Menčíkem hráli proti ukrajinské dvojici Skliarov – Rytenko jen 1:1. Na poli proměny nasadili koně, ale soupeři trvali na tom, že česky to nestačí říci a tak je to dáma. Ustoupili jim a tak na to prohráli.

V desátém kole jsme hráli proti dvojici Pytlík , Jursa. Vyhráli jsme zase 2:0, stejným výsledkem vyhráli i Litevci a Tajovský s Menčíkem. Náchod překvapivě ztratil a hrál jen 1:1.

V jedenáctém kole jsme hráli proti dvojici Skalický, Krejčí. Byla z toho další výhra 2:0. I ostatní konkurenti vyhráli 2:0.

Ve dvanáctém kole jsme narazili na simulujícího Dušana Škalouda. V první partii jsem ukolébal jeho ostražitost a tak jsme hoo porazili. Ve druhé partii jsem bohužel udělal blbé rozhodnutí, vyměnil dámy a tak jsme u Ivoše prohráli. Nebyla to má poslední chyba. Výsledek 1:1 nám výrazně zmenšil šance i na druhé místo a boj titul v ČR.

Ve třináctém kole jsme hráli proti dvojici Skliarov, Rytenko. Vyhráli jsme 2:0, stejně tak i ostatní konkurenti.

Ve črtnáctém kole jsme hráli proti dvojici Skuthan, Kastner. Byla z toho další výhra 2:0, stejně vyhráli Litevci i Tajovský s Menčíkem. Náchod zase překvapivě ztratil a hrál jen 1:1.

V patnáctém kole jsme hráli proti dvojici Stodola M., Stodola J. Opět jsme vyhráli 2:0. Litevci hráli se Škaloudem jen 1:1. Tajovský s Menčíkem s Náchodem taky 1:1.

Pořadí po základní části bylo následující:

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Limontas, Chocenka 28375,5
2. Tajovský, Menčík27359
3. Jezbera, Šlesinger24288,5
4. Čechura, Cerha M. 23276
5.Škaloud21,5250,3
6. Skalický, Krejčí 16189,5
7. Skliarov, Rytenko16160,5
8. Krása, Bartoš13,5132,8
9. Skuthan, Kastner12118,5
10. Tarkowski, Dytman 12116
11. - 16. ...............

Do finále tedy postoupili Litevci s bodovým náskokem na dvojici Tajovský, Menčík. My už jsme ztráceli 4 body a Náchod ještě o 1 bod více. Šance na druhé místo byla jen minimální. Bylo pootřeba vytěžit 5 bodů minimálně, spíše 5,5 bodu.

První zápas jsme hráli proti dvojici Tajovský, Menčík. Dosáhli jsme vyhrané pozice a pak vypadl čas na hodinách. Naštěstí se to natáčelo, tak se podle záznamu nastavil. Vyhráli jsme i druhou partii a snížili tak ztrátu na druhé místo na 1 bod. Litevci přejeli Náchod 2:0 a bylo tak skoro rozhodnuto o prvním místě, měli najednou 3 body náskok.

Druhý zápas jsme hráli proti Litevcům, byl potřeba aspoň 1 bod, nejlépe aspoň 1,5 a víc. V první partii jsem zvolil špatnou variantu zahájení a pak už jsme to neuhráli. Škoda, neboť Ivoš stál zrovna dobře. Ve druhé partii jsem tak dlouho tlačil na Chocenku až jsem prošel a tak jsme hráli 1:1. Náchod hrál s Tajovským s Menčíkem 1:1, což sice ponechalo rozdíly, tak jak byly, ale škoda že Náchod nevyhrál. Litevci už byli vítězem turnaje.

Třetí zápas jsme hráli proti Náchodu. Pouze výhra 2:0 nám nechávala naději na druhé místo. V první partii Čechura dostal pod tlak Ivoše a z toho rezonoval i tlak Cerhy na moji pozici. U Ivoše jsme to ubránili, můj soupeř to zahrál nepřesně a tak jsem se dostal k matovému útoku na něj. Ivoš bohužel nevyměnil dámy, což byla rychlá výhra. V časovce mi pak šly figury moc pomalu, takže jsem prohrál na čas a byl konec nadějí. Druhou partii jsme už vyhráli a tak to skončilo 1:1. Tajovský s Menčíkem nabídli výsledek 1:1 Litevcům ti to přijali a tak by nám výhra 2:0 stejně nestačila, takže to bylo jedno.

Vítězem turnaje se stala litevská dvojice Limontas, Chocenka s 32 body . Druhý byli Tajovský s Menčíkem s 29 body, stali se mistry ČR v bughouse pro rok 2019. Třetí jsme byli my Jezbera, Šlesinger s 28 body a čtvrtý byli Čechura, Cerha M. s 25 body. Vítězům i mistrům ČR gratuluji k jejich výkonu.

Na závěr bych chtěl poděkovat svému spoluhráči Ivošovi za spolupráci. Nezastihla nás top forma, takže příští rok. Litevci přijedou pravděpodobně získat třetí vítězství za sebou. Pokud je má někdo zastavit, tak je musí porazit v přímém souboji (výsledek 2:2 nestačí). Litevci umí neztrácet zbytečně body, takže české týmy, které se mezi sebou pomlátí a do toho ztrácí zbytečně můžou uspět jen přes výhru v zápase proti Litevcům.

Czech open Pardubice - bughouse 2019!
| Pátek 5.července 2019, 11:51

13. 7. 2019 se koná v Pardubicích 18. ročník turnaje v holanďanech (bughouse - v tomto případě 17. ročník). Je to otevřené mistrovství ČR v této disciplíně. Hraje se tempem Bronstein 2x 3 minuty + 2s/tah. Máte rezervu 3 minuty a pokud zahrajete do 2s, máte pořád stejný čas. Všichni jste srdečně zváni. Před turnajem je možnost si v pátek zahrát a vyzkoušet, jak Vám to jde.

Otázkou je, kolik týmů se letos zúčastní. Zda přijede někdo ze zahraničí jako překvapení, jak už se párkrát stalo. Hlavním favoritem na výhru je litevská dvojice Limontas (FICS: Maras), Chocenka (FICS: Xeres) obhájci z loňska. Mezi favority se bude počítat i brněnská dvojice Tajovský, Menčík (Matejus, Wir). My Jezbera, Šlesinger (Alamar, Ivos) se budeme snažit být "černým koněm turnaje". Překvapením bude i to s kým bude hrát Škaloud. Zda dá zase simul nebo bude mít silného zahraničního spoluhráče. Pak tam budou týmy, co budou svoji hrou vytvářet napínavý boj o čelo tabulky.

Berlin 2019 - česká výprava!
| Pondělí 1.července 2019, 15:08

Po několika letech jsme zase vyrazili do Berlína. Dne 22. 6. 2019 se uskutečnil již 18. ročník Berlínského turnaje. V turnaji startovalo 16 týmů. Měli jsme dva české týmy ( Alamar + Ivos a Wir + Sandokanom), což už se dlouho nestalo. Přijeli jsme v pátek večer a po ubytování vyrazili na tréninkové místo do kavárny. V kavárně moc hráčů nehrálo a i síla soupeřů byla dost slabá. Krom toho se muselo končit o půlnoci.

Při pohledu na startovní listinu bylo jasné, že naším cílem bude hrát o třetí místo po základní části a mít přijatelného soupeře do čtvrtfinále. Hrálo se 9 kol švýcarským systémem na 4 partie (proti každému soupeři 2 partie). I druhý český tým měl mít předpoklady postoupit mezi prvních 8.

V prvním kole jsme narazili na dvojici TheBestGirl, Baerli. Očekával jsem celkem těžký souboj na začátku turnaje. Partie probíhali pohodovým způsobem. Soupeři nekladli odpor, hráli místy pomalu a tak jsme hladce vyhráli 4:0.

V druhém kole jsme narazili na tradiční účastníky turnaje dvojici Tiberius - Saticolev. Naposledy proti nim to bylo jednoduché, za ty roky se výrazně zlepšili. V první partii se dobře domlouvali a nám se nepovedlo jim časově odskočit a tak se tahala časovka. Tu jsme nezvládli a prohráli. Pak jsme zaznamenali dvě hladké výhry. Ve čtvrté partii se soupeři zase drželi a porazili nás v další časovce. Výsledek 2:2 nás moc nepotěšil, i když neměl velký vliv na naše pořadí na konci.

V třetím kole jsme narazili na dvojici Zola, Ludeo. Byly to pohodové partie bez jakýchkoliv komplikací. Vyhráli jsme rychle a snadno 4:0.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Rezacz, Kiboplaying. První dvě partie jsem hrál na Rezacze a celkem rychle jsme je prohráli. Měli jsme horší pozice i čas a to proti takovému týmu nejde uhrát. Ve třetí partii jsme se prohodili, Ivoš Rezacze v zahájení dostal pod tlak a začal ho zvyšovat (bylo to perfektně sehrané zahájení). Ve čtvrté partii jsme měli zajímavou pozici, akorát jsme to nezahráli přesně, takže 1:3. Bod jsem bral jako minimum, takže plán jsme splnili.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Firefly, Marv. První dvě partie měli celkem rychlý průběh, Firefly zaskočil Ivoše v zahájení a pak už to bylo nehratelné. Pak jsem hrál na Fireflyho já. Ivoš dostal Marva pod tlak. Firefly si myslel, že mi dává mat a zahlásil, že 2 koně matí. Věděl jsem, že bez dámy tam nic není. Marv je vzal, ale za totální oslabení své pozice, tohle už nevypouštíme. Ve čtvrté partii jsme měli zajímavou pozici, akorát jsme to zase nezahráli přesně, takže 1:3. Chtěl jsem uhrát 2:2, takže tohle bylo málo. Na druhou stranu jsme po 5 kolech za sebou nejtěžší soupeře a po přestávce už stačilo ve zbývajících 4 kolech uhrát požadované body. Wir se Sandokanomem se poprvé dostali před nás v průběžném pořadí.

V šestém kole našimi soupeři byli LilWeezy, Architect. V první partii jsme si nepohlídali čas a oba spadli, takže naše první remíza. Druhou partii jsme celkem snadno vyhráli, Architekt dostal jednoduchý mat. Ve třetí partii jsme to vypustili, pak měli horší pozici, Ivoš dal šach a soupeř ho přehlédnul, takže jsme lacino získali další bod. Čtvrtá partie byla zase jednoduchá, takže 3,5:0,5. Wir se Sandokanomem dostali 4:0, takže jsme tyhle soupeře udrželi za nima.

V 7. kole jsme hráli proti dvojici Yurij, Kurz. Zápas kromě remízy v první partii (měli jsme to vyhrané, akorát jsme to vypustili a tak zase spadly oba praporky) probíhal bez větších problémů. Výsledek 3,5:0,5 byl dobrý, neboť upevňoval naši třetí pozici. Wir, Sandokanom se drželi na 4. Pozici díky výhře 4:0 nad dvojicí RalfiZoller, Cosinus.

V 8. kole došlo na pikantní souboj českých týmů. Hrálo se to v uvolněném duchu, hodně se útočilo a moc nebránilo. V partiích se objevilo hodně chyb, takže jsme vyhráli jen 2,5:1,5. Bod z posledního kola nám zajišťoval třetí místo. Wir se Sandokanomem museli uhrát aspoň 2 body pro udržení 4. pozice nebo 1,5 pro získání 5. místa.

V posledním kole jsme hráli proti německé dvojici Bittorf, Schoewel. Zápas to byl jednoduchý, rychle jsme vyhráli 4:0. Wir se Sandokanomem mezitím hráli proti dvojici Baerli, TheBestGirl. První dvě partie prohráli, naštěstí pak následně 2 vyhráli, takže výsledek 2:2 jim udržel 4. místo.

Pořadí Jména hráčů Body
1. KiboPlaying, Rezacz 32
2. Firefly, Marv32
3. Alamar, Ivos25,5
4. Wir, Sandokanom 20,5
5.LilWeezy, Architect20,5
6. Ludeo, Zola 20
7. Yurij, Kurz19,5
8. Masacre, Samson19,5
9. Saticolev, Tiberius18
10. Baerli, TheBestGirl17
11. - 16. .........

Prvních 8 postoupilo do finále, zbytek čekal na dohrání čtvrtfinále, aby se mohli zapojit do B finále (vítěz dostával pohár). Čtvrtfinále se hrálo na prvních pět výher.

Čtvrtfinále
První tým Druhý tým Výsledek
KiboPlaying, Rezacz Masacre, Samson 5:0
Firefly, Marv Yurij, Kurz 5:1
Alamar, Ivos Zola, Ludeo 5:0
Wir, Sandokanom LilWeezy, Architect 4:5

Náš zápas (Alamar + Ivos) proti dvojici Ludeo, Zola probíhal hodně snadno. Soupeři hráli hodně pomalu, takže to bylo rychle 5:0. Nejrychlejší čtvrtfinále ze všech hraných. Splnili jsme, tak dílčí cíl postup do semifinále.

Jako poslední se hrál zápas mezi Wirem se Sandokanomem proti dvojici LilWeezy, Architect. Wir se Sandokanom vedli 3:0, pak nechali soupeře srovnat na 3:3. Následně zaskórovali a vedli 4:3. V další partii Wir matil, akorát minul mat (J@b4+ bylo správně a po J@c5+ přišlo Sxc5. Kůň pak Marka zmatil). Rozhodující partii nezvládli a tak prohráli 5:4.

Tento zápas náramně bavil diváky. Marv říkal, že je škoda, že se to nehrává, že by to byla dobrá reality šou. Dále říkal, je jasné, kdo je vůdcem týmu. Pár hlášek Sandokanoma ze zápasu: „Wire musíš matit, já jsem mrtvej.“ „Jestli prohrajem Wire, tak mi kupuješ panáka“. „Wire stůj a nehraj.“ „Wire hlavně fast.“

Pak se začalo hrát semifinále, hrálo se na prvních 7 výher. Také se začalo hrát B finále, které s trochou štěstí vyhráli Wir se Sandokanomem. 3x hráli 1:1, naštěstí jejich soupeři v posledním kole prohráli 2:0 a tak vyhráli s bodovým náskokem.

Semifinále
První tým Druhý tým Výsledek
KiboPlaying, RezaczLilWeezy, Architect7:2
Firefly, Marv Alamar, Ivos 7:0

My jsme začali hrát proti dvojici Firefly, Marv. Proti nim jsem chtěl hrát, protože jsem věřil v možnost uhrát nějaké body. V první partii jsem zahrál blbej tah v zahájení a bylo tak po 6 tazích proti FF hotovo. Další dvě partie se nám nepovedly, takže to bylo rychle 3:0. Ve čtvrté partii Ivoš matil pěšcem, bohužel jsem ho nevzal a soupeři zastavili a za chvíli nás porazili. Pátá partie se nepovedla týmově, hráli jsme nesynchronní pozici. Tou dobou jsem stál s FF lépe. V 6. partii jsem si neřekl o pěšce, co matil, viděl jsem to pozdě a tak jsme zase prohráli. Sedmou partii jsme hladce prohráli, takže výsledek 0:7 byl hodně krutý.

Zápas o třetí místo

Hrálo se zase na prvních 5 výher. O třetí místo jsme hráli proti dvojici LilWeezy, Architect. Celkem snadno jsme vyhráli první dvě partie. Ve třetí partii jsme stáli špatně u mne (s 20s minus bych to nepřežil), Architect si nechal dát od Ivoše mat a LilWeezy rezignovaně mávnul rukou. Další dvě partie už byly jednoduché. Takže jsme vyhráli 5:0 a skončili třetí.

Zápas o první místo

Před finále jsem favorizoval dvojici KiboPlaying, Rezacz. Hrálo se na prvních devět výher. Výsledek to potvrdil, ale zápas byl dramatičtější, než jsem čekal. Polská dvojice (KiboPlaying, Rezacz) se rychle ujala vedení 2:0. Firefly tou dobou vypadal bezradně. Následně začal řídit více Marva a najednou to 4:2 pro Fireflyho s Marvem. Následně si vzal Marv první time-out (každý tým měl nárok na dva ve finále). Přestávka prospěla lépe Polákům, neboť otočily zápas sérií 5 výher na 7:4. Tou dobou se zase Firefly s Marvem nechytali. Pak Firefly s Marvem začali tahat rychleji a díky tomu snížili na 7:5. Následně Poláci zvýšili na 8:5. Firefly s Marvem tahali dál rychle a strategie Poláků přestala fungovat. Občas se nedokázali dobře domluvit. Firefly s Marvem tak snížili na 8:7. Následující partie rozhodla o celém zápase, Marv nasadil pěšce na blbé pole (dal pěšce na g3 nejdříve a místo p@b2 a p@c2 měl jen pěšce na b2), Poláci zastavili, měli lepší čas o pár vteřin a pak to snadno dotáhli do konce a vyhráli 9:7. Ukázalo se, že Marv občas dělá zbytečné chyby a to pak nestačí na dobře zkoordinovaný tým. Vítězem se tak stala dvojice: KiboPlaying, Rezacz. Gratuluji.

KONEČNÉ POŘADÍ
  1. KiboPlaying, Rezacz
  2. Firefly, Marv
  3. Alamar, Ivos
  4. LilWeezy, Architect
  5. Wir, Sandokanom
Slovo na závěr

Po skončení turnaje se mělo jít do planetária (zdarma), akorát turnaj skončil déle a tak se vyhlašovalo v komorní atmosféře pár lidí a nestihli jsme návštěvu planetária. Pak jsme ještě zašli do místa na trénink, tam moc lidí nebylo (kromě Poláků a pár slabých nadšenců). Protože to byla kavárna, tak bylo podmínkou si něco objednat, aby se tam mohlo hrát. V neděli byl trénink u kostela venku. Bylo tam vzhledem ke stromům příjemně, akorát WC bylo dost šílené. Trénink za přítomnosti Fireflyho, LilWeezyho a Poláků byl o hodně přínosnější. Na závěr bych chtěl poděkovat Ivošovi za příjemnou hru a dobrou spolupráci.

Haloween v Ostravě aneb Ostravský koník 2019!
| Sobota 4.května 2019, 18:55

Vím, kdy je haloween, takže se nejedná o překlep, ale nejvýstižnější pojmenování událostí v Ostravě. Když to řeknu malinko nadneseně, tak filmy s Freddy Kruegerem by vám připadaly jako slaďák, oproti tomu, jak turnaj probíhal.

Rok se s rokem sešel a zase jsme s Markem Krásou vypravili na každoroční turnaj v holanďanech v Ostravě. Turnaj se začíná po dohrání kola, letos se opět konal 30. 4. 2018. Než začal turnaj sehráli jsme 4 tréninkové partie proti dvojici Zwardoň, Laurincová (výsledek 2:2). Tento tréning už leccos naznačoval. Marek v jedné partii úplně ignoroval hrozby soupeřky a tak jsme zaslouženě prohráli. Pro turnaj to nevěstilo nic dobrého.

Před turnajem rozhodčí zopakoval pravidla. Letos platily tyto hlavní pravidla: Nesmí se radit, nesmí se stavět do matu = pokud nasadíte figuru do matu propadá, remíza opakováním tahů nebyla, pěšec na poslední řadě propadá. Základní část byla na 7. kol, hrálo se švýcarským systémem,startovalo 12 družstev. První čtyři postupovali do play off. Vždy se v rámci kola hrají 2 partie, po prohře se dvojice prohodí. Letos byla na startu dvojice Plát, Adámek. Čekal jsem, že to budou naši hlavní soupeři.

V prvním kole jsme hráli proti dvojici Zwardoň, Laurincová. Takže náš tréninkový soupeř, byl hned naším soupeřem. První partii jsme celkem snadno vyhráli. Podařilo se mi rychle projít na moji soupeřku. Ve druhé partii se začali dít, ale věci. Marek se přepnul do módu: "hraji bughouse", akorát jsme hráli turnaj v holanďanech. Ve vyhrané pozici za nás, místo jasného postupu k výhře (místo šachu a následném sebrání figury na h6 s tím, že následně vznikal nekrytelný mat), sebral rovnou na h6, soupeřka to hned dobrala. Zapomněl, že po šachu na e7 a ústupu Kh8 je nasazení figury na g7 jednotahový mat a to nesmí zahrát. Pozice se na jeho desce otočila. Já jsem na své desce našel mat, ale stálo nás to 30s. Marek musel dohrávat pozici s velkou materiální nevýhodou. Soupeřka naštěstí nenacházela opakovaně výhru. Po Markově špatném ústupu měla stále 5s navíc a stačilo jen dát dvoutahový mat, uviděla to příliš pozdě, byli jsme nahoře 5s. Takže výhra 2:0 s neskutečnou klikou měla být varováním. /p>

Ve druhém kole jsme hráli proti dvojici Frank, Stalmach . První partie měla děsivý průběh. Marek začal tzv. "házet pomeranče po soupeři" (obětoval = ztratil dva pěšce za nic). Pak si ještě nechal dát mat. U mne jsem už stál na výhru, ale mat přebít neumím. Ve druhé partii jsme celkem rychle vyhráli, takže 1:1.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Buločkin, Horák. První partii jsme s drobnými komplikacemi při realizaci výhody vyhráli. Ve druhé partii se zase děly věci. Marek dosáhnul vyhrané pozici, může dát mat, ale minul. Při tom ztratil velké množství materiálu, soupeř to na mne otočil a začal mne matit. Neviděl rychlý mat, takže jsem pobral dost materiálu. Marek pozici sebraným materiálem otočil a začal matit. Mezitím jsem mat dostal. Marek mi říká, že to je smůla, že jsem nevydržel déle, když on vyhrává. V tu chvíli mi došla slova, co jsem měl na to asi říci. Když jsme byli dole 20 sekund, on před tím minul a jen díky neobratnosti mého soupeře byl znovu ve hře.

V čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Řezníček, Funiok. První partii jsme bez problémů vyhráli. Druhá partii probíhala dobře, na obou jsme stáli na výhru a pak to přišlo. Marek minul mat, to by nevadilo. Máme stále 30s navíc, mne stačí střelec na výhru. Marek se může pokrýt a ještě ho sebrat. Místo toho ignoruje hrozby soupeře, bere koně a hraje pomalu, takže nám zbývá jen 5s navíc. Následně si nechává dát mat, takže zase 1:1. Turnaj je hodně vyrovnaný, takže se držíme stále vepředu. Akorát je jasný, že tímhle stylem hry a výsledky je ohrožen i postup mezi první čtyři. Tohle jsem nečekal ani v nejhorších prognózách. Marek "mne vyhladověl", tak jsem si šel koupit dobrý povidlový koláč. Šel jsem si spravit chuť, protože mi první čtyři kola moc nechutnala. V podstatě jsem si ani moc nezahrál.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Kudla, Veselý. Hráli jsme proti aktuálně vedoucí dvojici. Konečně to bylo jedno pořádné kole. Šlo to snadno a rychle a hlavně realizace výhod byla učebnicová. Výsledkem 2:0 jsme se posunuli do čela průběžného pořadí. "Asi mi příště musí zakázat si koupit koláč během turnaje, protože to hrozně nabíjí!"

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Jelínek, Žídek. Tak se zdálo, že jsme chytli druhý dech a bude to dobré. "To nejlepší mělo teprve přijít". První partii jsme vyhráli celkem rychle útokem u mne. Ve druhé partii stojíme zase na výhru, máme lepší čas. Hra se na mé desce zastavila. Soupeř bětuje těžké figury, aby zabránil matu. Musím koukat, jak Marek míjí jeden mat za druhým, při tom ztrácí to co jsem získal. Celkem minul aspoň 6 matů, přestal jsem to pak počítat a jako vrchol všeho si nechá ještě dát mat. Výsledek 1:1 znamenal odložení postupu do semifinále a nutnost o něj bojovat v posledním kole. Situace byla taková, že 4 týmy měly 8 bodů a 3 týmy 7 bodů. Tedy o postup do semifinále bojovalo 7 z 12 týmů. Nepamatuji, tak vyrovnaný turnaj.

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Adámek, Plát. Museli jsme pro postup získat 1 bod ze dvou partii. Nakonec stačila i remíza ze dvou partií. V první partii stojíme oba na výhru s Markem. Marek opětovně míjí pár matů. Následně nasazuje dámu do matu, čímž o ni přichází, ztrácí tah. Do toho díky tomu ztrácí čas navíc, protože se na chvíli zasekl. Otočil pozici u sebe i u mne, neboť najednou neměl, co brát a musel se bránit. Při tom mi stačilo málo a dal jsem mat já. Takže jsem to vzdal, neboť jsem nechtěl další 2 minuty trpět a pak stejně prohrát. Nebyla šance totiž ani nic "vyčarovat". Ve druhé partii Marek zase hrál pozici jako bughouse. V lepší pozici poztrácel materiál, při čemž stačilo držet a u mne vyhrát. K tomu si vlezl ještě do matu dámou, takže jsem musel, abychom přežili jít z vyhrané pozice do prohrané a doufat. A staly se dva zázraky, Markův soupeř pak blbě ustoupil králem, vlezl si naštěstí do holandaňovského matu. Mne Plát vypustil, takže jsem nasazením dámy vynutil zisk věže. K tomu ještě Markův soupeř při komunikaci se spoluhráčem, řekl Markovi jak má dát holanďanovský mat (on šel dát mat i bughousovský). Marek tvrdí, že ten mat viděl, ale podle jeho reakcí tomu moc nevěřím. A co když by se zase netrefil a dal ten druhý mat (co v těchto pravidlech nelze). Takže jsme nakonec hráli 1:1 a postoupili do semifinále. Normálně se říká, že spadl balvan ze srdce, já bych to nazval, že mi ze srdce spadl "tunguzský meteorit".



Pořadí po základní části
Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Kudla, Veselý 1035,5
2. Krasa, Jezbera938,5
3. Frank, Stalmach935
4. Buločkin, Horák 921
5.Řezníček, Funiok823
6. Zwardoň, Laurincová 821
7. Adámek, Plát817
8. Jelínek, Žídek727
9. - 12. ..............

V semifinále jsme narazili jsme na naše soupeře z 2. kola Frank, Stalmach. První partie skončila celkem rychle naší výhrou. Ve druhé partii jsem musel brát ohledy na Marka a tak se realizace výhody zkomplikovala. Mohli jsme vyhrát dříve, ale bylo z toho celkem bez problémů výhra 2:0 a postup do finále. Druhé semifinále vyhrála dvojice Kudla, Veselý.

Ve finále jsme narazili na soupeře Kudla, Veselý, které jsme jako jedny ze dvou v základní části porazili. První partie byla velmi rychlá, skončila v 10. tahu matem u Marka. Dostal ode mne střelce na mat. Ve struktuře Vh8,Kg8, pg7, ph7, Sf8, Jf6, pe7, pd6 (chybí Sc8) když je bílý kůň na g5 sice nemůžete S@f7+mat, ale, S@e6+ je stále konec. Druhá partie už byla výrazně náročnější. Útočili jsme na obou deskách. Na mé desce se mi podařilo soupeře vyhnat, získat matový útok. Akorát to bylo za cenu 15s horšího času, tak záleželo, zda Marek, protože měl pozici s oboustranným útokem přežije. Přežil, vyhráli jsme 2:0 a mohli slavit neuvěřitelné vítězství. Ve vyřazovací části byl už náš výkon lepší o 50%.

Celkové pořadí: 1. Jezbera, Krása 2. Kudla, Veselý 3. Frank, Stalmach. Na závěr děkuji pořadatelům za příjemnou atmosféru a perfektní turnaj. Také děkuji řediteli turnaje Marku Jelínkovi, že jsme tam mohli být po turnaji a počkat a za jeho ochotu, že nás hodil na nádraží. Těšíme se na příští rok.

Diskuze: 2 komentáře, přidat další
(poslední: pátek 24.května 2019, 20:59)
Czech open 2018 výsledky!
| Čtvrtek 19.července 2018, 21:58

Dne 14. 7. 2018 proběhl další ročník otevřeného mistrovství ČR v bughouse. Hrálo se tempem bronstein 3 minuty na partii a 2s/tah. Hráli se 4 partie, každý s každým, nejdříve se hráli dvě partie proti jednomu soupeři a pak se to prohodilo. V turnaji startovalo 10 týmů, po zahájení bylo jasné, že jsou tři kandidáti na čelní pozice v turnaji. Jediná otázka byla aktuální forma těchto týmů.

Už první kolo ukázalo, že to nebude jednoduchý turnaj pro nás (Šlesinger, Jezbera). Narazili jsme na ukrajinskou dvojici silných šachistů Skliarov - Shkuran (IM). První partii jsme hladce vyhráli. Ve druhé jsme zbytečně ztratili 10s co jsme měli navíc, pozice se zkomplikovala a nakonec to skončilo mým matem, takže 1:1. Litevci (Limontas, Chocenka) a Tajovský, Menčík nezaváhali. Takže jsme měli najednou ztrátu.

Ve druhém kole jsme narazili na ruskou dvojici Semenova - Ashrafzianov. Hladce jsme vyhráli 2:0, Litevci taktéž vyhráli 2:0, dvojice Tajovský, Menčík ztratila bod proti simulujícímu Dušanovi Škaloudovi (Hráč může hrát na obou šachovnicích a vytvořit jednočlenný tým. Čas má stejný, jako tým tvořený dvěma hráči, takže se jedná o nevýhodu).

V třetím kole jsme hráli proti dvojici Kastner - Kocourkova. Vyhráli jsme hladce 2:0, turnaj se ale začal dramatizovat. Litevci hráli totiž s dvojicí Krása, Cerha 1:1 a Tajovský, Menčík hráli taky 1:1 s dvojicí Skliarov - Shkuran . Bodově jsme se dotáhli na čelo tabulky.

V čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Krása, Cerha. Bylo z toho opět hladké vítězství 2:0, Litevci i Tajovský s Menčíkem taky vyhráli 2:0. Bylo to takové oddechové kolo. V pátém kole jsme hráli proti nizozemské dvojici Brantjes, Wieger. Zase jsme my i další favoriti hladce vyhráli 2:0.

Šesté kolo bylo prvním vážným testem našich schopností. Hráli jsme proti litevské dvojici Limontas, Chocenka. V první partii se mi podařilo získat výhodu v zahájení, kterou jsme proměnili ve výhru. Ve druhé partii jsme měli jen malou výhodu, kterou jsme díky nepřesnosti promrhali a pak si to na sebe nechali otočit, takže 1:1. Dvojice Tajovský, Menčík narazila na "Jánošíky" dvojici Krása, Cerha, se štěstím uhráli 1:1 (měli prohrát i druhou partii).

V sedmém kole jsme narazili na simulujícího Dušana Škalouda. V první partii se podařilo Dušanovi docílit přivyhranou pozici. Využili jsme, že musel hrát sám na obou a pomocí triku partii otočili (v té rychlosti to nestihnul zaznamenat a přehlédnul ho). Druhá partie probíhala už hladce, takže 2:0 s nepříjemným soupeřem se počítalo. Naši hlavní soupeři také hladce vyhráli 2:0. V osmé kole jsme hráli proti dvojici Lieber, Jirásko. My jsme hladce vyhráli 2:0. Magnetem kola byl duel Litevců s dvojicí Tajovský, Menčík. Litevci vyhráli 2:0 a odstřihli prakticky jednoho soupeře z boje o první místo.

V devátém kole jsme hráli proti dvojici Tajovský, Menčík. Byl to druhý test naší síly. V první partii jsme získali celkem rychle iniciativu, kterou jsme převedli do výhry. Druhá partie byla v podstatě kopii první, akorát iniciativu měli naši soupeři. Výsledek 1:1 byl ztrátou. Litevci vyhráli 2:0 a v podstatě toto kolo rozhodlo o vítězi turnaje, i když byl turnaj teprve v půlce (při rovnosti bodů rozhoduje pomocné hodnocení, remíza v tomto kole byla fatální pro pomocné hodnocení vzhledem k průběhu dalších kol.

Průběžné výsledky po 9. kolech:
<
Pořadí Jména hráčů Body
1.Limontas, Chocenka16
2.Šlesinger, Jezbera15
3.Skliarov, Shkuran 13
4.Tajovský, Menčík12

V desátém kole jsme si dali za cíl porazit ukrajinskou dvojici 2:0 a odstřihnout ji z boje o druhé místo. Náš primární cíl bylo upevnit druhou pozici a zahrát si pak klidu souboj o první místo z Litevci. Obě partii jsme kontrovali a bez problémů vyhráli a tak byl soupeř ze hry. Litevci a Tajovský, Menčík taktéž nezaváhali. Takže došlo k prohození týmů na třetím a čtvrtém místě.

V jedenáctém kole jsme narazili zase na ruskou dvojici Semenova - Ashrafzianov. Hladce jsme vyhráli 2:0, Litevci taktéž vyhráli 2:0, dvojice Tajovský, Menčík se nechala zcela přejet simulujícím Dušanem Škaloudem. Takže bylo prakticky rozhodnuto o prvním dvou místech a hrálo se jen už o třetí místo. Ukrajinci totiž vyhráli 2:0, takže se zase prohodilo pořadí na třetím místě.

Ve dvanáctém kole jsme zase hráli proti dvojici Kastner - Kocourkova. Vyhráli jsme hladce 2:0, turnaj se ale začal dramatizovat. Litevci vyhráli též 2:0 a Tajovský, Menčík hráli porazili ukrajinskou dvojicí Skliarov - Shkuran 2:0 a posunuli se zpět na třetí pozici.

Ve třináctém kole jsme hráli zase proti dvojici Krása, Cerha. První partie proběhla hladce, takže 1:0. Ve druhé partii se začali dít, ale divy. Ivoš se dostal pod tlak od Michala Cerhy. Bylo jasné, že musím podpořit Ivošovu desku a doufat, že to nebude na mé desce fatální pro mne. Musel jsem brát pěšce a tak se Marek Krása dostal k rozhodujícímu útoku, naštěstí se rozhodl dát přímý mat. Věž, co vedla k matu druhým tahem u mne, zmatila Markova spoluhráče. Správně měl pokračovat v tlaku, ale Marek se už viděl, jak nás poráží ("holt rudý hadr na býky pořád funguje"). Litevci i Tajovský s Menčíkem taky vyhráli 2:0. Ukrajinci hráli jen 1:1 s Dušanem Škaloudem. Ve čtrnáctém kole jsme hráli zase proti nizozemské dvojici Brantjes - Wieger. My i další favoriti hladce vyhráli 2:0.

V patnáctém kole jsme zase hráli proti litevské dvojici Limontas, Chocenka. V první partii se nám podařilo získat výhodu v zahájení na obou deskách, kterou jsme proměnili ve výhru. Ve druhé partii jsme měli jen malou výhodu, kterou jsme díky nepřesnosti zase promrhali a pak si to na sebe nechali otočit, takže 1:1. Ostatní favorité vyhráli 2:0.

V šestnáctém kole jsme narazili zase na simulujícího Dušana Škalouda. První partie probíhala hladce, ve druhé partii jsme to zahráli nepřesně a museli využít Dušanovi simul na otočení. Takže zase 2:0. Naši hlavní soupeři také hladce vyhráli 2:0. Ukrajinci hráli jen 1:1 s dvojící Krása, Cerha.

V sedmnáctém kole jsme hráli zase proti dvojici Lieber - Jirásko. My jsme hladce vyhráli 2:0. Magnetem kola byl opět duel Litevců s dvojicí Tajovský, Menčík. Litevci zase vyhráli 2:0 a měli stále 1 bodový náskok před námi. Bylo prakticky rozhodnuto o prvním místě, my jsme měli 6 bodový náskok na dvojici Tajovský, Menčík a ti bojovali s Ukrajinci o třetí místo.

V osmnáctém kole jsme hráli zase proti dvojici Tajovský, Menčík. V první partii jsme oba zaváhali v zahájení. Navíc jsem přehlédl mat, takže jsme rychle prohráli a byli po poslední šanci na první místo. Ve druhé partii jsme získali iniciativu na obou deskách. Pak se to zkomplikovalo, nevzal jsem Ivošovi pěšce co matil a stejně jsem dostal vzápětí mat, takže 0:2. Hořká tečka na závěr. Litevci se rozešli smírně s Ukrajinci 1:1.

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Limontas, Chocenka 32489
2. Šlesinger, Jezbera 30434
3.Tajovský, Menčík26349
4. Skliarov, Shkuran 24312
5.Škaloud22248
6.Cerha, Krása19219
7.Kastner, Kocourková864
8.Brantjes, Wieger763
9.Semenova, Ashrafzianov757
10.Lieber, Jirásko537

Vítězem se stala dvojice Limontas. Chocenka gratuluji ji k tomu. Spoluhráči Ivošovi chci poděkovat za slušné výkony i přes naši občasnou souhru. Zahrál jsem si dobře a bavilo, takže příští rok bude třeba lépe.

Czech open bughouse 2018!
| Středa 11.července 2018, 11:19

Dne 14.7. 2018 se uskuteční již 17. ročník bughouse (holanďany) turnaje v Pardubicích. Je to otevřené mistrovství ČR, přihlašování týmů až na místě. Není žádný příplatek, tak si přijďte zahrát! Letos se hraje jako každoročně v sobotu. Tempo bronstein, 3 minuty na partii a 2s za tah (pokud zahrajete do 2s čas se vám vrací na původní hodnotu). Finále by mělo být stejným tempem (i když je možné, že bude rychlejší).

Letos se před turnajem v pátek 13. 7. 2017 a v neděli po turnaji 15. 7. 2018 koná gathering. Kdokoliv může přijít, zahrát si, potrénovat na turnaj. V pátek zaškolíme i nováčky, prozradíme několik užitečných tipů do hry a ukážeme, jak hrát pro radost ze hry. Při velké účasti by se dal sehrát i nějaký turnaj. První dvě místa v ČR by si měly rozdělit dvojice Menčík (Wir) + Tajovský (Matejus) a Šlesinger, Jezbera. Letos by měl turnaj hlavní favorita v litevské dvojici Limontas (FICS:Maras), Chocenka (FICS:Xeres).

Největší otázkou je počet účastníků. Kolik bude zahraničních týmů? Kolib bude českých týmů, kteří budou usilovat o medaile v rámci MČR?

Ostravský koník 2018!
| Sobota 5.května 2018, 20:03

Tak jsme letos zase s Markem Krásou vypravili na každoroční turnaj v holanďanech v Ostravě. Turnaj se začíná po dohrání kola, letos se konal 30. 4. 2018, vyšel na termín, že následující den bylo volno. Stejně jako loni nebyl nikdo na tréning. Začalo se krátce po 22. hodině.

Před turnajem rozhodčí zopakoval pravidla. Letos platily tyto hlavní pravidla: Nesmí se radit, nesmí se stavět do matu = pokud nasadíte figuru do matu propadá, remíza opakováním tahů nebyla, pěšec na poslední řadě propadá. Základní část byla na 7. kol, hrálo se švýcarským systémem,startovalo 13 družstev. První čtyři postupovali do play off. Vždy se v rámci kola hrají 2 partie, po prohře se dvojice prohodí. V turnaji měla startovat dvojice Zwardoň, Plát. Vojta Plát se těsně před turnajem rozhodl , že nebude hrát a sehnal za sebe náhradu. Bylo to oslabení hlavních soupeřů v turnaji. Samozřejmě tam byli i týmy, které jsme neznali a mohli překvapit.

V prvním kole jsme hráli proti dvojici Vantuch, Frank. Jediný problém byl v první partii, kdy se tam Marek na chvíli "zaseknul", po mém vyzvání začal hrát a tak jsme jasně vyhráli 2:0. Byl to pohodový vstup do turnaje, bohužel nás moc neprověřil.

Ve druhém kole jsme hráli proti dvojici Malík, Klíma . Hned první partie ukázala, že hrajeme proti zkušeným soupeřům (potkáváme je pravidelně). Marek prošel na soupeře a pak začal postupovat podle klasických schémat v bughouse (tam se do matu může). Chtěl figury do pozice, kde mu byly nanic a prostál čas. Takže jsem musel řešit dva problémy Markovu desku a moji ostrou pozici. Spáchal jsem hroznou hrubku v obraně = nevzal figuru, Marek musel dohrávat čas bez dvou figur. Držet takovou pozici 25s proti FM je pro Marka "nemožné" a tak to skončilo matem u mě. Ve druhé partii jsem soupeře obral o materiál a pak mi Marek řekne svoji geniální hlášku: "máš 20s navíc, hraj s ním blicku". Ve chvíli, kdy nelze stavět do matu a jsou na ruce jednostranné figury (měl jsem samé koně) je to nesmysl. Viděl jsem koněma maty z ruky a to vedlo k tomu, že mi soupeř sebral část materiálu, co poztrácel. Naštěstí pak Marek začal hrát, takže jsem s příchozími figurami dal mat. Tak jsme hráli 1:1.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Zwardoň, Červený Martin. V první partii byl Marek nesoustředěný a to se rychlo projevilo. Můj soupeř zahlásil spoluhráči: "nedávej koně" a Marek prostě zapomněl, že hraje se mnou a šel toho koně sebrat. Přitom stačilo sebrat pěšce, z kterého jsem měl výhodu a hrálo se dál (s velkou výhodou pro nás). Výsledkem byl šach, po kterém následoval nekrytelný mat. Druhou partii jsme bez problémů vyhráli, přeci jenom na mne "laciné triky" od Zwardoně nefungují (Marek se totiž bojí a má z něj příliš veliký respekt). Takže zase 1:1

V čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Renkowski, Trendowski. Tato polská dvojice budila respekt ostatních, měla 6 bodů ze 6 možných. Vím, že stačí, aby nějaký tým hrál týmově a hned je schopen řadu týmů porazit. Nebál jsem se jich. Bral jsem to tak, že je porazíme a dostaneme pod sebe. Hned v první partii se můj soupeř zastavil na 30s, bylo vidět že se v té variantě co jsme hráli neorientoval. Výhra pak byla snadná. Ve druhé partii jsem hrál na toho silnějšího z nich a bylo vidět, kdo dělá hlavní část jejich výkonu. Vedle se mi bohužel zapnula "siréna" a o to bylo těžší. Bylo to pořád, nedávej toto a dej tohle, při tom Marek měl materiál navíc a mohl vesele hrát (Pořád se bál toho, co by někdo mohlo přijít.). Nakonec jsem soupeře dostal na "skryté hrozby" s příchozím materiálem od vedle. Druhá partie byla kostrbatá, ale stejně to na mé desce byla hra na jednu bránu, hrálo se jen u soupeřova krále. Takže jsme vyhráli 2:0.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Kudla, Veselý. První partii jsme hodně rychle vyhráli, soupeři nám dopřáli okolo 30s navíc a to už proti nám zachrání málokdo. Druhá partie to byl "neskutečný horor". Dalo se by se to charakterizovat, že se mnou hrála "poloviční pátá kolona". Postupně získáváme větší výhodu na obou deskách. Marek místo, aby soupeře hnal dopředu a následně ho zmatil, tak ho postavil do matu v bughouse. Následně po mně chce, abych mu sebral koně. Vidím, že mu kůň je nanic. Soupeři zastavili, protože u mne se soupeři moc hrát nechtělo, byla to pozice, kde by to rychle skončilo. Měli jsme 10s navíc, takže jsme mohli bez problémů stát. Na diagramu je přibližná pozice, ale kolem krále ta pozice na obou sedí. Marek po nějakých 20s mi říká: "budu hrát". Předpokládal jsem, že už konečně našel ten mat, co jsem viděl.


Ostrava 2018

Pokud by zahrál Je7+ Kxg7 D@g5+ (ustoupit na f8 nelze pro Dg8+ mat, ustoupit na h8 nelze pro B@f6+ s dalším Dxg7+ mat). Po představení čehokoliv na g6 (dámu neměl), dáte S@h6+ Kh8 a Df6+ s dalším Dxg7+ mat)

Místo toho bere "blbého koně na f4, soupeř bere jeho koně na f5 a má pozice je náhle v troskách. Měl jsem "sto chutí" to vzdát, neboť u mne se pozice totálně otočila. Marek dál hraje a pouští dalšího koně, vzápětí stojí u něj ještě další kůň, který mne už matil. Naštěstí Markův soupeř v té pozici dal ještě nesmyslný šach pěšcem na e2 a tak jsem Marka před dalším koněm zastavil. Soupeř mne i tak naštěstí vypustil, neboť tam s figurami od vedle mohl jednu chvíli opakovat tahy. Vyhráli jsme tedy 2:0, ale zestárnul jsem "o 20 let".

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Novotny-Jun. Obě partie probíhali bez větších problémů, takže jsme hladce vyhráli 2:0.

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Stalmach-Laurincova. Opět soupeři nekladli větší odpor, takže jsme hladce vyhráli 2:0.



Pořadí po základní části
Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Krasa-Jezbera 1244,5
2. Renkowski-Trendowski.1027,5
3. Zwardoň-Červený Martin927
4. Malík-Klíma 824
5. Kudla-Veselý.820,5
6. Jedlicka-Červený P.712,5
7. Novotný-Jun617
8. Stalmach-Laurincová616,5
9. Vantuch-Frank614
10.- 13..............

Základní část skončila a začalo play-off. Raději bych hrál proti polské dvojici, ale na druhou stranu byla šance, že Zwardoň s Martinem Červeným můžou vypadnout. Právě v tuto chvíli mi Marek říká: "Jdeme hrát vabank!!!". "V tu chvíli byste ze mne nedostali ani kapku krve, upír by umřel hlady". Po chvilkovém šoku jsem se vzpamatoval a vzal jsi Marka stranou. Říkám mu: "Vidíš tady někde Fireflyho s jeho spoluhráčem" (Tento hráč patří do TOP 5 mezi hráči bughouse). Pokud ne, tak co to říkáš? Vysvětli jsem mu, že my jsme ti, co budou čelit hře vabank, ne naši soupeři. Odsouhlasil mi, že to byla nevhodně zvolená hláška.

V semifinále jsme hráli proti dvojici Malík, Klíma . V první partii se mi podařilo obrat soupeře o věž a pěšce a najednou se spustila zase "siréna" a slyším: "dej jsem něco nemám čím hrát". Za chvíli koukám, jak ta věž zcela zadarmo přiběhla na mne. Naštěstí jsem měl velký tlak, takže to bylo jedno a nakonec Marek s tím materiálem co jsem vzal prošel. Druhá partie už proběhla hladce, takže po výsledku 2:0 postupujeme do finále. Druhé semifinále bylo dramatičtější, rozhodovala třetí partie, kde polská dvojice zkusila se Zwardoněm hrát bleskovku s 3s navíc. Kdyby hráli normálně dál bylo otevřené. Následně polská dvojice nezvládla ani zápas o třetí místo a skončili tak čtvrtí.

Ve finále hrajeme proti dvojici Zwardoň, Červený Martin. V první partii došlo k naprosto k nečekanému vývoji. Na obou deskách se hrála úplně ta samá varianta. Tuhle variantu jsem Markovi před turnajem ukazoval a přesně mu na ni vysvětloval rozdíly mezi klasickým bughouse a holanďanami. Takže zatímco Marek tam zahrál okamžitě tah s analýzy, můj soupeř (Zwardoň) hledal tah a považoval pozici za vyhranou za sebe. Věděl jsem, že musí zahrát ten samý tah, co Marek, jinak tam nic není. Než to dopočítali, tak jsme měli minimálně 20s navíc. Na mé desce jsem si držel tempo víc a Marek získal u sebe materiál navíc. Pozice dospěla do situace na diagramu (není to na 100% přesné u všech figur, ale okolí kolem krále černého je naprosto přesné i další figury tam směřující). Tím, že nelze do matu, tak soupeř může stát v jednotahovém matu. Věděl jsem, že tam něco je a jde o to jen na to přijít. Pak jsem přišel na studiové řešení.

Ostrava 2018

Řešení pište do komentářů, je to v podstatě na principu jednoho šachového pravidla.

Partie následně rychle skončila. Vedeme tedy 1:0 a už jen jedna výhra. Ve druhé partii zase získáváme velkou výhodu na mé desce, bohužel pak chodí figury jen dávkovaně, takže stupňuji tlak pomaleji než bych chtěl. Pořád mi to nevycházelo, vše jsem dával do matu, až jsem všimnul, že jsem tam dá postavit nekrytelný mat. Marek musel vedle dohrát 12s, měl navíc víc jak celou dámu do bleskovky. Dívat se na to, jak nebere figury bylo utrpení. Naštěstí neskočil soupeři na poslední trik, takže vítězíme 2:0 a vyhráváme turnaj.

Celkové pořadí: 1. Jezbera, Krása 2. Zwardoň, Červený Martin 3. Klíma, Malík. Na závěr děkuji pořadatelům za příjemnou atmosféru a perfektní turnaj. Také děkuji řediteli turnaje Marku Jelínkovi, že jsme tam mohli být po turnaji a počkat až do odjezdu vlaku. Těšíme se na příští rok

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: neděle 6.května 2018, 14:17)
Ostravský koník 2017! (Zázrak v Ostravě)
| Sobota 6.května 2017, 11:05

Tak jsme letos, po dvou letech, kdy jsme v Ostravě nehráli, se zase s Markem Krásou vypravili na každoroční turnaj v holanďanech v Ostravě. Turnaj se začíná v 21:00, letos se konal 5. 5. 2017, vyšel na termín prodlouženého víkendu, což je ideální. Tentokrát nebyli před turnajem soupeři na tréning, a to se nám zrovna pro samotný turnaj nehodilo. Když jsem přemýšlel nad titulkem článku, tak mne napadlo přidat do názvu zmínku o zázraku. Nazval bych to přesněji „Květnový zázrak v Ostravě“ (May Miracle on the Ostrava). Pokud vydržíte číst dále, pochopíte proč.

Před turnajem rozhodčí zopakoval pravidla a zdůraznil, že se bude hrát fair play. Základní část byla na 8. kol, každý s každým, startovalo totiž 9 družstev. První čtyři postupovali do play off. Vždy se v rámci kola hrají 2 partie, po prohře se dvojice prohodí. V prvním kole jsme tak měli volno.

V druhém kole jsme hráli proti dvojici Cieslak P., Cieslak W.. Na mé desce obě partie dospěly k matu, akorát na desce Marka jsme v obou případech měli -40s a hodně složitou pozici. Naštěstí jsme obě partie vyhráli. Marek zbytečně prostával čas a chtěl figury, které dostat nemohl. Zatím jsem si to plně neuvědomil, ale měl všechny příznaky „Šípkové Růženky“.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Dostál, Albertovič . Partie probíhaly bez větších problémů, měli jsme totiž minimálně 30s navíc. Vyhráli jsme snadno i přes několik jasných vypuštění soupeře ze strany Marka. Tento tým nás zatím neprověřil, těžší chvíle měly teprve přijít.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Kudla, Veselý. Naši tradiční soupeři Adámek, Veselý spolu nehráli, tak jsem čekal, že to bude o něco slabší tým. Přesto jsem čekal, že to bude první vážnější prověrka pro nás, jak jsme na tom. V první partii se mi podařilo získat iniciativu, akorát jsem ji přetavil ve výhodu o něco pomaleji než obvykle. Soupeř se houževnatě bránil a tak mi trvalo o zhruba deset tahů déle než jsem získal matový útok. Do toho začala pracovat Markova nervozita, že nehlásím už mat, tak se mne zeptal co potřebuji. Na to jsem mu dal pokyn, že má stát dobře, že už o moji desku nejde. Soupeř stojí v matu a kouknu vedle a Marek v jasně lepší pozici do toho kouká a váhá. Bohužel pro nás se snažil vyhrát i u sebe, zapomněl na čas a i mé upozornění, že musí zrychlit nestačilo, padá mu praporek o 1s dříve než soupeři. „Šípková Růženka“ se projevila v úplné nahotě. Jeho hláška měl jsi toho udělat více mne úplně dorazila („Dát mat zhruba v 35 tazích místo 25 je prostě málo“). Ve druhé partii černými se Marek dostal pod příliš velký tlak (protože vzal pikem na h6 koně a musel běžet králem Kg7, Kg6 ......), že tak rychle vyhrát neumím ani když jsem naplno rozehraný. Takže prohráváme 2:0 a začínám tušit, že letos to nebude procházka „růžovým sadem“.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Plát, Zwardoň. Narazili jsme na naše hlavní konkurenty v turnaji. V minulosti jsme hrávali proti dvojici Zwardoň, Novosadová. V minulém roce se dali dohromady Plát se Zwardoněm a podle mých předpokladů a hry proti nim se jedná o nebezpečnější tým. V první partii jsme získali drobnou časovou výhodu (+5s), když pro mne naprosto nepochopitelný moment. Plát na mé desce zahraje Sc4 a zmáčkne mi hodiny. Vzápětí zjišťuje, že po Jxc4 je to ztráta figury (pronese výrok, vždyť je to ztráta figury) a umisťuje střelce na d3. Upozorňuji ho, že trvám na jeho tahu Sc4. Na to on odvětí: „Máš důkazy? Nemáš, tak máš smůlu“. Na to jsem mu odpověděl, že mi jdou hodiny. Jeho reakce byla, že je nezmáčkl a proč mi jdou neuměl vysvětlit. (Poznámka: Tento samý postup se zahraním a opravením figur až po zmáčknutí hodin mi provedl v turnaji ještě 2x, pak už jsem byl připravený). Mezitím běžel čas mně i Markovi a až po upozornění od diváka, že tu figuru položil a zmáčknul hodiny to uznal. Mezí tím nás to stálo 40s. Partii jsem chtěl vzdát, protože pokud má můj soupeř zapotřebí podvádět, tak ať si tedy vyhraje. Jednalo se o základní část a rozhodčí ve stejnou dobu hrál. Pokračovalo se tedy s -40s pro nás, dosáhl jsem vyhrané pozice, ale Marek to neutahal. Ve druhé partii se Marek nechal snadno přizabít a tak jsme prohráli 2:0. Mít po 4 odehraných kolech ztrátu 4 body bylo dost na pováženou. Další ztráta by mohla znamenat nepostup do prvních 4.

V šestém až devátém kole probíhalo vše bez větších problémů, cílem bylo skončit na druhém nebo třetím místě, neboť dvojice Plát, Zwardoň prakticky všechny porážela 2:0 a chtěl jsem na ně narazit až v případném finále (přeci jenom Vojta Plát už měl trošku upito a jako pozdější soupeř se jevil tedy vhodnější). Jediné, co mi trochu zabralo, že jsem v 8. kole hledal dvou tahový mat přes 25s. V normálním bugu by přišlo totiž D@h3+ Kh1 p@g2+ mat, tady vzhledem k tomu, že se nesmí do matu, mi došlo až po chvíli, že po mohu D@h3+ Kh1 Dxf1 a cokoliv představí na g1 vezmu Dxg1+ mat (neboť ve struktuře bílého p: h2, f2 s mým černým koněm na e2 prostě na g1 nemůže a tím pádem ještě mohu dobrat na g1. Byl to takový hezký mat co funguje v obou verzích. Na obrázku je přibližná pozice s přesnou strukturou figur u krále.

Ostrava 2017

Pořadí po základní části


1 Zwardoň- Plát 15.0
2 Kudla – Veselý 12.0 82.0
3 Krása - Jezbera 12.0 66.0
4 Jelínek – Žídek 10.0
5 Trapl – Malík 8.0
6 Cieslak P., Cieslak W 6.0
7 Dostál - Albertovič 5.0
8 Klíma - Dostál 4.0
9 Sobek - Zimniok 0.0

Semifinále i finále se hrálo na dvě partie, v případě remízy se hrála třetí. To jsem netušil, co mne v play off čeká. Ani mistr hororů Alfred Hitchcock byl nedokázal napsat „lepší horor“. Krom toho, že mám pocit, že jsem zestárl během této závěrečné části o 30 let, tak jakýkoliv horor v TV je „čajíček“ proti tomu, co se letos stalo.

V semifinále jsme hráli proti dvojici Kudla, Veselý. V první partii proti Kudlovi jsem získal celkem rychle silný útok a to znamenalo snadné vedení 1:0. A následoval horor číslo 1, který se na konci proměnil v komedii. Na mé desce se mi podařilo ztratit prakticky za nic dámu, vzápětí jsem pomocí taktických obratů získal kompenzaci v pozici. V té chvíli bylo jasné, že můžeme hrát na výhru pouze u Marka. Takže jsem se přeorientoval na čistý support Markovy desky. Marek místo, aby dal rychlý šesti tahový mat, tak tam dal víc jak dvaceti tahový mat. Jenomže jsem byl 30s dole a tak jsem musel dohrávat proti výrazně horšímu materiálu pozici u mne (ztráty při útoku Marka). Soupeř to hrál dobře, takže ani mé postupné dotahování materiálu pomocí taktických obratů nestačilo. Takže je to 1:1 a hrála se třetí rozhodující partie. Podařilo se mi získat silný útok, který by vedl k matu, pokud bych získal koně (nemohl jsem si o něj říci přímo, protože soupeř je mohl krýt, takže by je nešlo vzít a tak nezbylo než doufat). Vedle Marek v aktivní pozici ho nedokázal získat a postupně si zhoršoval pozici. U mne už to začalo stát v pozici, buď vyhraji nebo prohrávám. Musel jsem začít počítat, jak to udělat tak, abychom někde mohli vyhrát. Výsledkem bylo, že jsme měli 50s mínus. Soupeři zastavili a donutili mne tahat. Pomalu jsem viděl, že jeden scénář za druhým, jak bychom mohli vyhrát se stává utopickým a sen o finále rychle mizí. Viděl jsem, že za 5 tahů u mne se můžeme vzdát, protože buď soupeři zastaví nebo nebudu mít figury. Po 30s přemýšlení jsem použil postup, který nazývám „chytrá bestie“. Zahrál jsem pár tahů do obrany, soupeř najednou útočil a neměl důvod zastavovat spoluhráče. A v tu chvíli zrovna Marek čistě náhodou ulovil koně a dodal mi to co jsem potřeboval pro matový protiútok. Soupeř se zamyslel a najednou jsme z 50s minus ukrojili 10s. Během 30s přemýšlení jsem našel mat, který naprosto netypický, takže soupeř ho hned neviděl. V tu chvíli stáli oba naši soupeři a můj soupeř po 20s zjistit, že dávám mat příštím tahem a on tomu nezabrání. Než sdělil spoluhráči, že musí vyhrát uplynulo dalších 10s. Najednou byl Marek dole pouze 10s a vidina finále nabývala reálnějších podob. Akorát u Marka stála pozice, která nebyla vůbec jednoduchá na obranu. Takže jsem Marka zastavil, sdělil mu že má 2,5 minuty na dohrání 10s, tak ať to hraje v klidu. Marek dohrál 4s a soupeř mu pohrozil jedno tahovým matem a Marek chce tah, po kterém ho dostává. V tu chvíli si na poslední chvíli všimne, že to nemůže zahrát a vymyslí obranu. Nikomu bych nepřál být v takové chvíli nucen se na to dívat a čekat zda to dopadne nebo ne. Asi Marka „osvítili všichni svatí“, že ten mat nedostal. Čas dohrál a nakonec si jeho soupeř vlezl do samo matu. Vyhráváme tedy po neskutečném průběhu 2:1 a jsme ve finále. Pro doplnění přidávám závěrečnou pozici, kde černý u mne dostal mat. Přišlo p@h6+ a bílý má v ruce střelce na Kh8 přijde B@f6 a s dalším matem, na Kf6 přišlo S@h4 s dalším matem na g5.

Ostrava2 2017

Ve druhém semifinále vyhráli Plát, Zwardoň proti Žídek, Jelínek 2:1. Zápas byl dramatický a třetí partie rozhodla o postupu dvojice Plát, Zwardoň a tak mohlo dojít k další repríze souboje ze základní části.

Finále se ukázalo jako větší horor než semifinále. V první partii jsem získal černými proti Zwardoňovi lepší pozici, Marek při držení koně, který by dal iniciativu mému soupeři, vytvořil špatných tahů prohranou pozici. Zahrál to tak „dobře“, že pomohl vytvořit soupeři matovou síť. Na druhou stranu se mi za ty figury, co mi soupeř vzal povedlo vytvořit pozici na opakování tahů s možnosti dát taky mat, tak že si soupeř u mne nemohl nic brát. Měl jsem dvě možnosti zkoušet dát mat, pokud něco přijde nebo remizovat (na remízu jsem měl 3s než by nám zmizel lepší čas a hrozila prohra u Marka. Marek mi neoznámil, že už vše vykryl a mohu pokračovat, tak jsem pozici remizoval. Toto znamenalo stále nutnost 2 vyhraných partií pro oba finalisty. Ve druhé partii zase černými jsem vytvořil silný útok na Zwardoně a říkám Markovi, že potřebuji figurky. Marek ale chtěl figury pro svou desku, ty které jsem mu nemohl dodat a nechtěl mi brát figury pro mne. Řekl jsem Markovi znova, že figury potřebuji a Marek stále nic. Teprve po třetím důrazném připomenutí, že je nutně potřebuji, jinak prohrajeme my figury začal brát. U mne na šachovnici se konečně rozjela „ekonomika“ = za pěšce jsem bral figury a Marek mohl pak ty figury navíc vyměňovat. Za ty figury konečně přišli koně a tak jsem Zwardoňovi postavil nekrytelnou pozici a dal mu klasický dušený mat na g1. „Holt 4 koně s těžkou už projdou kde čím“. Vedli jsme tedy 1,5:0,5. Ve druhé partii se nechal Marek skřípnout a u mne stála lepší pozice. Do toho mi Plát zboural figurky a opravoval je na můj čas. Když jsem mu řekl, že to má opravovat na svůj čas, tak mi odvětil: Ty jsi taky u jedněch soupeřů zboural figurky, „tak to můžu dělat taky“. (Ano, v jedné partii jsem nechtěně zboural figury, ihned je opravil a neomezoval soupeře. On je zboural, opravoval pomalu na můj čas a ještě mi zabránil rychle odpovědět). Potřeboval jsem od Marka zase koně a on místo aby mi k šikmým ho vyměnil, měnil pěšce (zase to byla situace, že si o něj nešlo říci). Bohužel kůň za 25s co jsme měli navíc nepřišel a tak místo matu u mne z toho byla naše prohra. Takže 1,5:1,5 a hrála se poslední rozhodující partie . Podařilo se mi bílými získat proti Zwardoňovi výrazně lepší pozici, akorát se mi nechal Marek černými od Pláta přizabít. Soupeři zastavili, neboť Plát hlásil, že Zwardoň nesmí dát střelce, aby to Marek nevykryl. Při zastavení jsem spočítal, že Markovi je střelec nanic (oni to netušili), že naopak potřebuje věž, aby pozici vykryl. Potřeboval jsem zahrát jeden tah do obrany (pak by můj útok už nešel zastavit), abych nedostal mat a věděl jsem, že pokud ho zahraji, nevezmu věž co potřebuje Marek na přežití. Než soupeři domluvili za zhruba 10s, měl jsem jasno, co udělám. Budu riskovat mat u sebe, s tím že se mi třeba podaří dobrou obranou to zachránit. Beru tedy věž a můj soupeř místo N@h3 míjí a dává N@f3 po Kh1 tam žádný mat není. Chvíli taháme a můj útok proráží, Marek vedle konečně zkušeně dotahal 7s horšího času a vítězíme. Tomu říkám nejšťastnější výhra, co jsem kdy dosáhl. Snad jsem si nevyčerpal štěstí na deset let dopředu.

Zápas o třetí místo pokud si pamatuji dobře vyhráli Kudla, Veselý.

1. Jezbera, Krása
2. Plát, Zwardoň
3. Kudla, Veselý.
4. Žídek, Jelínek

Závěrem bych chtěl poděkovat spoluhráči za splnění cíle. Akorát bych příště prosil „žádný horor“. Zázraky jsou prostě zázraky, ty se neopakují. Také gratuluji ostatním medailistům. Děkuji pořadatelům za uspořádání turnaje a příjemné hrací prostředí. Jediné co mi vadilo, bylo chování V. Pláta, které bylo jednoznačně za hranou. Za rok tedy znova nashledanou!

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: sobota 6.května 2017, 20:14)
Budoucnost bughouse na Czech openu!
| Středa 3.srpna 2016, 17:44

Je možné, že příští ročník bude posledním turnajem v této disciplíně. Po druhé za sebou startovalo pouze 9 týmů a to letos počet týmů vzrostl o 2, díky Američanům. Další tým vytvořil silný šachový hráč, co hrál simultánku. Nebýt těchto lidí, tak jsme na 6 týmech a to podle mne znamená konec turnaje.

Existuje několik otázek k tomuto tématu:

1) Mazuch vyplácí na cenách 3000 Kč, vybral po druhé za sebou 1800 Kč. Nedojde tedy ke snížení cenové fondu ( v minulosti byl cenový fond v turnaji do konce 6000 Kč)?

2) Je sobota vhodný den pro tento turnaj?

3) Není špatné, že tiskovým výstupem k tomuto turnaji bylo, že turnaj překvapivě poprvé vyhráli Američané a ani zmínka o českých týmech (informace v "Deníku")?

4) Proč není tento turnaj atraktivní pro ostatní (holanďany umí hodně lidí)?

5) Nechtělo by nastavit vstupné do turnaje pro mládež na 0 Kč?

Diskuze: 12 komentářů, přidat další
(poslední: čtvrtek 18.srpna 2016, 21:56)
Czech open 2016 výsledky!
| Středa 3.srpna 2016, 17:10

Dne 16. 7. 2016 proběhl další ročník otevřeného mistrovství ČR v bughouse. Den před turnajem překvapil příjezd Američanů do Pardubic (VampyreSlayer a GusMcClain). Bylo to díky časové blízkosti turnaje v Berlíně, který skončil 14 dní před tím. Den před turnajem jsme zjistili, že dojde ke zvýšení konkurence.

Před startem turnaje jsme zjistili, že Limontas (FICS:Maras) má za spoluhráče silného šachistu, řešitele úloh. Tímto se počet favoritů na vítězství snížil. Američané překvapivě nepostavili nejsilnější tým, ale vytvořili dva slabší týmy. V turnaji startovalo 9 týmů, jeden hráč hrál simultánku. Hrálo se každý s každým na 4 partie, tempo bronstein 3 minuty a 2s/tah, s tím že se po první části prohodili soupeři.

Jak se ukázalo tým tvořený VampyreSlayer a hodně pomalým Američanem Johnem R. nebyl konkurence schopný. Druhý tým (FICS: GusMcClain + Veit) hned od startu potvrzoval, že chce bojovat o první místo. V prvním kole překvapila dvojice Krása, Cerha hrála 1:1 s dvojicí Tajovský, Menčík.

V 5. kole dvojice Tajovský, Menčík hrála proti dvojici Lee, Bareett (GusMcClain, Veit) 1:1 a poslala nás Škaloud, Jezbera do 1 bodového vedení v turnaji.

V 7. kole se mi v první partii proti Veitovi nepovedlo zahájení, ztratil jsem pěšce za nic a k tomu zahrál špatný postup, takže jsme prohráli. Ve druhé partii jsme celkem snadno vyhráli, výsledek 1:1 znamenal pokračování našeho vedení v turnaji.

V 9. kole jsme v první partii, když jsem hrál na Menčíka černými se špatně domluvili a tak jsem dostal mat. Ve druhé partii jsme pro změnu celkem snadno vyhráli. Po 9. kolech jsme tedy vedli společně s dvojicí GusMclain, Veit o 1 bod před dvojicí Tajovský, Menčík. Zbytek soupeřů už nabral velkou ztrátu a tak bylo jasné, že o vítězi se rozhodne mezi těmito třemi týmy.

V 10. kole, tedy prvním kole po pauze jsem se dopustil nemožného tahu a tak jsme hráli s dvojicí Prokop, Joukl 1:1 (ztráta se soupeřem, který nevytvoří hrozbu matu se nesmí stávat).

V 11. kole dvojice Tajovský, Menčík hrála jen 1:1 s VampyreSlayer s Johnem R.

V 12. kole jsme hráli také 1:1 s dvojicí Krása, Cerha. Špatně jsme se domluvili a pak už to nešlo zachránit. Marek Krása mi nedal šanci to otočit. Dvojice Tajovský, Menčík ztratila další body po výsledku 1:1 s dvojicí Limontas, Satkus. Vítězství v turnaji se začalo vzdalovat už jsme ztráceli 2 body na GusMcClaina s Veitem, dvojice Tajovský, Menčík ztráceli už 3 body.

V 14. kole došlo k souboji mezi dvojicí GusMclain, Veit a Tajovský , Menčík, která měla napovědět, jak bude vypadat závěr turnaje. Tajovský s Menčík Američany porazili 1,5:0,5, přičemž zbytečně remizovali ve vyhrané pozici pádem obou časů. My jsme ztratili další body po výsledku 1:1 proti dvojici Limontas, Satkus. Škaloud nedokázal proti Satkusovi černými projít, stavěl ho před úlohy a to pro silného šachového řešitele úloh byla hračka. Pozice se mu čím dál více zhoršovala až to skončilo naši porážkou. My jsme v tomto kole snížily ztrátu na na 1,5 bodu a dvojice Tajovský, Menčík na 2 body na Američany.

15. kolo bylo ticho před bouří, soupeři neměli šanci ohrozit ani jeden ze tří vedoucích týmů.

V 16. kole jsme hráli proti Američanům o naději na vítězství v turnaji. Podařilo se nám je celkem snadno porazit 2:0 a dostat se o 0,5 bodu do čela turnaje před Američany a dvojicí Tajovský, Menčík. 17. kolo nic na pořadí nezměnilo.

A tak se šlo na poslední 18. kolo, nám stačilo 1,5 bodu proti dvojici Tajovský, Menčík na vítězství v turnaji, 1:1 na udržení titulu mistra ČR. Američané potřebovali na vítězství v turnaji výsledek 1:1 mezi námi. Tajovský, Menčík potřebovali vyhrát 2:0 pro vítězství v turnaji. V první partii jsme získali výhodu, ale pak jsem začal zbytečně ztrácet materiál a nakonec nepokryl mat a tak jsme prohráli. Ve druhé partii jsem na Tajovského bílými vlítnul, dostal ho pod tlak a bezpečně jsme to dovedli do výhry. Výsledek 1:1 stačil na titul mistra ČR, ale na vítězství bohužel ne.

Celkové výsledky:
Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1.Lee, Barrett26,5157,75
2.Škaloud, Jezbera.26176,75
3.Tajovský, Menčík.25,5171,75
4.Krása, Cerha20107,25
5.Limontas, Satkus.1778,75
6.- 9..............

Vítězem se stala dvojice Lee, Barrett (GusMcClain, Veit) gratuluji ji k tomu. Spoluhráči Dušanovi chci poděkovat za trpělivost s mými nepřesvědčivými výkony v turnaji. Paradoxem je, že Američané prohráli s námi 3:1 a i s dvojicí Tajovský, Menčík 2,5:1,5 a přesto jim to stačilo na první místo. Narozdíl od nás dokázali porážet ostatní týmy 4:0 a to stačilo.

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: pátek 5.srpna 2016, 10:34)