Alamar's chest

Aktuality

Czech open - Pardubice 2023!
| Neděle 30.července 2023, 19:51

Dne 22. 7. 2023 se konalo v rámci Czech openu další otevřené mistrovství ČR v bughouse (holanďanech). V turnaji startovalo 11 týmů (o jeden tým méně než loni). Turnaj se hrál zase tempem bronstein 2 minuty na partii a 2s/na 1 tah (Letos se řešilo, zda se bude hrát tempem bronstein 2min a 3s/na 1 tah nebo tempem 2minuty a 2s/ na 1 tah. Cílem bylo řešit schovávání figur. Bylo tedy dohodnuto tempo bronstein 2m/2s s tím, že bude kontrolováno schovávání figur. V rámci vylepšení se připravil pro hráče odkládací prostor. Ten byl reprezentován čtvrtkami s poličky pro figury. Toto opatření bylo hráči v turnaji kvitováno jako přehledné a smysluplné.). Vzhledem k počtu týmů se hrálo každý s každým na 4 partie (prostřídaly se všechny kombinace), vítězem byl tým s nejvyšším počtem bodů. Letos v turnaji nebyl žádný zahraniční, který by bojoval o nejvyšší pozice. V turnaji jsem startoval se spoluhráčem Dušanem Škaloudem. Část turnaje a některé zápasy máme natočené na videu se zvukem (Umožňuje to čtenáři zprostředkovat partie z turnaje.).

V prvním kole jsme měli volno. Naši hlavní soupeři dvojice Tajovský, Menčík vyhrála jen 3:1 (hned v úvodu ztratili cenný bod se zahraničním soupeřem). Druzí soupeři o medaile dvojice Čechura, Krása vyhrála 4:0.

V druhém kole jsme hráli proti týmu Stodola J., Stodola, M.. Vyhráli jsme celkem snadno 4:0. Dvojice Tajovský, Menčík a Čechura, Krása také vyhráli 4:0.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Wiewiora - Wilk. Bylo to další pohodové vítězství 4:0. Tajovský s Menčíkem měli volno a dvojice Čechura, Krása taktéž vyhrála 4:0.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Tajovský, Menčík (FICS: Wir) . Jednalo se hlavní zápas o mistra ČR a vítěze. Vstupovali jsme do něj s náskokem 1 bodu. V první partii se dostal Dušan pod útok a vedle jsem musel jít dozadu (matila věž). Následně se u Dušana situace otočila, ale potřeboval koně a to na mé desce nešlo vzít. Tam lítaly jen "šikmé figury", sice v lepším poměru pro nás, ale to bylo. Časem se to u mne zhroutilo, takže 0:1. Ve druhé partii jsem měl na Martina T. výhodu, ale postupně se vytrácela. Krátce na to se zhroutila pozice u Wira a Dušan dal mat. Další dvě partie proběhly hladce, jako kdyby soupeři po první prohře odpadli. Vyhráli jsme tedy 3:1. Dvojice Čechura, Krása měla volno.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Kolbusovsky - Rous. Bylo to další pohodové vítězství 4:0. Oba naši konkurenti taktéž vyhráli 4:0.

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Saffova, Motlíček . Akorát v poslední partii měli soupeři šanci zkomplikovat vývoj partie. Můj soupeř šel dozadu a pak už si moc nezahrál. Zbývající soupeři se ve vzájemném zápase potkali. Marek v první partii nedal 8x mat, takže prohra. Ve druhé partii dal mat, takže 1:1. Třetí prohráli, protože se nedomluvili (Marek byl velmi nervózní, zbytečně stresoval sebe a spoluhráče. "Možná, kdyby se stres generovaný Markem rozdělil mezi ostatní hráče, tak bychom to mohli nazvat mírným stresem".). Ve čtvrté partii to Marek zahrál "lážo plážo" a schytal to rychle, takže dvojice Tajovský, Menčík vyhrála 3:1, přitom to mohlo dopadnout opačně.

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Čechura, Krása. První partii zkazil Marek, nechal se v zahájení obrat o pěšce. Pro ilustraci přikládám pozici z partie.
Pardubice 2023
Na obrázku je klíčová pozice z partie. Na mé desce mam výhodu a proto jsem nasadil dámu na h8, vzhledem k tomu, že se po vzetí stává zase dámou (pěšco - dámou) a mám koně na N@g7+. Naši soupeři si nedokázali včas říci o výměnu koně. Jediné kryti je N@h6. Na obrázku je vidět i slovní komunikace. Partie následně skončila matem. Celá bude dána během několika dnů do sekce komentované partie na tomto webu. Další dvě partie měly hladký průběh. Komplikace nastala až ve čtvrté partii. Dušan chtěl vyměnit dámu a mne dáma matila. Musel pak dámu krýt a dostal se pod útok. Marek potřeboval na mat jen pár figur. Smůlou bylo, že měli o něco horší čas. Figury, co potřebovali na mat, nešli vzít pro mat na druhé desce. Nakonec to finišovalo do pozice, kde Marek matí pěšcem, ale vedle následuje šest tahů, kde nelze nic vzít a je tam mat. Takže výhra 4:0. Tajovský s Menčíkem vyhráli 4:0 a zůstali stále ve hře a nutili nás k obezřetnosti.

V 8. kole jsme hráli proti zahraniční dvojici Orzech - Yakovenko . Hráli to hodně šachově, takže jsme je pomocí "čistého bugu" (chodí figury a soupeři nevidí hrozby) porazili snadno 4:0 (poslední partii nám úplně vzdali, ihned po skončení třetí partie). Dvojice Tajovský, Menčík zase ztratila, vyhráli jen 3:1, druhá dvojice Krása, Čechura vyhrála 4:0.

V 9.kole jsme hráli proti německé dvojici Schwerdt - Gehle . Bylo to snadné vítězství 4:0 (soupeři ztráceli čas v zahájení) . Tajovský s Menčíkem hráli proti dvojici Zedníček, Brož. Potřebovali je porazit, neboť to byli jejich konkurenti o druhé místo v ČR. Podařilo se jim zvítězit 4:0 a tím pomohli sobě i dvojici Čechura, Krása. Ti vyhráli jen 3:1.

V 10. kole jsme hráli proti další německé dvojici Pulter - Sallandt. Vyhráli jsme opět hladce 4:0. Tajovský s Menčíkem vyhráli 4:0. Dvojice Čechura, Krása vyhráli jen 3:1 proti dvojici Zedníček, Brož. To měli poslední partii prohrát a mohlo to být 2:2 (soupeři se špatně domluvili. Před posledním kolem jsme měli nedostižný náskok 5 bodů na druhé místo.

V 11. kole jsme hráli s dvojicí Zedníček, Brož . Vyhráli jsme hladce 4:0, soupeři doplatili na nezkušenosti v pozicích (nedokázali najit rychle řešení). Oba naši konkurenti taktéž vyhráli 4:0.

Konečné pořadí viz tabulka:

Konečná tabulka:

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Jezbera, Škaloud 39690
2. Tajovský, Menčík 34562,5
3. Krása, Čechura 30439
4. Zedníček, Brož 24335
5. Pulter, Sallandt 21288,5
6. Schwerdt, Gehle 18238,5
7. Saffova, Motlíček 16182
8. Orzech, Yakovenko 13,5161,5
9. Stodola J., Stodola, M 13154
10. Wiewiora, Wilk 6,594,5
11. Kolbusovsky, Rous 562

Letos jsme tedy překazili hattrick brněnské dvojici. Dekuji za příjemnou hru spoluhráči Dušanovi Škaloudovi. Gratuluji druhému a třetímu tymu (Tajovský, Menčík a Čechura, Krása). Doufejme, že příští rok se sejdeme v hojnějším počtu.

Diskuze: 4 komentáře, přidat další
(poslední: neděle 30.července 2023, 22:05)
Klatovy 2023 aneb Lomikare, Lomikare!
| Čtvrtek 6.července 2023, 16:47

Letos jsme zase vyrazili s Markem na turnaj v holanďanech do Klatov dne 4. 7. 2023. Název souvisí s naším tradičním a „hlavním osudovým soupeřem“. Tentokrát jsme cestovali až v den turnaje. Dorazili jsme 8 minut před začátkem turnaje (15 minut zpoždění vlaku). V turnaji bylo jen 5 dvojic. Hrálo se systémem každý s každým na dvě partie. Střídala dvojice, která měla černé. Body se počítaly olympijským způsobem, dohrávají se obě partie.

1.kolo

V prvním kole jsme hráli proti dvojici Bukvaj M, Bukvaj J. Marek v první partii chtěl střelce a měl 30s navíc a opakoval dej mi střelce. U mne jsem upřednostňoval získání materiálu. Marek si mohl postát, ale nechtělo se mu. Nakonec střelce dostal a byl relativně spokojený. Vyhráli jsme 4:0. Hlavní soupeři měli volno.

2. kolo

Ve druhém kole jsme narazili na naše největší soupeře Kupsa M., Jun R., loni jsme skončili o 0,5 bodu před nimi. Byl to souboj o první místo. V první partii jsem vydělal figuru, vzápětí Marek ztratil 2 figury a věž. V tuto chvíli stačilo zastavit za naše soupeře nechat mne hrát s horším materiálem blicku a následně dohrát blicku vedle. Bylo by to to jednoduchá prohra 2:0. Naštěstí pokračovali v hraní a podařilo se mi vytvořit matící útok a sebrat dámu. Marek může dát mat, ale má málo času. Spadne mu figura a on ji jde na 30s dokonce sbírat místo, aby dal mat, šly mu další figury. Pak spadne na čas. Takže 1:1. Ve druhé partii Marek zase poztrácel materiál, stál jako „čuně“. U mne se soupeř nechal naštěstí zmasakrovat, takže 1:1. A to mi Marek krátce předtím než se soupeři vzdali, nabízí výměnu dam se ztrátou věže, což jsem zamítl. Tahle výměna by otočila vývoj na mé desce. Takže 2:2 a souboj, kdo zaváhá.

3. kolo

Ve třetím kole jsme měli volno, naši hlavní soupeři vyhráli jen 3:1 a mohli ztratit i víc. Šli jsme do posledních dvou kol s vědomím, že 2x 4:0 je výhra v turnaji.

4. kolo

V čtvrtém kole jsme hráli proti Roubal M, Váňa J.. V první partii jsem obral soupeře o materiál. Marek měl 2V, 2S, D proti 1V, 1S,1D. Takže věž a střelce navíc. Stačilo zdvojit věže na c sloupci a soupeře zničit. Místo toho následují hlášky: „Dej sem figury“, “ to je hrozný, ty nic nedáš“, „musím si to zařídit sám“, „proboha dej sem něco“. A to jsme měli přes 40s navíc. Nakonec jsme to vyhráli úplně hladce, ale poslouchat tyhle hlášky „bylo skvělé“. Byl by to skvělý námět pro divadelní hru, akorát nevím, jak ji nazvat. Takže 2:0, ve druhé partii stojíme na výhru můžeme dát mat. Marek ho mine. Vzápětí mu ho hlásím, že u mne je vyřešeno. Marek místo, aby se zamyslel, jak dál hrozit matem, tak vymění věže, aby se zbavil hrozeb. Vzápětí ustoupí nesmyslně dámou a nechá si dát mat. Takže 1:1 z pozice, co nešla nevyhrát. Takže jsme vrátili naše hlavní soupeře do hry. Vyhráli 4:0 a skóre se srovnalo.

5. kolo

V posledním kole jsme hráli proti Hlaváček O., Kváča F. V první partii Marek po soupeři hodil jen tak figuru, kdyby se soupeři lépe domluvili mohlo to být 1:1. Vyhráli jsme, takže 2:0 bylo doma. Ve druhé partii jsem soupeři sebral 5 pěšců proti jednomu. Marek hlásil, že to je hrozné, že nic nemá, ať mu dám nějaké figury. Holt to neumím hrát, protože 4 pěšce navíc jsou málo. Pak mi při macení bere figury a po partii říká: „buď rád, že jsem Ti je dal, nevím, jak by si to vyhrál“. Myslel jsem, že to je týmová hra, ale asi se pletu. Ještě, než Marek dal mat, tak spáchal jeden nemožňák (prohrával druhý). Byl tak nervozní, že ten druhý nemožný tah byl ve vzduchu. Výhra 4:0 nic neřešila, neboť hlavní soupeři, taktéž vyhráli 4:0.

Finále

Vše bylo stejné, tak se muselo v dodatkové partii mezi námi a dvojicí Kupsa M., Jun R rozhodnout o vítězi. Moc velká šance na výhru nebyla, neboť jsem šanci na úspěch tedy výhru 2:0 viděl 10%. Pravděpodobný výsledek byl 1:1 a opakování partii, dokud se nerozhodne. Měl jsem černé, takže jsem zkusil zariskovat na 2:0 výhru. Vznikla u mne těžká pozice, máme 40s navíc a Marek vedle nasadil koně, který znamenal u mne za oběť dámy m3. Naštěstí soupeři ho nevzali, možná nevěřili, že to dají s dámou méně. Markovi jsem řekl ať stojí, abych měl šanci to přežít. Po chvilce začal tahat a ještě mi do toho mluvit (Marek pak po partii prohlásil, stejně si byl mrtvý, takže už nehrálo roli, co jsem dělal). V pozici, kde jedna figura znamenala prohru se to těžko počítá. Udělal jsem chybu a dostal mat. Marek dohrával pozici s výrazně lepším materiálem. Soupeř mu napadne jednu dámu a Marek ji nechal stát místo výměny a hry na výhru. Za chvíli dostal ještě mat a bylo hotovo. Prohráváme 2:0 a jsme druhý.

Název článku je, protože nás po roce náš osudový soupeř dostihnul a předstihnul. Soupeřům gratuluji byli lepší, nebyla cesta, jak je porazit.

Diskuze: 2 komentáře, přidat další
(poslední: sobota 8.července 2023, 15:28)
Diskuze o pravidlech
| Pátek 2.prosince 2022, 17:10

Schovávání figur

Největší problém je schovávání pro příležitostné hráče a ty co hrají šachy. Objevil se nápad, jak řešit schovávání figur. Vzhledek ke zkušenosti z pátečního tréningu před turnajem v bughouse na Czech openu a na základě zkušeností z různých turnajů. Mimo jiné řešili schovávání i na turnaji v Polsku.

Nápad spočívá v tom, že by mezi šachovnicemi byly čtvrtky pro odkládání figur (a na nich graficky vyznačen prostror pro figurky). Pro každý tým jedna čtvrtka. Toto by bylo jednoduché a srozumitelné pro instruování hráčů, vezmeš figuru a dáš ji do tohoto prostoru.

V kombinaci s rozhodčím by se jednalo o vyvážené řešení tohoto problému. Pak by na turnaji v Pardubicích mohlo zůstat tempo bronstein 2min a 2s na tah, pokud by se prokázala účinnost tohoto řešení.

Diskuze: 3 komentáře, přidat další
(poslední: neděle 1.ledna 2023, 11:47)
Czech open bughouse 2022 aneb Titanik 2 v akci!
| Čtvrtek 28.července 2022, 21:57

Dne 23. 7. 2022 se konalo v rámci Czech openu další otevřené mistrovství ČR v bughouse (holanďanech). Opět musím pochválit Marka Krásu za jeho iniciativu, která vedla k hojnější účasti týmů na turnaji. V turnaji zase startovalo 12 týmů. Turnaj se hrál zase tempem bronstein 2 minuty na partii a 2s/na 1 tah (Letos se řešilo, zda se bude hrát tempem bronstein 2min a 3s/na 1 tah. Bylo rozhodnuto, že to máme dát do propozic na příští rok) Vzhledem k počtu týmů se hrálo každý s každým na 4 partie (prostřídaly se všechny kombinace), vítězem byl tým s nejvyšším počtem bodů. Podobně jako loni, letošní turnaj obohatil další silný zahraniční hráč a to Horkko z Finska.

Než přistoupíme k průběhu turnaje, tak se zmíním o pátečním setkání - tréninku (22.7.). Letos se ho zúčastnil Vectorveld z Belgie a Ukrajinský hráč CannotGiveYouATempo (oba z serveru Chess.com). V rámci tohoto setkání se odehrál turnaj jednotlivců za účasti zmíněných dvou hráčů + Skacz, Wir, Sandokanom a já. Turnaj jsem vyhrál (9b) před Markem Krásou (8b). Bohužel nemohl můj spoluhráč pro sobotní turnaj. Výkon nebyl místy ideální (prohra na nemožňák), ale byl to trénink. A to jsem netušil, co mne čeká v sobotu.

V prvním kole jsme hráli s týmem Krejča, Bednarik. První partii jsme hladce vyhráli, i když soupeři kladli odpor. Ve druhé partii jsme se dostali do velkých problémů a se štěstím to vyhráli. Ve třetí partii jsme se dostali do prohrané pozice, stačilo, aby soupeři vzali pěšce a mohli mne zmatit. Naštěstí se nedohodli a pak už jsme to vyhráli. Ve čtvrté partii jsme zase byli ve velkých problémech a znova s velkým štěstím vyhráli. Moje energie po tomto zápase šla hodně dolů. "V podstatě se dá říci, že Alamarovský oheň dohoříval." Naši tradiční konkurenti Tajovský, Menčík hráli proti Horkko s CannotGiveYouATempo porazili je 3:1.

V druhém kole jsme hráli proti týmu Stodola J., Stodola, M.. Vyhráli jsme celkem snadno 4:0. Byl to "klid před bouří", v podstatě "hurikánem". Dvojice Tajovský, Menčík také vyhrála 4:0, ukrajisnko - finská dvojice vyhrála 3:1.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Horkko s CannotGiveYouATempo . První partii jsme prohráli celkem bez odporu, nepovedla se. Ve druhé partii jsme měli u Ivoše vyhranou pozici proti Horkkovi. Bohužel jsem se neuvědomil včas, že tam je jednoduchá cesta k výhře. Vybral jsem druhou cestu a ta byla horší (tohle jde za mnou). Partie se hrála, Ivoš zbytečně tahal moc rychle, takže dostal mat první. Ve třetí partii jsme u Ivoše měli matící útok. Bohužel Ivoš nevěděl, jak to dotáhnout do konce, takže jsem to musel vymýšlet a do toho hrát proti Horkkovi (tam jsem udělal pár chyb) a tak to bylo 3:0. Ve čtvrté partii se nepovedlo vyvinout tlak, takže výsledek 0:4 byl otřes. Dá se to nazvat "Titanik 2" (Neboť jsme zruinovali své šance na vítězství v turnaji. Tým přestal existovat, neboť "Alamarovský oheň vyhasl"). Tajovský s Menčíkem porazili dvojici Čechura, Krása 3:1

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Rous, Leština. Vyklubala se z toho pohodová výhra 4:0, naši soupeři nedrželi čas a trpěli pak na to. Oba naši konkurenti, zase vyhráli 4:0.

V pátém kole jsme hráli na dvojici Čechura, Krása. První tři partie, jsme zase vyhráli bez problémů, ve čtvrté partii se začali dít věci. Ivoš mohl Marka Krásu rozebrat po pár tazích po vzetí na f2. Bohužel se tak nestalo a partie pokračovala dál. Měl jsem výrazně lepší pozici proti Ćechurovi, akorát Marek hrozil matem věží Ivošovi. Byl jsem nahoře o 8s a Marek pronáší "legendární výrok", který mne bude strašit hodně dlouho. "Dáme s nimi časovku a shodíme ho." Myslel jsem si o tom následující: "Pěkná propaganda Markuši, to mu nemůžeš věřit." Ivoš místo, aby sebral pěšce a přestal hrozit mat, tak hrál tichý tah. Musel jsem tedy stát, po pokrytí jsem musel rychle zatáhnout, zboural jsem při této snaze figury a spadnul jsem. Výsledek 3:1 zasadil další hřebík do našich turnajových ambicí. Výsledek 3:1 hodně nabourával naše ambice. Oba naši konkurenti, zase vyhráli 4:0. Dvojice Tajovský, Menčík porazila simulujícího Dušana Škalouda 4:0 a zvládla tak důležitou překážku na cestě k vítězství.

V šestém kole jsme hráli proti polské dvojici Kozlowski, Budzisz . Byla to trochu kostrbatá výhra 4:0, ale nebyli jsme ohroženi. Tajovský s Menčíkem zase vyhráli 4:0, Horkko s CannotGiveYouATempo porazili Marka s Čechurou 3:1.

V sedmém kole jsme hráli proti simulujícímu Dušanu Škaloudovi. První tři partie jsme vyhráli hladce 3:0. Čtvrtá partie byla "další horor." Měli jsme rovnou pozici, ale postupně se to zhoršovalo a zhoršovalo až k naší porážce. Zjednodušili jsme úlohu Dušanovi natolik, že nás snadno přejel. Hráli jsme to, jako dvě nezávislé desky. Na to nemáme, jako tým hru stavěnou. "Bez Alamarovského ohně to prostě nejde." Do příště je potřeba to předělat na "řecký oheň". Tajovský s Menčíkem zase vyhráli 4:0 a kráčeli k titulu. Horkko s CannotGiveYouATempo porazili polskou dvojici jen 3:1.

V 8. kole jsme hráli proti dvojici Juchelka - Stocek. Hráli hodně pomalu a tak to bylo jednoduchých 4:0. Tajovský s Menčíkem zase vyhráli 4:0 a zase přiblížili o krok k titulu. Horkko s CannotGiveYouATempo narazili simulujícího Škalouda. Ten je s přehledem porazil 3:1 a vrátil nás tak do hry o 2. místo.

V 9.kole jsme hráli proti dvojici Saffova, Motlicek (Pozn.: po pár letech zase hráli na Czech openu bughouse) a vyhráli jsme hladce 4:0. Naši soupeři spolu hodně hrají na serveru chess.com. Za deskou je o to dost jiné Soupeři to hráli místo bez koordinace a na to dopláceli. Oba naši konkurenti vyhráli 4:0.

V 10. kole jsme hráli proti dvojici Lauryn, Lauryn. Vyhráli jsme hladce 4:0. Oba naši konkurenti vyhráli 4:0.

V 11. kole došlo na hlavní souboj o český titul a to s dvojicí Tajovský, Menčík. Odstartovalo poslední kolo a bodový stav byl takový, že jsme ztráceli 4 body. Jestliže loni jsme potřebovali jsme zázrak v podobě drtivého vítězství (3,5:0,5), tak letos jsme potřebovali "úplný armageddon", tedy vítězství 4:0. V první partii se Ivošovi nepovedlo zahájení, naštěstí můj zásah a poslané figury minimalizovaly škody. Pak se dopustil Wir nemožného tahu a bylo to 1:0. Zbývali ještě tři výhry, ale už to bylo o trochu reálnější (pár procent). Ve druhé partii Ivoš na chvíli zaváhal a to naši zkušení soupeři umí potrestat, takže 1:1 a konec boje o titul. Následně jsme zbylé dvě partie dali za 1:1, celkově 2:2. Ono by to tak pravděpodobně dopadlo, neboť bych hrál na Wira a tam máme lepší výsledky.

Konečné pořadí viz tabulka:

Konečná tabulka:

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Tajovský, Menčík 40758
2. Jezbera, Šlesinger 36630
3. Horkko, Vladimir 35631,5
4. Krása, Čechura 31501,5
5. Škaloud Dušan 31498
6. Kozlowski, Budzisz 24330,5
7. Stodola J., Stodola, M. 18,5197,5
8. Krejča, Bednarik 16,5180,5
9. Juchelka, Stoček 14117
10. Saffova, Motlicek 14130
11. Rous, Lestina33
12. Lauryn, Lauryn 11

Bohužel jsme letos nebyli příliš důstojným soupeřem brněnské dvojici. Oba jsme dělali velké chyby a to se v takovém turnaji nepromíjí. Gratuluji Tajovskému s Menčíkem k jejich první obhajobě vítězství v turnaji i k obhajobě titulu mistra ČR. Čekají nás tedy roky "brněnské dynastie?"

Také chci zmínit, že třetím týmem v ČR se stala dvojice z Královéhradeckého kraje Čechura, Krása. V turnaji fungovali jako Robin Hood a zbojníci v jednom. Neprohráli jediný zápas 4:0 a všem předním týmům sebrali 1 bod.

Přeji si, abychom se příští rok sešli v hojnějším počtu a přiblížili se zase k 20 týmům.

Diskuze: 44 komentářů, přidat další
(poslední: pondělí 15.srpna 2022, 08:10)
Klatovy 2022 holanďani!
| Středa 6.července 2022, 15:29

Včera 5. 7. 2022 se konal turnaj v holanďanech v Klatovech. Vycházelo to na státní svátek, tak jsme se s Markem Krásou dohodli, že tam vyrazíme. Je to sice trochu dál, ale turnajů v holanďanech (bughouse) je celkem málo, tak je potřeba si vážit každého pořadatele, co ho uspořádá.

Nejdříve jsme museli naplánovat cestu a reálnost příjezdu. Turnaj začínal v 9:00. Vzhledem k výluce (trať Praha - Plzeň) jsme naplánovali odjezd pozdě večer 4. 7. 2022, příjezd v noci do Prahy, pak přesun na Florenc a z ní odjezd autobusem do Plzně. Následně vlakem do Klatov. Na místě jsme byli v 8:00. Užili si ranního sluníčka, v 8:30 jsme byli v hrací místnosti.

Neodpustím si jednu příhodu z našeho cestování a nechám na posouzení čtenáři, zda by se chtěl rozhodnout stejně jako Marek. Marek říkal, že na Florenc trefí celkem snadno ať ho nechám nás vést. V Praze je celkem často, tak jsem mu věřil. Tak jsme vyrazili, došli na křižovatku, tam Marek na chvilku zaváhal a šli jsme cestou doprava. Jdeme, vyšli jsme na "nějaký ochoz". Za chvíli Marek ukazuje, vidíš pod námi je Florenc (byli jsme trochu na kopci). Zkoušíme chvíli jít, zda tam nebude nějaké cesta směrem dolů.

Pak Marek říká: "Projdeme touhle restaurací a vyjdeme na druhé straně domu." To jsem, jako nesmysl zamítl a šli jsme tedy zpátky. Následně přijdeme takové cestě co vypadá, že by mohla vést dolů, ale také nemusela (mohl to být výstupek). Marek říká: "Tudy se určitě dostaneme dolů a dojdeme na Florenc." Já jsem mu řekl: "Ve tři v noci, kdy nevidíš na cestu, pršelo a nevíš zda to vede dolů, to chceš riskovat? Máme, času dost, najdeme jinou cestu, není důvod riskovat, že se něco stane." Za chvíli jsem našel jinou osvětlenou cestu a snadno jsme došli na Florenc.

Turnaj měl odlišnosti v pravidlech, takže je představím, aby čtenář byl v obraze a rozuměl dalšímu popisu vývoje turnaje.

  • Nesmí se nasazovat do matu.
  • Pěšec na poslední řadě propadá.
  • Nesmí se radit spoluhráči.
  • Dohrávají se obě šachovnice, takže skóre může být (2:0, 1:1, 1,5: 0,5)
  • Může se říci o figuru co potřebuji, co vadí nebo upozornit na čas.
  • Museli se ukazovat figury, tak jak to je běžně zvykem.
  • Nasazení do matu byl nemožný tah.
  • Prohrával druhý nemožný tah (dle současného výkladu bleskového šachu)
  • Třikrát opakovaná pozice byla ramíza.

Tato pravidla byla vytvořena, aby hráči, co to hrají pravidelně, to neměli tak jednoduché. Také si příležitostní hráči mohli více zahrát a bylo to dramatičtější. Zároveň díky dohrávání druhé partie se muselo hrát více týmově.

Hrací tempo bylo 5 minut na partii a hráli se dvě partie po sobě. Takže maximum bodů z kola byly 4. Při prohře střídala poražená dvojice soupeře. Hrálo se systémem každý s každým. V turnaji startovalo 8 dvojic.

Před turnajem jsme vzhledem k pravidlům si připravila určité strategie (pravidla byla uveřejněná na webu turnaje). Samotná hra měla prověřit, jak to bude fungovat.

Průběh turnaje

V prvním kole jsme hráli proti dvojici Jančík, Šobr. V první partii jsem černými ve variantě s obětí dámy a s následným dobráním figur dal mat. Můj spoluhráč Marek Krása měl o něco méně materiálu, ale jeho výhodou bylo, že měl v ruce koně. Soupeř neměl nic na nasazení. On ho ihned nasadil do výměny a bylo po partii. Ničím nehrozil a měl méně materiálu. Hrálo se ještě 2 minuty, ale bylo to už jen "mučení" (soupeř postupně utahoval šrouby). Takže 1:1. Hrál jsem to klasicky, jako to hrajeme, když výhra na je desce končí obě partie. Nenapadlo mne, že soupeř vzetím věže sice dostane mat, ale dává tím výhodu figury spoluhráči. Tohle pak vyžaduje úplně jinou hru od spoluhráče na druhé desce, musí si figur více vážit, neboť kdykoliv může jejich přísun ustat a musí to dohrát. Ve druhé partii jsem soupeře obral o materiál a tak jsme hladce vyhráli 2:0. Celkově 3:1 nebylo nic, ale byla to daň jiným pravidlům. Naši "předpokládání hlavní soupeři" Jun,Kupsa také vyhráli jen 3:1.

Ve druhém kole jsme hráli proti dvojici Jun, Kupsa. Začátek turnaje tedy začal zostra, šli jsme na hlavní konkurenty, již ve druhém kole. Marek na druhé desce nasazoval figurky "ležerním stylem" (hlavně, že jsou na šachovnici), měl jich o něco více. Soupeř naopak je začal nasazovat s hrozbou. Postupně se pozice Marka zhoršovala, na chvilku se zastavilo a tak vidím, jak Markovi hrozí mat. Ten Marek ignoroval nasadil figurku dopředu a tak to schytal. Vedle jsem měl sice výhodu, ale horší čas na dohrávání pozice. Naštěstí soupeř se 2x přehlédnul a vyplýtval figury do obrany v útoku (ihned jsem je zdarma dámou sebral, nešla dobrat kvůli matu) a pak už nemohl zabránit matu. Takže 1:1. Ve druhé partii Marek porušil naši dohodnutou strategii a zbytečně tam stál a nenapadal figury. Kůň u mne získával dámu s rozhodující výhodou u mne a výhodou u Marka. Po mém silném úderu jsem díky hrozbě získal pár vteřin lepšího času. Marek vzal koně, ale za cenu dámy (bez koně bychom riskovali prohru obou desek). Soupeři pak správně obětovali pozici na Markově desce a já musel hrát na 1,5 minutě proti 3 minutám "blicku" s horším materiálem. Na tom čase to nešlo uhrát, takže zase 1:1. Celkově tedy 2:2. Marek pak tvrdil, že toho koně za dámu neměl brát. Kdyby se tak nestalo, tak by on nezískal díky zisku dámy za toho koně matící útok u sebe a já bych hrál s o něco horším materiálem na své desce. Naše šance by tak byli 35 na 65, tohle jsem nechtěl riskovat. Lepší 2:2 a neztratit na hlavní soupeře nic, než mít ztrátu.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Hrdlica, Roubal. V první partii stál Marek na prohru, stačilo, aby jeho soupeř zahrál po Kd2 B@e3+, král musel Kd3 a bez možnosti ústupu by byla jen otázka času, kdyby nějaká figura zmatila bílého krále na c4 nebo b4 (kůň). Hlásil jsem Markovi, že stojím a kryju ho časem a on toho zahrál tak, že si do tohoto vlezl. Naštěstí soupeř dovolil Markovi zacouvat na c1 a tak jsme vyhráli obě desky. I druhou partii jsme vyhráli 2:0. Naši hlavní konkurenti naštěstí ztratili a vyhráli jen 3,5:0,5. Pozice u Marka vznikla jen díky tomu, že Marek hrál d4 a neuměl bránit Jf6, Jg4 a Jxf2. Vysvětlil jsem mu, že když bude hrát 1. e4, tak ten kůň se mu tam tak snadno nedostane. Než sledovat, jak mi další soupeři "servírují Marka na dušeno", tak měl nařízeno hrát e4.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Gerner O., Gernert T. Postupně jsme je obrali o materiál, takže to byla pohodová výhra 4:0. Naši konkurenti též vyhráli 4:0 a obě družstva se začala vzdalovat ostatním. Kromě souboje vedoucích družstev, byl napínavý souboj ostatních za námi, bylo to tam hodně vyrovnané.

V pátém kole jsme hráli proti dvojici Vajdík, Řeřábek. Vyhráli jsme celkem snadno 4:0. Konkurence též vyhrála 4:0.

Nejzajímavější byl rozhovor po partii: Krása: "Ta tvoje matící technika Jezbyku je hrozná. To nevidíš jednotahové maty?"
Jezbera (já): Já jsem Ti bral figury navíc a stejně matil."
Krása: "Však já jsem taky matil."
Jezbera: "Jo těmi 7 figurami navíc, co jsem Ti dal. Jinak bys měl problém."
Na vysvětlenou na desce u Marka byla pozice s asymetrickým materiálem (dáma proti lehkým figurám)a soupeř měl 2 pěšce v ruce. Při dohrávání to mohlo skončit rovným materiálem a na horším čase jsem nevěřil v jistotu výhry. Marek by za mně zmatil a pak se děj vůle boží. Já věděl, že beru při macení figury navíc, mat tam stále je, soupeř nemůže nic dělat. Hrál jsem to přesně, tak aby to fungovalo v těchto pravidlech.

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Bukvaj J., Bukvaj M. První partii jsme vyhráli snadno. Ve druhé partii jsme obrali soupeře o materiál, Marek měl na své desce o dámu a figuru víc. Přemýšlím, jak to vyhrát u mne, když se ozve od Marka: "Dej mi něco, vždyť nic nedáváš. To je hrozný." Měl výrazně lepší čas, mohl jsi počkat (tu dámu a figuru co jsem mu dal, to bylo málo). Vzal jsem mu koně, Marek dal po chvilce přemýšlení mat a byl spokojen. Vyhráli jsme u mne a zase tedy 4:0. Naše konkurence též 4:0.

Po partii zase následoval rozhovor: Krása: "Musíš mne přeci krmit figurami."
Jezbera: "Máš pravdu, otesánek se musí krmit."

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Studzinský B., Studzinský D. Vyhráli jsme celkem hladce 4:0. Konkurence také vyhrála 4:0. Kuriozitou byl soupeřův král, který byl na e1, pak se přesunul na g2 a následně jsem ho vyžíráním dohnal až na g8. Hrozil mu mat f6 p@f7 Se6xf7. Soupeř ničím nehrozil, tak jsem Markovi bral figury zdarma a kolem soupeřova krále "bylo černo".

Pořadí v turnaji bylo toto:

  1. Krása, Jezbera 25b z 28
  2. Jun, Kupsa 24,5 z 28
  3. Hrdlica, Roubal 15,5

Na závěr chci poděkovat spoluhráči za zábavný turnaj se sladkou tečkou na konci. Soupeřům za vynalézavou hru a korektní chování (nebyl nikde žádný problém). Pořadateli za uspořádání turnaje, příjemné prostředí v hrací místnosti a také že nás po turnaji odvezl na nádraží.

Diskuze: 4 komentáře, přidat další
(poslední: středa 6.července 2022, 20:39)
Czech open 2021
| Neděle 1.srpna 2021, 19:04

Dne 24. 7. 2021 se konalo v rámci Czech openu další otevřené mistrovství ČR v bughouse (holanďanech). Letos byla situace kvůli Covid -19 částečně jednodušší, bylo větší rozvolnění než loni na podzim, ale stejně řada lidí na festival nepřijela. Otázkou bylo, kolik bude týmů a jaká bude účast. Nepočítali jsme s víc, jak 8 týmy. Musím pochválit Marka Krásu za jeho iniciativu, která vedla k hojnější účasti týmů na turnaji. V turnaji nakonec startovalo 12 týmů. Turnaj se hrál zase tempem bronstein 2 minuty na partii a 2s/na 1 tah. Vzhledem k počtu týmů se hrálo každý s každým na 4 partie (prostřídaly se všechny kombinace), vítězem byl tým s nejvyšším počtem bodů. Překvapením byla účast velmi silného polského hráče Reza Vojciech (Rezacz - internetový nick). Pozn.: Hrál hlavní turnaj, tak jsi přišel zahrát.

V prvním kole jsme hráli s německým týmem: Kruse - Knopf. Zahájili jsme dobře a to pohodovou výhrou 4:0. Soupeři hráli pomalu a tak jsme mohli snadno využít výhody lepšího času. Naši přímý konkurenti Tajovský, Menčík měli kolo odložené, neboť měli za soupeře simulujícího Dušana Škalouda, který byl na cestě. Pozn.: letos turnaj oficiálně začínal už v 9:00, což bylo nečekané posunutí Rezacz taktéž se svým spoluhráčem vyhráli 4:0.

V druhém kole jsme hráli proti simulujícímu Dušanovi Škaloudovi. Hned v první partii jsme se dostali do nepříjemné pozice. Dařilo se mu držet čas, takže to skončilo oboustranným pádem praporku a tedy remízou. V dalších dvou partiích jsme se štěstím zachránili hodně podezřelé partie (bylo to tak 35:65 v náš neprospěch ta pozice). Ve čtvrté se to Dušanovi nepovedlo a snadno jsme odvrátili jeho brejk. Takže 3,5:0,5 nebyl špatný výsledek. Čeští konkurenti vyhráli 4:0 a Poláci vyhráli nad dvojicí Kratochvíl, Novák jen 3:1.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Šulcová, Liška. První tři partii proběhly hladce, akorát ve čtvrté se začali dít věci. U Ivoše jsme museli obětovat dámu, měli lepší pozici, i u mne byla výrazně lepší, akorát jsem úplně přehlédl, že mi hrozí mat. Sebral jsem dámu a nechal si dát D@h2+ mat. To se mi dlouho nestalo a při tom jsme stáli lépe. Výsledek 3:1 byl špatný a zhoršil nám naši pozici. Oba konkurenti vyhráli 4:0.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti dvojici Krása, Stodola. Vyklubala se z toho pohodová výhra 4:0, naši soupeři nedrželi čas a trpěli pak na to. Oba naši konkurenti, zase vyhráli 4:0.

V pátém kole jsme hráli na dvojici Kratochvíl, Novák. První tři partie, jsme zase vyhráli bez problémů, ve čtvrté zase došlo k problémům. Měl jsem matový útok a mohl jsem ho zahrát dvěma cestami. Vybral jsem si cestu (Ta druhá cesta byla zafixovat soupeře a ať se brání. Obrana byla hodně složitá a dalo by nám to hodně času na koordinaci výhry.), kde jsem přehlédl, že to není mat. Pak jsem ještě zahrál pomalu útočný postup a společně s obtížnou pozicí vedle to skončilo naší porážkou. Výsledek 3:1 hodně nabourával naše ambice. Tajovský s Menčíkem se střetli s Poláky. Skončilo to 3:1 pro Tajovského, ale spoluhráč Rezacze udělal nemožný tah, když on matil a v další partii při vyhranou pozici vypustili.

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Starý, Starý. Pohodová výhra 4:0, šlo to hodně rychle. V zahájení jsme získali vždy výhodu. Tajovský s Menčíkem vyhráli taky 4:0 a Poláci narazili na simulujícího Dušana a se štěstím vyhráli 3:1, kdy byli třikrát prohraný.

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Kment, Zajíček. Byla z toho zase pohodová výhra 4:0. Dali nám moc času a to je pak jednoduché. Konkurenti také vyhráli 4:0, takže se nic moc neměnilo na bodech a rozestupech.

V 8. kole jsme hráli proti ukrajinské dvojici Dovzhenko - Chubar. Hráli to extrémně pomalu a tak to bylo jednoduchých 4:0. Oba naši konkurenti také vyhráli 4:0.

V 9.kole jsme hráli proti dvojici Juchelka, Stoček a vyhráli jsme hladce 4:0. Soupeři to hráli místo bez koordinace a na to dopláceli. Oba naši konkurenti zase vyhráli 4:0.

V 10. kole jsme hráli proti dvojici Reza (Rezacz), Skawinski. V první partii jsme stáli hladce na výhru u Rezacze, bohužel jsme nezlikvidovali jeho poslední obranný tah a pak se to sesypalo a místo výhry byla prohra. V druhé partii se Ivošovi nepovedlo zahájení a já pak nedokázal projít, takže 0:2. Ve třetí se to nezahrálo přesně na Ivošově desce a u mne nebylo nic, takže to skončilo jako 0:3. Ve čtvrté partii jsme měli tlak, drželi ho a nakonec uplatnili, výsledek 1:3 byl smrtící. Naštěstí pro nás Tajovský s Menčíkem chybovali a prohráli jednu partii proti dvojici Juchelka, Stoček na nemožný tah.

V 11. kole došlo na hlavní souboj o český titul a to s dvojicí Tajovský, Menčík. Potřebovali jsme zázrak v podobě drtivého vítězství. V první partii jsme celkem rychle u mne získali iniciativu a vyhráli jsme. Ve druhé partii jsme získali iniciativu na obou deskách a také jsme vyhráli. Ve třetí partii jsme měli vyhranou pozici, akorát jsme to nedotáhli a prohráli. Ve čtvrté partii zase jsme získali tlak a proměnili ho ve výhru. Výsledek 3:1 dával malou šanci na český titul, ale na vítězství v celém turnaji to bylo málo. "Ale zázrak za půl minuty dvanáct byl blízko". Poláci vyhráli 4:0 a šli o 0,5 bodu před nás. Dohrávalo se tak první kole mezi Tajovským s Menčíkem proti simulujícímu Dušanovi Škaloudovi. Potřebovali jsme, aby jim vzal aspoň 1,5 bodu ze 4 her. Vyhrál hned první a pak jsme se s Ivošem nemohli koukat na to, zda to dopadne nebo ne (šli jsme raději mimo). Bohužel nedopadlo a tak jsme skončili třetí celkově a druhý v ČR. Tajovský s Menčíkem udělali potřebný výsledek 3:1.

Konečné pořadí viz tabulka:

Konečná tabulka:

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Tajovský, Menčík 38701,5
2. Reza, Skawinski38692,5
3. Jezbera, Šlesinger 37,5697,8
4. Škaloud Dušan 32,5511,8
5. Kratochvíl, Novák 27,5422,5
6. Krása, Stodola 21232
7. Juchelka, Stoček 19,5266,8
8. Kruse, Knopf 17180
9. Šulcová, Liška 12,5143,5
10. Kment, Zajíček 11111
11. Starý, Starý 9,572,3
12. Dovzhenko, Chubar 00

Na závěr děkuji spoluhráči Ivošovi za hru během turnaje a dobře odvedenou práci ve finále na konci. Bohužel jsem selhal párkrát a neměli jsme štěstí co musí mít vítěz. Gratuluji Tajovskému s Menčíkem k prvnímu vítězství v turnaji a dalšímu titulu mistra ČR. Přeji si, abychom se příští rok sešli za ještě lepších podmínek a v hojnějším počtu, abychom mohli mít zase 20 týmů.

Turnaje onlinea.eu
| Středa 21.dubna 2021, 22:01

Česky:

V tuto chvíli je možné hrát pravidelné turnaje na onlinea.eu, konkrétně nyní na http://onlinea.4smart.eu:36702/

Dají se hrát i netradiční startovní pozice. Tedy takzvaný divoký bughouse. Pokud by měl někdo nápad na netradiční pozici pište sem.

English:

At the moment it is possible to play regular tournaments on onlinea.eu, specifically now on http://onlinea.4smart.eu:36702/

You can also play non-traditional starting positions. So the so-called wild bughouse. If anyone has an idea for an unconventional position, write here.

Diskuze: 17 komentářů, přidat další
(poslední: čtvrtek 21.prosince 2023, 12:13)
Czech open 2020
| Středa 23.září 2020, 18:27

Dne 19. 9. 2020 se konalo v rámci Czech openu další otevřené mistrovství ČR v bughouse (holanďanech). Letos byla situace kvůli Covid -19 výrazně složitější. Turnaj byl přeložen z obvyklého červencového termínu na září. Do toho se situace v ČR zhoršovala a zhoršuje a proto se nedalo počítat se zahraniční účastí. V turnaji tak startovaly pouze 4 týmy a bylo jasné, že že na jeden tým zbyde Černý Petr = tedy „bramborová medaile“. Turnaj se hrál zase tempem bronstein 2 minuty na partii a 2s/na 1 tah. Bylo rozhodnuto, že se odehraje systém každý s každým na 12 partii (celkově 36 partií). Po první polovině turnaje byla pauza na oběd.

Náhodný los rozhodl, že já (Jezbera) s Ivošem Šlesingerem jsme hráli první kolo proti dvojici Krása, Faltýnek. Ve dvou partiích ze 6 jsme stáli na pokraji porážky. Naštěstí nezkušenost a nesehranost soupeřova týmu vedla k obratu v těchto partiích a k povinnému vítězství 6:0, pokud jsme chtěli hrát o první místo. Nejvíc mne fascinovaly hlášky Marka Krásy, jak popoháněl svého spoluhráče příkazem: „fast, fast“. S odpuštěním mi to připadalo, jak když se jede „nějaký velbloudí závod“ (mít Marek v ruce jezdecký bičík, bylo by to dokonalé). Čeština je krásný jazyk a nechápu, proč při komunikaci mezi Čechy se používají anglikanismy.

Druhý zápas byl mezi dvojicí Tajovský, Menčík a simulujícím Dušanem Škaloudem. Dušanovi ten zápas z mnoha příčin nesedl a dopadlo to tak, jak jsem očekával. Dvojice Tajovský, Menčík vyhrála celkem hladce 6:0. První kolo tedy zcela jasně „rozdalo karty“ pro další průběh turnaje.

Ve druhém kole první části jsme hráli proti dvojici Tajovský, Menčík. Tento zápas mohl a měl rozhodovat o prvním místě a mistrovi ČR. Nástup do zápasu jsme měli drtivý, celkem rychle jsme vedli 3:0 a vypadalo to na jasný průběh turnaje. Jenomže naši soupeři byli obhájci titulu z loňska, zabrali a začalo drama. Ve čtvrté partii se to nepovedlo Ivošovi a tak soupeři snižují na 3:1 a „shodili ze sebe hrozby deky a debaklu co hrozil“. V páté partii jsme zase zaskórovali a upravili na 4:1. Podařilo se mi Menčíka (Wira) obírat o materiál a jeho spoluhráč čelil čím dál větší figurové převaze . V šesté partii se to pro změnu nepovedlo mně a bylo to tedy 4:2. Tam jsem pro změnu zase ztrácel já jednu figuru za druhou. Vedli jsme, ale nic nebylo rozhodnuto.

Dušan Škaloud nesehrál dobrý zápas proti dvojici Krása, Faltýnek. Vyhrál jenom 4:2 a tak bylo jasné, že pokud v dalším kole nás drtivě neporazí, bude po obědě hrát jen už o třetí místo.

Ve třetím kole jsme nastoupili proti Dušanovi Škaloudovi. Stav turnaje velel vyhrát 6:0, abychom si udrželi dvoubodový náskok před dvojicí Tajovský, Menčík. Pouze v jedné partii to bylo na hraně a tak jsme dosáhli potřebné výhry 6:0.

Druhý zápas dopadl podle očekávání 6:0 ve prospěch dvojice Tajovský, Menčík. Bylo tedy jasné, že druhá část rozhodne a bude klíčový náš odvetný zápas proti této dvojici.

Druhá část začala zase zápasem proti dvojici Krása, Faltýnek. Tentokrát jsem hrál na Marka Krásu a bylo to naprosto bezproblémové vítězství 6:0 pro nás.

Zápas Tajovský s Menčíkem proti Dušanovi Škaloudovi byl mnohem zajímavější než v první části. Dušanovi se povedlo jednou zmáčknout Tajovského a jednou Menčíka a prohrál tak jen 4:2. Najednou to bylo o 4 body pro nás.

Hráli jsme tedy odvetný zápas proti dvojici Tajovský, Menčík. Bylo jasné, že ho nesmíme prohrát 5:1, pak by mohli naši soupeři při předpokládané výhře v posledním kole slavit (měli by lepší pomocné hodnocení.). Porážka 4,5:1,5 by znamenala nutnost porazit Dušana 6:0. Cílem bylo hrát aspoň na 3:3 a mít klid na poslední zápas. Takto byly rozdané karty a naši soupeři neměli co ztratit. Ivošovi se nepovedlo černými zahájení a tak bylo rychle 1:0. Pak se mu bílými naopak povedlo a srovnali jsme na 1:1. Začátek byl tedy pozitivní, ale ... Následně se nepovedlo zahájení mně černými a bylo to 2:1 pro soupeře. V následující partii se nám podařilo opět zaskórovat a bylo to 2:2. Bylo jasné, že zápas neprohrajeme. Akorát zbytek turnaje byl najednou „jedna velká křeč“. Jediné co mne napadá, že by to bylo blízkostí splnění cíle („tíha okamžiku). Následně se nepovedlo zahájení mně černými a bylo to 3:2. V další partii se nepovedlo zahájení Ivošovi a přes tuhý odpor jsme to prohráli, takže 4:2.

Dušan Škaloud asi podcenil své soupeře, hrál s nimi 3:3. I tak bylo rozhodnuto o třetím místě. Dvojice Krása Faltýnek by musela vyhrát v posledním kole 4:2 a doufat v porážku Dušana 6:0.

Zápas mezi dvojici Tajovský, Menčík a Krása, Faltýnek skončil výsledkem 6:0. Náš zápas se dohrával a hrálo se o titul.

My jsme museli vyhrát proti Dušanovi Škaloudovi aspoň 5:1. Výhra 4:2 by znamenala finálový rozestřel pomocí jedné partie. První tři partie jsme technicky zvládli dobře a vedli jsme 3:0. Následně se nám nepodařilo udržet čas, měli jsme o dost horší čas a pak už nešlo zabránit porážce, takže 3:1. Následující partii jsme zvládli bez problémů a tak to bylo 4:1. V poslední partii Dušan Škaloud ještě zrychlil, ale podařilo se nám získat tlak. Ten jsme zvyšovali, až to vedlo k naší výhře a tím pádem k zisku titulu mistra ČR. Ta euforie a radost se nedá v té chvíli změřit, „jakoby se zastavil čas“, nemůžete uvěřit, že to je pravda.

Na závěr děkuji spoluhráči Ivošovi za dobře odvedenou práci, pořadatelům za uspořádání turnaje v obtížných podmínkách. Přeji si, abychom se příští rok sešli za lepších podmínek a v hojnějším počtu.

Konečná tabulka:

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Jezbera, Šlesinger 29338
2. Tajovský, Menčík28334
3. Škaloud, Dušan10120
4. Krása, Faltýnek550

Open Hradec Králové
| Sobota 2.listopadu 2019, 10:58

Dne 1. 11. 2019 se uskutečnil tradiční páteční turnaj v bughouse v rámci Openu Hradec Králové. Účastnilo se ho jako loni 5 hráčů (těch stejných). Vzhledem k tomu, že většinu hráčů čeká poslední kolo turnaje v sobotu ráno, tak nikdo další nedorazil.

Hrál se nejdříve turnaj dvojic, následně turnaj jednotlivců každý s každým. Hrálo se tempem bronstein: 2 minuty na partii a 2s na tah. Turnaj byl dramatický až do konce. Na začátku jsem se trochu rozehrával, proto jsme v turnaji dvojic ztratili s Ivošem 2 body proti dvojici Krása, Dobrava. Na druhou stranu oni to zahráli velmi dobře, takže si je po právu zasloužili.

V turnaji jednotlivců jsem v kombinaci s Dušanem Škaloudem proti dvojici Šlesinger, Doubrava překvapivě, ale zaslouženě prohrál a to mělo velký vliv na pořadí za mnou. Poslední kolo turnaje mohlo taktéž ovlivnit konečné pořadí na třetím a čtvrtém místě. Dušan Škaloud zahrál nemožný tah, který soupeř neviděl a tak došlo na dělení třetího místa.

Přikládám výsledky turnaje. Výsledky

Děkujeme pořadateli Petru Laušmanovi za možnost sehrání tohoto turnaje.

Czech open Pardubice - bughouse 2019 - výsledky!
| Úterý 16.července 2019, 22:14

Dne 13. 7. 2019 se konalo v rámci Czech openu další otevřené mistrovství ČR v bughouse (holanďanech). V turnaji startovalo 16 týmů, poprvé hráli dva simulující týmy. Oproti loňsku došlo k nárůstu týmů, což je jen dobře. Protože kvůli mistrovství Evropy mládeže se muselo končit před 14:00, došlo k úpravě propozic. Místo bronsteinu 3 minuty/ 2s na tah se hrálo tempo bronstein 2 minuty/ 2s na tah. Hrálo se systémem každý s každým na dvě partie v základní části (tedy 30 partii). První čtyři týmy postoupily do finále, kde sehrály mezi sebou další dvě partie (tedy 6 partii). Hrálo se olympijským systémem, kdy se sčítají získané body a finále se přičetlo k bodům získaným v základní části. Po několika letech startovala v turnaji silná náchodská dvojice a tak byl turnaj o to zajímavější. Otázkou bylo, kdo postoupí ze 4. pozice? Podaří se to simulujícímu Dušanovi Škaloudovi?

Začátek turnaje začal pro náš tým Jezbera, Šlesinger děsivě. V prvním kole jsme se utkali s naším přímým konkurentem dvojící Tajovský, Menčík. Začalo se hrát a pak se po chvíli zjistilo, že není nastavený bronstein, ale fischer. Prestože šlo zjistit, jaký čas by se měl nastavit, tak se partie stornovala (byla to vyhraná pozice za nás). Toto nás rozhodilo, do toho soupeři nové partii změnili styl hry a celkem bez odporu jsme prohráli 2:0. Litevská dvojice Limontas, Chocenka hladce vyhrála 2:0.

Ve druhém kole jsme hráli proti polské dvojici Tarkovski, Dytman. Zlý sen bohužel pokračoval. První partii jsme měli vyhranou, soupeři hráli pomalu a pak se to stalo. Ivošovi vadilo, že má jako černý hodiny uprostřed. Se svolením soupeře je přemístil na kraj, za svou šachovnici. Koukám na něj co to dělá a než mi během pár vteřin došlo co to znamená, tak už se odehrál na jejich desce tah a byly zmáčknuty hodiny. Touto akcí dal své 2 minuty soupeři a vzal si místo toho jeho 1 minutu. Díky tomuto, to co bylo vyhrané se otočilo. Už nešlo u něj stát. Takže jsme prohráli a skóre 0:3 znamenalo konec hry na první místo. Takovou formu, abychom vše válcovali jsme v sobotu neměli a cokoliv jiného nestačilo. Druhou partii jsme sice vyhráli, ale výsledek 1:1 byl hodně slabý. Naši další dva konkurenti vyhráli 2:0. Navíc i Náchod měl 4 body, takže situace byla dost složitá.

Ve třetím kole jsme hráli proti dvojici Blažek M., Blažek T. Vyhráli jsme hladce 2:0 a stejně tak hráli i ostatní konkurenti.

Ve čtvrtém kole jsme hráli proti náchodské dvojici Čechura, Cerha. V první partii jsme měli u mne výhodu a přes trocu kostrbatou realizaci ji vyhráli. Ve druhé partii to bylo mnohem napínavější. Pozice byla vyrovnaná, pak se to u mne obrátilo, zahrál jsem to nepřesně a byl z toho matový útok. Soupeř mne několikrát vypustil a tak jsme se štěstím vyhráli 2:0. Litevci hráli s Tajovským a Menčíkem 1:1. Snížili jsme tak o něco ztrátu na čelo tabulky.

V pátém kole jsme hráli proti simulujícímu hráči Vyrovshchikov. Partie byly proběhly v klidu a tak jsme snadno zvítězili 2:0. Ostatní 3 týmy též zvítězily 2:0.

V šestém kole jsme hráli proti dvojici Juchelka, Štoček. Vyhráli jsme snadno 2:0 a stejně tak i ostatní 3 týmy.

V sedmém kole jsme hráli proti dvojici Krása, Bartoš. Byla to další výhra 2:0. Tajovský s Menčíkem vyhráli taktéž 2:0. Litevci porazili Náchod 2:0 a pomalu odstřihli dalšího soupeře z boje o první místo.

V osmém kole jsme narazili na hlavního favorita turnaje litevskou dvojici Limontas, Chocenka. V první partii jsme u Ivoše dosáhli vyhrané pozice, akorát jsme se tam špatně dohodli při macení a zbytek partie už byl jen zbytečným taháním. Druhá partie se nepovedla a tak výsledek 2:0 byl koncem „malé naděje na první místo“. Ostatní dvě dvojice vyhráli 2:0.

V devátém kole jsme narazili na dvojici Madajczak, Zevebiec. Vyhráli jsme trochu kostrbatě 2:0. Litevci i Náchod vyhráli též 2:0. Tajovský s Menčíkem hráli proti ukrajinské dvojici Skliarov – Rytenko jen 1:1. Na poli proměny nasadili koně, ale soupeři trvali na tom, že česky to nestačí říci a tak je to dáma. Ustoupili jim a tak na to prohráli.

V desátém kole jsme hráli proti dvojici Pytlík , Jursa. Vyhráli jsme zase 2:0, stejným výsledkem vyhráli i Litevci a Tajovský s Menčíkem. Náchod překvapivě ztratil a hrál jen 1:1.

V jedenáctém kole jsme hráli proti dvojici Skalický, Krejčí. Byla z toho další výhra 2:0. I ostatní konkurenti vyhráli 2:0.

Ve dvanáctém kole jsme narazili na simulujícího Dušana Škalouda. V první partii jsem ukolébal jeho ostražitost a tak jsme hoo porazili. Ve druhé partii jsem bohužel udělal blbé rozhodnutí, vyměnil dámy a tak jsme u Ivoše prohráli. Nebyla to má poslední chyba. Výsledek 1:1 nám výrazně zmenšil šance i na druhé místo a boj titul v ČR.

Ve třináctém kole jsme hráli proti dvojici Skliarov, Rytenko. Vyhráli jsme 2:0, stejně tak i ostatní konkurenti.

Ve črtnáctém kole jsme hráli proti dvojici Skuthan, Kastner. Byla z toho další výhra 2:0, stejně vyhráli Litevci i Tajovský s Menčíkem. Náchod zase překvapivě ztratil a hrál jen 1:1.

V patnáctém kole jsme hráli proti dvojici Stodola M., Stodola J. Opět jsme vyhráli 2:0. Litevci hráli se Škaloudem jen 1:1. Tajovský s Menčíkem s Náchodem taky 1:1.

Pořadí po základní části bylo následující:

Pořadí Jména hráčů Body Pomocné hodnocení
1. Limontas, Chocenka 28375,5
2. Tajovský, Menčík27359
3. Jezbera, Šlesinger24288,5
4. Čechura, Cerha M. 23276
5.Škaloud21,5250,3
6. Skalický, Krejčí 16189,5
7. Skliarov, Rytenko16160,5
8. Krása, Bartoš13,5132,8
9. Skuthan, Kastner12118,5
10. Tarkowski, Dytman 12116
11. - 16. ...............

Do finále tedy postoupili Litevci s bodovým náskokem na dvojici Tajovský, Menčík. My už jsme ztráceli 4 body a Náchod ještě o 1 bod více. Šance na druhé místo byla jen minimální. Bylo pootřeba vytěžit 5 bodů minimálně, spíše 5,5 bodu.

První zápas jsme hráli proti dvojici Tajovský, Menčík. Dosáhli jsme vyhrané pozice a pak vypadl čas na hodinách. Naštěstí se to natáčelo, tak se podle záznamu nastavil. Vyhráli jsme i druhou partii a snížili tak ztrátu na druhé místo na 1 bod. Litevci přejeli Náchod 2:0 a bylo tak skoro rozhodnuto o prvním místě, měli najednou 3 body náskok.

Druhý zápas jsme hráli proti Litevcům, byl potřeba aspoň 1 bod, nejlépe aspoň 1,5 a víc. V první partii jsem zvolil špatnou variantu zahájení a pak už jsme to neuhráli. Škoda, neboť Ivoš stál zrovna dobře. Ve druhé partii jsem tak dlouho tlačil na Chocenku až jsem prošel a tak jsme hráli 1:1. Náchod hrál s Tajovským s Menčíkem 1:1, což sice ponechalo rozdíly, tak jak byly, ale škoda že Náchod nevyhrál. Litevci už byli vítězem turnaje.

Třetí zápas jsme hráli proti Náchodu. Pouze výhra 2:0 nám nechávala naději na druhé místo. V první partii Čechura dostal pod tlak Ivoše a z toho rezonoval i tlak Cerhy na moji pozici. U Ivoše jsme to ubránili, můj soupeř to zahrál nepřesně a tak jsem se dostal k matovému útoku na něj. Ivoš bohužel nevyměnil dámy, což byla rychlá výhra. V časovce mi pak šly figury moc pomalu, takže jsem prohrál na čas a byl konec nadějí. Druhou partii jsme už vyhráli a tak to skončilo 1:1. Tajovský s Menčíkem nabídli výsledek 1:1 Litevcům ti to přijali a tak by nám výhra 2:0 stejně nestačila, takže to bylo jedno.

Vítězem turnaje se stala litevská dvojice Limontas, Chocenka s 32 body . Druhý byli Tajovský s Menčíkem s 29 body, stali se mistry ČR v bughouse pro rok 2019. Třetí jsme byli my Jezbera, Šlesinger s 28 body a čtvrtý byli Čechura, Cerha M. s 25 body. Vítězům i mistrům ČR gratuluji k jejich výkonu.

Na závěr bych chtěl poděkovat svému spoluhráči Ivošovi za spolupráci. Nezastihla nás top forma, takže příští rok. Litevci přijedou pravděpodobně získat třetí vítězství za sebou. Pokud je má někdo zastavit, tak je musí porazit v přímém souboji (výsledek 2:2 nestačí). Litevci umí neztrácet zbytečně body, takže české týmy, které se mezi sebou pomlátí a do toho ztrácí zbytečně můžou uspět jen přes výhru v zápase proti Litevcům.